EMAİLİNİZİ CALDIRMAMAK İCİN SUNLARI YAPIN:Emailinizi korumak icin.

1) İkinci Mail adresinizi girin.
2) Gizli sorunuzu kaliteli bir sekilde degistirin.

Sevdigim renk, araba, yemek gibi tahmin edilebilecek seyler yerine.
sizden baska kimsenin bilemeyecegi seyler yapin.

ornegin : Oturma grubunuzu aldıgınız dukkanın telefon numarası.


3) Her hangi bir sekilde size gelen bir emailde yada gelen emailin icindeki linke tikladiginizda acilan
sayfada sifre girmenizi istiyorsa kesinlikle sifrenizi yazmayin. Hemen sayfayi kapatın.
(ayrıca bundan emin olmak icin Adres satırını kontrol edin.
hotmail ile alakası olmayan baska bir adres yazar)


4) Bilgisayarınızda mutlaka bir Antivirus Bir Firewall ve Bir AntiSpy programı bulunsun.
ornegin. Norton Antivirus, Zone Alarm Firewall, Microsoft AntiSpyware... (en cok kullanılanları yazdım)

5) Bilmediginiz kisilerden hic bir dosya almayın.
Bildiginiz tanidiginiz kisilerden Bir dosya alacaksanız. bunun kaynagını size soylemesini soyleyin.
ve o dosyayı bulundugu web sitesinden siz indirin.

illa ondan dosya alacaksanız 4. Maddeyi yerine getirdiginize emin olun.


6) kullandıgıız Bilgisayarda Keylogger olma durumuna karsi sifrenizi karısık girin? Nasil yani karisik

ornegin sifreniz 123456 olsun. bunu su sekilde yazın.
ilk once 456 yazın. sonra mouse ile sifrenin basina tiklayın ve 123 yazın.
sonucta 123456 yazılmıstır ancak keylogger bunu 456123 olarak alacaktir.keylogger := Klavyeden bastıgınız her tusu kaydeden ve keylogger 'i bilgisayara
yukleyeyen kisiye bu bilgileri maille vb. sekilde gonderen CASUS YAZILIM..MSN Hesabınızın çalınmaması için uygulayabileceğiniz yöntemler.

Mutlaka bir antivirüs programı kullanınız ve sürekli olarak güncel kalacak şekilde yapılandırınız. Otomatik güncelleme seçeneği yoksa da üşenmeden mutlaka "her gün" güncelleme yapınız. Zaman zaman sadece bir gün içerisinde 3'ten fazla trojan vb. için güncelleme yapmaktadır şirketler.
Asla birden fazla anti-virüs, firewall benzeri programı aynı anda çalıştırmayınız. Birinin bulduğunu diğeri bulamaz mantığı burada tamamen yanlıştır ve bu hareket bilgisayarınızın inanılmaz açıklar vermesinden başka hiç bir işe yaramaz.

Ayrıca bir firewall programı kullanmıyorsanız (kullanıyorsanız da kullandığınız AntiVirüs yazılımı ile uyumlu çalışmasına dikkat ediniz) mutlaka Windows Firewall'u açık tutunuz ve güvendiğiniz programlar dışında hiç bir program için giriş/çıkış hakkı vermeyiniz.

AntiVirüs yazılımından bağımsız olarak bir anit-spy programı kullanınız. Ancak seçtiğiniz programın "real time protection" özelliği olmasına, yani sisteminiz çalışırken de içeri giren dosyaları tarama yapabilmesine dikkat ediniz. Kimi spy'lar PC'nize trojan girmesine ön ayak olabilmektedir. Aynı şekilde bu anti-spy yazılımını da devamlı güncel tutunuz.

ADSL üzerinden internete bağlanıyorsanız, ADSL modeminizin şifresini değiştiriniz. Her marka modemin fabrika ayarlarında gelen şifreler bilinmektedir ve sizin PCnizin güvenliğinin bir anda sıfıra inmesine sebep olabilir. ADSL Modem şifrenizi de kolay tahmin edilemeyecek bir şifre olmasına dikkat ediniz.

MSN Hesabınızın şifresini tahmin edilmesi zor bir harf/sayı kombinasyonundan seçiniz. Adınız,soyadınız,doğum tarihiniz gibi sizi tanıyabilecek insanların tahmin edebileceği veya 123456 vb. gibi matematiksel anlamı olan sayı kombinasyonlarını seçmeyiniz. Bu amaçla yazılmış bazı programlar benzer sayı dizilimlerini deneyerek şifrenizi bulabilirler.

MSN hesabınızda mutlaka bir "alternatif mail adresi" tanımlayın. Bu adresin şifresinin, MSN hesabı ile aynı olmamasına özen gösterin ve mümkünse sık kullanmadığınız bir mail adresini alternatif mail olarak seçin.

Gizli sorunuzu, cevabı belli olabilecek sorulardan seçmemeye özen gösterin ve sorunun cevabını da sizi tanıyan insanların tahmin edebileceği basit şeylerden seçmeyin.

[url]www.microsoft_com.tx.tc[/url], [email]password91@hotmail.com[/email], [email]hotmail_irtibat@microsoft.com[/email] gibi adreslerden gelen mailleri açmayın. Ayrıca hangi adresten olursa olsun, sizi kullanıcı adı ve şifrenizi yazmaya yönelten linklerden giriş yapmayı denemeyin. Microsoft hiç bir zaman size kullanıcı adınız ve şifrenizin sorulduğu bir mail atmayacak, hiç bir zaman bilgilerinizi buradan güncelleyiniz demeyecektir. Bu tip maillerde bunu yapmazsanız mail adresiniz kapanır gibi ibareler de bulunabilir, bunlara inanmayanız. Microsoft size sadece şifrenizi değiştirmek istediğiniz zaman tekrar şifrenizi soracaktır.

Internet cafeler veya bir arkadaşınızın bilgisayarı gibi yerlerde asla Kullanıcı adı ve Parolanızın hatırlanması seçeneğini aktif hale getirmeyiniz. Daha yüksek seviyede güvelik için her gün sadece kendinizin kullandığı PC'lerde bile parolanızın hatırlanması seçeneğini aktif hale getirmeyiniz.YASAL HAKLARIN VAR KULLAN

MAİLİ HACK'LENEN ARKADAŞLARA DUYURULUR...!!!!!

Mail/msn hackleme durumunda, öncelikle Yeni Türk Ceza Kanunu'nun 243. maddesi kapsamında ele alınarak iki yıla kadar hapis veya adli para cezası istemiyle karşı karşıya kalınması mümkündür.

Mail hackleme sonucunda maili hacklenen kimsenin bilgilerinde bir değişiklik veya eksiklik meydana geldiğinde bu ceza iki yıldan dört yıla kadar hapis cezasına dönüşür. ( m.243/III) Yani para cezası imkanı da kalmaz.

Öte yandan, msn hackleme hacklenen kişiyi belli bir davranışı yerine getirme, zorlama veya tehdit amacıyla yapıldığı takdirde yine TCK. 107 gereğince bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezası ile karşılaşılır. (Önceki cezaya ek olarak.)

Mail hackleme şayet bu amaçlarla değil de sırf o kişide sıkıntı meydana getirmek, o kişiyi rahatsız etmek gibi amaçlarla yapılıyorsa (genelde bu amaçla yapılıyor zaten) bu durumda TCK. 123 gereğince faile üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir (Önceki cezalara ek olarak.)

Maili hacklenen kişi bir kamu kuruluşunda çalışıyor ve bu mail adresini kurum gereği kullanıyor ve bu mailinde işini sürdürmesi için gerekli birtakım belgeler bulunduruyorsa, bu durumda TCK. 113 gereğince bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. (Önceki cezalara ek olarak.)

Şayet maili hacklenen kişi, kamu kuruluşunda değil de özel sektörde çalışıyorsa, bu durumda TCK. 117 gereğince altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası verilir. (Önceki cezalara ek olarak.)

Ayrıca TCK 124'te düzenlenen haberleşmenin engellenmesi suçu sübut bulduğundan, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezasına hükmolunur. (Önceki cezalara ek olarak.)

Bunun yanında mail hackleyen kişi haberleşmenin gizliliğini ihlal ettiği için de TCK. 132 gereğince altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır. (Önceki cezalara ek olarak.)

Bu haberleşme bilgileri ayrı bir yerde kaydedildiği takdirde ise bu ceza yine aynı maddenin devamındaki ibareye göre bir yıldan üç yıla kadar ceza ile karşılaşılır. (Önceki cezalara ek olarak.)

Bu haberleşme bilgileri hukuka aykırı olarak ifşa edildiği takdirde ise yine bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası söz konusu olur. ( m.124/II) (Önceki cezalara ek olarak.) (Msn konuşmalarını kaydedip başkalarına bunları açıklayanlar da bu ceza ile karşılaşır.)

Ayrıca mail hackleme özel hayatın gizliliğini ihlal suçu kapsamına girdiğinden TCK. 134 gereğince altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırma söz konusu olur. (Önceki cezalara ek olarak.)

Kişisel verilerin kaydedilmesi suçu da işlenmiş olduğundan altı aydan üç yıla kadar hapis cezasıyla karşılaşılır.

Kişilerin siyasi, felsefi veya dini görüşlerine, ırki kökenlerine; hukuka aykırı olarak ahlaki eğilimlerine, cinsel yaşamlarına, sağlık durumlarına veya sağlık durumlarına ilişkin belgelerin veri olarak kaydedilmesi de bu hüküm içerisindedir. (TCK. 135/I,II) (Önceki cezalara ek olarak.)

Bütün bu saydığım hükümlerden hakkında dava açılmış olan kimse, bu suçu özel bir bilgi ve beceri sayesinde gerçekleştirmiş olduğu için (yani herhangi bir kişinin gerçekleştiremeyeceği bir eylem olduğundan) (kaldı ki mail hackleme tamamen bu kapsamdadır) verilecek ceza yarı nisbetinde artırılır.

Ayrıca kişilere ait mail hesapları hukuken onların mal varlıkları (mamelek) içerisinde kabul edildiğinden, mal varlığına karşı işlenen suçlar kapsamında ve özel olarak TCK.142 ve devamında düzenlenen hırsızlık suçu kapsamında ele alınır ve 142/I fıkrasının e bendi gereğince üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. (Önceki cezalara ek olarak.)

Öte yandan bu suçlarla birlikte kişilerin internet bankacılığı hizmetleri dolayısıyla kullandığı bilgileri ele geçiren kimseler de (kullanmış olması şart değil) TCK. 245 gereğince üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası ile cezalandırılırlar.

Yazdığım kanun hükümlerinden bazıları kamu davası bazıları ise takibi şikayete bağlı suç niteliğindedir.

Ayrıca bu tespit ettiğim TCK kapsamındaki suçlar haricinde özel kanunlarda belirtilen hükümler de söz konusu olmaktadır.

PEKİ BU CEZALAR NASIL YERİNİ BULACAK?

Peki neden bu kadar ceza söz konusuyken bu kadar insanın mailleri hackleniyor? Çünkü kimse bu konuların hukuk sistemi tarafından düzenlendiğini bilmiyor. Bilmediği gibi bunu yapanların üzerine gitmiyor.

Halbuki böyle bir durumla karşılaşan kimsenin yapacakları çok basit.

Bir dilekçe yazarak ya Emniyet birimlerine ya da herhangi bir yer Adliyesinde Cumhuriyet Savcılıklarına başvurmaları yeterli.

Ayrıca kişisel bilgisayarlarının IP numarasını, mailine en son girdiği tarihi, en son kullandığı şifreyi ve en son kullandığı gizli soru ve yanıt bilgilerini dilekçesine ek olarak bildirirse işler daha da kolaylaşacaktır.

Savcılık talimatı veya mahkeme kararı sonucunda Emniyet Müdürlükleri tahkikata başlayacak, kullandığınız mail adreslerinin yetkili sahiplerine ulaşılarak mailinize hangi tarihte hangi IP numaralarına girildiği tespit edilecektir.

IP numaraları Telekom tarafından sürekli olarak kayıt altında tutulduğundan hangi tarihte mailinize hangi bilgisayardan girildiği kolaylıkla tespit edilecektir.

Yine buna bağlı olarak mailinizi hackleyen internet kullanıcısının kişisel bilgileri ve adres bilgileri Emniyet talimatı ile temin edilerek Cumhuriyet Savcılığına verilecektir.

Tamamlanan hazırlık tahkikatından sonra Cumhuriyet savcısı şüpheli şahıs hakkında kamu davası açacak ve Emniyet kuvvetleri marifetiyle bu şahıs yakalanacaktır.

Şayet mail hackleyen internet kullanıcısı bir ticari işletmeye ait bir bilgisayarı kullanmışsa aynı şekilde o ticari işletme hakkında da tahkikat uygulanacak ve hüküm kesinleştiğinde o işletme hakkında güvenlik tedbirlerine hükmedilecektir.

Kullandığınız mail hesabı yabancı bir ISP(İnternet Servis Sağlayıcısı) olduğu durumlarda Cumhuriyet Savcılıkları istinabe yoluyla o ülkenin yetkili makamları üzerinden aynı bilgileri temin edeceklerdir.

Ancak msn hesapları zaten Microsoft Türkiye'ye bağlı bir hizmet olduğundan buna pek gerek kalmayacaktır.

Dileriz mail hackleyen arkadaşlara kendilerine çok çok iyi avukatlar bulmalarını tavsiye ediyorum.

Ama hiçbir avukat böyle bir davada müdafi olmak istemeyecektir..

Dipnot: Bugüne kdr yani 2006'dan bu yana 13 kişi mail adresi hacklendiği için mahkemeye başvurmuş ve davalıların hepsi cezaya çarptırılmıştır..Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 915
favori
like
share
alkaor Tarih: 28.01.2010 12:24
çok saol :::
ASİ-ADANALI Tarih: 05.01.2010 21:13
tsk cok saol
flowers2 Tarih: 05.05.2009 13:59
saolun gercekten ıse yarıooooooooooD
Gönül Yorgunu Tarih: 03.03.2009 00:06
Emeqine Saqlık Reis
everekli38 Tarih: 16.02.2009 13:32
Bilgiler için teşekkürler
rüzgar54 Tarih: 01.10.2008 19:45
teşekkürler bilgilerinle bize yol gösterdiğin için
Mr.Kenan Tarih: 19.08.2008 22:13
gerçekten çok iyi bilgiler teşekkürler
rebel_baby51 Tarih: 06.06.2008 15:14
BİLGİ VERDİĞN İÇİN TEŞEKKÜRLER