Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca Yaptırılan Şehitlikler

Mukaddes vatan topraklarımızın savunulması uğruna canların seve seve fedâ eden aziz şehitlerimizin hâtıralarını yaşatmak, ruhlarına fâtiha okuyabilecek mekânlar yaratmak, yeni nesillere vatan-millet sevgisi aşılamak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Müdürlüğü’nce 1991-1995 yılları arasında 10 şehitlik yaptırılmıştır. Bu şehitlikler, yakın dönem Türk tarihinde Balkan, I. Dünya, İstiklâl savaşlarında şehit düşen subay ve erlerimizin aziz hâtıralarına duyulan saygıyı ifade etmektedir.

I. Dünya Savaşı’nın dönüm noktası olan Çanakkale deniz ve kara muharebelerinde ölen İngiliz, Fransız, Anzak (Avustralya-Yeni Zelanda) askerleri için Gelibolu Yarımadası’nda bakımlı, güzel şehitlikler mevcutken 253.000 şehidimiz için 14 adet, sütundan ibaret anıt mahiyetinde şehitliklerimiz vardı. Bu üzücü durum, ortadan kaldırılmış, yabancı şehitliklerden daha güzel, daha anlamlı şehitlikler yaptırılmıştır. Diğer yandan, Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde dünya tarihinde örnek bir bağımsızlık mücadelesi vererek Türk İstiklâl Savaşı’nı kazanıp Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türk milletinin cephede-cephe gerisinde asker-sivil yaklaşık 137.000 şehidi için de yüz ağartıcı şehitliklerimiz yoktu. Bu eksiklik de yapılan şehitliklerle giderilmiştir.

Balkan, I. Dünya, Çanakkale, İstiklâl Savaşı Şehitlikleri her yıl çok sayıda ziyaretçi tarafından gezilmektedir. Genel Müdürlüğe gönderilen mektuplardan halkın memnuniyeti öğrenilmektedir. Özellikle; şehitliklerde yurdun dört bir köşesinden şehit mezarı bulunması dikkati çekmekte, şehitliklerimiz millî birlik ve beraberliğimizin birer belgesi sayılmaktadır.

1991-1995 yılları arasında yapılan şehitlikler; yerleri ve özellikleri ziyarete açılış sırasına göre şöyledir:


* Çanakkale Şehitliği
* Çanakkale Yahya Çavuş Şehitliği
* Kütahya Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Şehitliği
* Çanakkale 57. Alay Şehitliği
* Afyon Büyük Taarruz Şehitliği
* Afyon Yüzbaşı Agâh Efendi Şehitliği
* Edirne Balkan Şehitliği
* Adana Pozantı Çamalan I. Dünya Savaşı Şehitliği
* Çanakkale Sığındere Sargı Yeri Şehitliği
* Afyon Çiğiltepe Şehitliği

Kaynak:kultur.gov.tr

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 945
favori
like
share
refik Tarih: 24.02.2008 21:36
Bu vatan için şehit olan Kahraman Mehmetciklerimize Allah tan rahmet diliyorum. Nur içinde yatsınlar.
SU-PERISI Tarih: 22.02.2008 16:34
Eline saglık nerqish çok güzel bir paylaşım.Tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum.