Bilgisayarı ekran olmadan kullanma (görme engeli için en iyi duruma getirme)


Tüm Windows Vista sürümlerine uygulanır.


Windows, bilgisayarınızı ekran olmadan kullanmanıza olanak sağlayan birçok özelliğe sahiptir. Örneğin, Ekran Okuyucusu'nu kullanarak ekrandaki metinleri yüksek sesle okutturabilir veya Windows'un ekrandaki etkinlikleri size açıklamasını sağlayabilirsiniz.


Bu özellikleri, Erişim Kolaylığı Merkezi'nde bulunan Bilgisayarı ekran olmadan kullan sayfasından etkinleştirebilir veya ilgili ayarları yapabilirsiniz.

1. Başlat düğmesi , Denetim Masası, Erişim Kolaylığı, Erişim Kolaylığı Merkezi ve ardından Bilgisayarı ekransız kullan'ı tıklatarak Bilgisayarı ekransız kullan sayfasını açın.

2. Kullanmak istediğiniz seçenekleri belirtin:

• Ekran Okuyucusunu Aç. Bu seçenek, Windows'a oturum açtığınızda Ekran Okuyucusu çalışır durumda olacak biçimde ayar yapar. Ekran Okuyucusu, ekrandaki metinleri sesli okur ve bilgisayarı kullandığınız sırada gerçekleşen bazı olayları (ekrana gelen hata iletileri gibi) açıklar.

• Sesli Açıklamayı Aç. Bu seçenek, Windows'a oturum açtığınızda Sesli Açıklamalar çalışır durumda olacak biçimde ayar yapar. Sesli Açıklamalar videolarda olanları anlatır.

• Tüm gereksiz animasyonları kapat. Bu seçenek, pencereler ve diğer öğeler kapatıldığında animasyon efektlerini (soluklaştırma efektleri gibi) devre dışı bırakır.

• Windows bildirim iletişim kutuları ne kadar süreyle açık kalmalı? Bu seçenek, kapatılmadan önce bildirimlerin ekranda görüntülenme süresini ayarlar.Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1052
favori
like
share