kış soğuklarında vücudu korumak - eller için nemlendirici - çatlayan ellere çözüm - zeytinyağının faydaları - dudakların çatlamasıSoğuk ve rüzgar cildinizi olumsuz yönde etkileyebiliyor. Ancak biraz dikkat ve özenle daha bakımlı, sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz... Cilt, eller dudaklar.... Kısacası tüm vücudumuz kış şartlarından olumsuz etkilenebiliyor... İşte kış güzelliği için bazı öneriler... Dudaklarım çok kuruyor Her şeyden önce dudaklarınızı yalamaktan vazgeçin. Böyle bir huyunuz varsa ne kadar tedbir alsanız da dudaklarınızın kuruması kaçınılmaz olacaktır. Ara sıra dudak koruyucu sürmenin yeterli olmadığını unutmayın. Düzenli bir şekilde kullanın.

Nemlendirici işe yarar mı?
Cildiniz çok kuru ise nemlendirici losyon yerine krem kullanmanızda yarar var. Kremlerin içinde bulunan zengin yağ bileşimlerinin kuru olmayan ciltlere ağır geldiği biliniyor. Ancak, özellikle kış mevsiminde kuru olan ciltleri rahatlatıyor.

Dirsekler neden kirli gibi görünüyor?
Cildin bu bölgelerinin deri yapısı oldukça kalın. Ölü deri hücreleri bu bölgelerde grimsi bir tabaka oluşturuyor. Banyo sırasında bir bezle veya kese ile o bölgeleri ovuşturarak temizleyin. Böylece ölü hücrelerden cildinizi arındırın.

Ellerim çatlıyor
Özellikle kuru bir cilde sahipseniz el kremini düzenli bir şekilde hergün kullanın. Sabahları evden çıkmadan önce ve akşam eve geldikten sonra günde iki kere ellerinizi kremleyin.

Zeytinyağı gençleştiriyor
Sağlıklı beslenmede zeytinyağının önemine dikkat çeken uzmanlar, 'Zeytinyağı, yaşlanmanın, hem genel olarak doku ve organlar, hem de beyin fonksiyonları üzerindeki etkilerini azaltır' diyor. Uzmanlara göre, Akdeniz mutfağının geleneksel lezzeti zeytinyağı, düşük kolesterollü oluşu nedeniyle kalp sağlığı açısından çok önemli. İçeriğindeki zengin E vitamini sayesinde kansere karşı koruyucu bir etkiye sahip. Çocukluktan yaşlılığa yaşamın her döneminde sağlık ve gelişim üstünde son derece etkili olan zeytinyağının faydaları saymakla bitmiyor.

Yaşlanmanın, hem genel olarak doku ve organlar, hem de beyin fonksiyonları üzerindeki etkilerini azaltır.
Hücreleri korur. İçeriğindeki Oleiprine adlı madde, hücreleri yenileyerek kansere karşı hücreleri korur.
Kilo alımını önler. Zeytinyağının çok tüketildiği Akdeniz ülkelerinde şişmanlık oranı çok düşüktür.
Mide asidini azaltır, mide tarafından en iyi tolere edilen yağdır.
Sindirimi kolaylaştırır, değerli maddelerin bağırsakta emilimini sağlar.
Safra kesesi yoluyla taşların oluşumunu azaltır.
İçerdiği yüksek orandaki E vitamini sayesinde beyin ve sinir kürelerinin yaşlanmasını yavaşlatır

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 426
favori
like
share
BiR-DOST Tarih: 22.10.2011 19:49
Eline sağlık
kuber Tarih: 21.02.2008 09:48
değerli paylaşım için teşekkürler arkadaşımdedemin zeytin bahçeleri sayesinde benim evimde bol bol tüketiyoruz zeytin yağını eskiler zeytin yağının her derde deva olduğunu söylerler ben z.yağını çok fazla tüketiyorum ekmeğe sürerek kendi kendime acaba kilo aldırırmı diye :20:de düşünmeden geçemiyorum
Sindy Tarih: 21.02.2008 09:34
bilgiler icin tesekkurler SU-PERISI
ayrica gunluk bir miktar findik ve ceviz tuketimininde soguklarda cilde karsi iyi geldigi soyleniyor