Bilgisayarı fare veya klavye olmadan kullanma (alternatif giriş aygıtları)


Tüm Windows Vista sürümlerine uygulanır.


Windows, bilgisayarı fare veya klavye olmadan kullanmanıza yardımcı olacak iki özelliğe sahiptir: Konuşma Tanıma (Windows ile çalışırken ses komutları kullanmanıza olanak sağlar) ve Ekran Klavyesi (ekrandaki karakterleri seçerek metin girmenize olanak sağlar).


Bu özellikleri, Erişim Kolaylığı Merkezi'nde bulunan Bilgisayarı fare veya klavye olmadan kullan sayfasından etkinleştirebilir veya ilgili ayarları yapabilirsiniz.

1. Başlat düğmesi , Denetim Masası, Erişim Kolaylığı, Erişim Kolaylığı Merkezi ve ardından Bilgisayarı faresiz veya klavyesiz kullan'ı tıklatarak Bilgisayarı faresiz veya klavyesiz kullan sayfasını açın.

2. Kullanmak istediğiniz seçenekleri belirtin:

• Ekran Klavyesini Kullan. Bu seçenek, Windows'a oturum açtığınızda Ekran Klavyesi çalışır durumda olacak biçimde ayar yapar. Ekran Klavyesi, tüm standart tuşların bulunduğu görsel bir klavyeyi görüntüler. Fare veya diğer bir işaretleme aygıtını kullanarak tuşları seçebilir ya da standart klavyede bulunan tuşları kullanabilirsiniz.

• Konuşma Tanımayı Kullan. Bu seçenek, bilgisayarı sesinizle denetleme olanağı sağlar. Mikrofon yardımıyla, bilgisayarın anlayıp yanıtlayabileceği komutlar verebilir ve ayrıca, metin dikte edebilirsiniz. Konuşma Tanıma'yı kurma hakkında daha fazla bilgi için, bkz. Konuşma Tanıma'yı kurmaBeğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3433
favori
like
share