Dünyada uzun yıllardır kullanılan ozon gazı ile tedavi yöntemi artık Türkiye'de de yaygınlaşmaya başladı. Maltepe'de yeni açılan ozon gazı tedavi merkezi Ozon Club'da kanserle mücadele, diyabet ve şeker hastalıkları, kas ve eklem romatizmaları, deri hastalıkları, göz hastalıkları, bağırsak hastalıkları ve kadın hastalıklarının yanı sıra selülit tedavisi, kan temizlenmesi, saç bakımı ve saunada da ozon gazı kullanılıyor. Ozon saunalarında kişinin gözeneklerinin açılarak ozon gazının deriye işlemesinin sağlandığı merkez, kısa sürede sanat ve sosyete dünyasından ünlülerinin de uğrak yeri oldu. Manken Tuğba Altıntop, şarkıcı Reyhan Karaca, oyuncu Açelya Akkoyun, radyo programcısı Cem Ceminay, manken Ebru Destan ve şarkıcı Seçkin Piriler, Ozon Club'ın müdavimlerinden bazıları.

Ozon tedavi merkezine gelerek kanını temizleten ve saç bakımı yaptıran manken Tuğba Altıntop da bu tedaviden son derece memnun. Ozon tedavisi uyguladığından beri cildinde gözle görülür bir değişim fark ettiğini söyleyen Altıntop, "Daha önce de kan temizleme denen tedaviyi yapmıştım. Bir şeylerin değiştiğini hissediyorum. Sanki oksijeni bol yüksek bir tepeye çıkmış gibiyim. Gözümü kapattığımda büyük bir ormanın ortasında olduğumu düşünüyorum. 15 dakika sonra kendimi He-man gibi hissedeceğim. Mükemmel bir buluş" dedi.

Ünlü manken, evlilikle ilgili planlarının sorulması üzerine ise, "Her şeyin bir sırası var. Nişanlandım ve yakında evleneceğim. Yeni bir kan gerekir. Evlenince bir bebek de isteriz tabii ki" diye konuştu.

Ozon tedavisinde kullanılan cihazları tanıtan Ozon Club'ın sahibi Bülent Keskin, vücutta oksijenin öneminin büyük olduğunu belirterek, "Oksijen zararlı bakterileri temizleyerek, vücudu dinç tutar. Dolayısıyla bol oksijen üretmek gereklidir. Bu da vücut fonksiyonlarının maksimuma çıkmasını sağlar. Kanserli hücrelerin yok edilmesinde başrolü oksijen oynar. Biz de bu ozon tedavisiyle oksijeni organlara iletmeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Keskin, ozon tedavisinin kanserle savaş, diyabet, kas-eklem ve romatizma hastalıkları, virüslerden kaynaklanan hastalıklar, böbrek hastalıkları, deri ve göz hastalıkları, bağırsak, kadın, nörolojik hastalıklar, selülit tedavisi, stresle mücadele, cinsel fonksiyonların düzenlemesinde kullanıldığını belirterek, "Ben annemi ve dayımı erken yaşta kanserden kaybettim. Kendim de risk taşıyorum ve bundan kurtulmak için yurtdışında araştırmalar yaptım. Bir hekimle tanıştım. Ozon tedavisini bu sayede Türkiye'ye getirdim" dedi.

Keskin, kanını temizleyen Tuğba Altıntop'un da Ajda Pekkan gibi hem fiziği hem de sesiyle uzun zaman izlenecek bir sanatçı olacağını belirterek, "Ajda Hanım da yıllarca bu yöntemle dinç kaldı. Michael Jackson'ın da ozon tedavisini sağlayan bir kapsülle otellerde dolaştığını biliyoruz" diye konuştu.

