Günümüzün en yaygın problemlerinden biri olan reflü, kişilerde her yemek sonrasında ağzı gelen acı su, göğüste yanma ile birlikte ortaya çıkıyor.

Hemen her yaş grubunda görülebilen bu hastalık sağlığı olumsuz yönde tehdit ediyor!…

Mide içeriğinin veya mide asidinin yukarı doğru yani yutma borusuna doğru yer değiştirmesine “reflü” denir. Yukarı doğru kaçan sıvı safra ve asit içerdiği için, hastalık zaman içinde yemek borusunda ciddi hasara yol açar.

Reflü hastalığına 30-40’lı yaşlarda daha sık rastlanmasına karşın, her yaş grubunda da ortaya çıkabilir. Aşırı kilolu kişilerde, yaşlılarda ve stresli kişilerde reflü görülme olasılığı artar. Çocuklarda da reflü hastalığına sıkça rastlanır.

Bu Belirtilere Dikkat!

- Ağıza acı su gelmesi
- Göğüs kemiğinin arkasının yanması
- Gıdaların ekşi ve acı şekilde ağıza gelmesi reflünün en sık rastlanılan belirtileridir.

İlaç Tedavisi veya Ameliyat Gerekir

Reflü rahatsızlığı bulunan kişilerin, öncelikle günlük hayatında alacağı önlemler hastalıkla ilgili olarak şikayetleri büyük ölçüde azaltacaktır. Hastaya uygulanan ilaç tedavisinin ise mutlaka doktor kontrolünde yapılması gerekir.

İlaç tedavisinin yeterli kalmadığı ileri düzeydeki reflü rahatsızlıklarında cerrahi tedavi yöntemi ile hastalar tedavi edilir.

Hastalarda günlük hayatlarındaki değişikliklere ve uygulanan ilaç tedavilerine rağmen şikayetleri tekrarlamaya devam ediyor ise ameliyat yapılması önerilir. İlaç tedavisi sonrasında şikayetlerinde azalma olan hastalar uzun yıllar boyunca ilaç tedavisi görmek istemiyorlar ise de reflü ameliyatı uygulanabilir.

Reflü Hastalarına Öneriler

- Yemekten sonra spor yapılmaması
- Sigara ve alkolden uzak durulması
- Fazla kiloların verilmesi
- Dar giysiler giyilmemesi
- Yemeklerin hızlı yenmemesi
- Gazlı içeceklerden uzak durulması
- Çikolata, kahve, tereyağ, susamlı yiyecekler tüketilmemesi
- Yemek sonrasında hemen yatılmaması
- Kahve ve limon gibi mide asidini yükseltici gıdalardan kaçınılması
- Akşam yemeklerinin hafif yenmesi

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 478
favori
like
share
denemesi Tarih: 20.02.2008 17:02
bendede cok oluyor