Reyhan Karaca, Açelya Akkoyun, Cem Ceminay, Ebru Destan, Seçkin Piriler gibi birçok ünlünün yanı sıra siyaset ve iş dünyasının tanınmış simalarının da ozon ile tedavi yöntemini tercih ettiğini dile getiren Keskin, "Süleyman Demirel, Deniz Baykal, Tansu Çiller de geçmişte ozon tedavi görüyordu. Bunu duyan milletvekilleri de merkezimize geliyor" dedi.

Bu yöntemin zihni açtığını belirten Kelsin, öğrencilerin sınavlardan önce gelerek kendilerine başvurabileceklerini ve bu tedavinin notlarını da etkileyeceğini söyledi.

Ozon tedavisini kullanarak iyileşen 7 yaşındaki Elif Çakır'ın annesi Serpil Çakır, "Elif doğduğundan itibaren çeşitli rahatsızlıklar geçirdi. Daha sonra astım hastası oldu. Biz tıbbi, kimyasal ilaçlar kullanmak istemedik ve yaptığımız araştırmalar sonucunda ozonla tanıştık. Birkaç ay tedavi gördü ve baktık ki iştahı açıldı. Kapının kolunu bile açmakta zorlanıyordu. Bunların hiçbiri kalmadı. Elif şimdi göründüğünün yarısı kadardı. Birden gelişimi normale döndü. Hastalığının gerilediğini gördük. Şu anda tedaviye devam ediyoruz ve çok mutluyuz. Elif ozon kızı oldu" ifadelerini kullandı. Minik Elif ise kendisini çok iyi hissettiğini söyledi.

Ozon gazı ile sıfır çürük

Kanserden göz hastalıklarına birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan Ozon tedavisi artık diş çürüklerinin tedavisinde de uygulanıyor.

Kanserden göz hastalıklarına birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan Ozon tedavisi artık diş çürüklerinin tedavisinde de uygulanıyor.

Ülkemizde yeni duyulmaya başlayan ve ozon tedavisi olarak adlandırılan ‘Kavo Healozone’ ile çürük tedavisi bir kâbus olmaktan çıkıyor.

Gezegenimizi çevreleyen stratosfer tabakasındaki en önemli gazlardan birisi olan ozon gazı yıllardır tıp alanında hastalıkların tedavilerinde tamamlayıcı, destekleyici bir metot olarak kullanılıyor. Kan dolaşımını hızlandırma ve vücudun direncini artırma gibi özelliklere sahip ozon gazı, kanser, hepatit (A, B, C), bağırsak hastalıkları, göz hastalıkları, virüslerden kaynaklanan hastalıklar ve eklem hastalıklarında tamamlayıcı tedavi olarak kullanılmasının yanı sıra ülkemizde artık diş çürüklerinin tedavisi için de kullanılıyor.

Diş çürüklerinde Ozon tedavisini Türkiye’de ilk uygulayan Özel Dentistanbul Diş Hastanesi’nden Pedodontist Dr. Dt. Nihal Çetin Turan, bir yıldır bu tedaviyi hastalara uyguladıklarını belirtti.
Klâsik yöntemlerle çürük dişlerin tedavisi, diş üzerinde zarar görmüş dokunun uzaklaştırılması sonrasında temizlenen bölgeye dolgu malzemesinin yerleştirilmesi ile gerçekleştiriliyor. Bu yöntemle hasta tedavi süresince ve sonrasında ağrı hissedebiliyor. Ozon tedavisi ise bu klasik yönteme bir alternatif sunuyor. Doğal yollardan dişlerin iyileşmesini, ağrısız bir şekilde sağlayan ozon tedavisi, sağlıklı dişleri de çürümelere karşı daha dirençli hâle getiriyor.

Yaralanma riski yok
Ozon tedavisinin klâsik çürük tedavi yöntemleriyle arasındaki en büyük avantajının diş üzerinden herhangi bir doku kaldırılmadan tedavinin yapılabilmesi olduğunu vurgulayan Dr. Turan, bunun yanı sıra dolgu için kullanılan aletlerin, kesici aletler olduğundan, yaralanma riski taşıdığını, ozon tedavisi sayesinde ise bu riskin ortadan kalktığını söyledi.

Klâsik yöntemlerle kıyaslandığında bir avantajı da anesteziye ihtiyaç duyulmaması olan tedavi şu şekilde gerçekleştiriliyor: Uygulama öncesinde ozon tedavisi uygulanacak dişlerden lazer cihazı ile bir değer alınıp çürüğün ne kadar derinlikte olduğu ve ne kadar seri bir tedavi gerektirdiği teşhis ediliyor. Teşhis işleminden sonra doğada bulunan ozon gazını üreten jeneratör sistem ile oluşturulan ozon gazı, dişlerin üzerine vakum yapan silikon başlıklar yardımıyla doğrudan dişe uygulanıyor.

Yüksek oranda başarı
Birçok bireyde, özellikle azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerindeki girinti-çıkıntılarında küçük başlangıç lezyonlarının görülebildiğini söyleyen Dr. Turan, bu tip durumlarda ozon tedavisinin koruyucu olarak uygulandığını ve yüksek oranda başarılı olunduğunu belirtti. Nihal Çetin Turan, Ozon tedavisinin daha çok başlangıç çürüklerinde etkili olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Önemli olan doğru teşhisi koymaktır. Yeni yapılmaya başlayan bir tedavide önemli olan etkili olduğunu bildiğiniz şeylerde kullanmaktır. Bunun için de öncelikle birtakım laboratuvar çalışmaları gerekir. Çoğunlukla yapılmış laboratuvar çalışmaları başlangıç çürükleri ve kök düzey çürüklerinin ilerlememiş durumda olanlarıyla ilgili. Bunlarda oldukça yüksek oranda etkili olduğu kanıtlanmıştır. Biz de kliniğimizde o tip vakalara uyguluyoruz."

Kanal tedavisi gerektirecek ilerlemiş durumlarda ozon tedavisinin çözüm olmadığını açıklayan Dr. Turan, "Ozonun tıptaki ilk kullanımı hem ‘bactericidal’ (bakteri öldürücü) hem mantar enfeksiyonlarını durdurucu özelliğidir. Bu nedenle ozon gazı sterilizasyon için de kullanılabiliyor. Kanal tedavisi gerektiren hastalarda da ozon gazının uygulanması kanalların sterilisazyonunda etkilidir" dedi.

Her diş için 15 dakika
Tedavi süreci hakkında da bilgi veren Turan, şöyle devam etti: "Aslında uygulama seansı oldukça kısa. Her bir diş için 15 dakikalık bir süreç ama bu süreç bire bir doğru orantıda artmaz. Yani 2 diş olduğunda yarım saatte değil de 20 dakikada da bitebilir. Çünkü bunun bir başlangıç prosedürü var. Tedavi sonrasında ise bire bir kontrollerle hastalarımızı görüyoruz. 6 aya kadar düzenli kontrollerle ve daha sonra da 6 aylık periyodik kontrollerle hastalarımızı takip ediyoruz."

Dr. Turan, Ozon tedavisinin şu ana kadar kanıtlanmış herhangi bir yan etkisi olmadığını ve her yaştaki bireyler için uygulanmasının herhangi bir sakıncası olmadığını belirtti. Bu avantajlarıyla doğru orantılı olarak ozon tedavisine talep olduğunu ancak bu talebin kendi hastaları ve onların yakınlarıyla, bu tedavi yöntemini web sitelerinden öğrenenlerle sınırlı kaldığından yakınarak, "Toplumumuz bu konuda çok fazla bilinçli değil. Çünkü bu tedavi şekli yeni yeni gündeme geliyor" dedi.
Diş çürüklerinin tedavisinde yep yeni bir yöntem olan ozon tedavisi, tek bir diş için 50 YTL olarak ücretlendiriliyor.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2325
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 19.02.2008 16:34
Paylaşım için teşekkürler.
eskitoprak Tarih: 19.02.2008 08:54
tesekkurler verdigin bilgiler icin