Olmadı Telekom: 91-65
Basketbolda ULEB Kupası 2. tur ilk maçında Türk Telekom, deplasmanda Rusya'nın Unics Kazan takımına 91-65 yenilerek tur şansını zora soktu.

Karşılaşmaya hücumda etkili başlayan Unics Kazan, Kirksay'ın art arda attığı sayılarla henüz 2. dakika içinde 8-0'lık üstünlüğü yakaladı. İlk sayısını Dudley ile bulan Türk Telekom, Tutku'nun 3 sayılık basketiyle 3. dakikada farkı 3 sayıya (8-5) indirdi. Pota altını iyi savunan ve Türk Telekom'u dış atışlara zorlayan Unics Kazan, özellikle Lavrinovic'in basketleriyle 11-2'lik seri yakalayarak 8. dakikada farkı 12 sayıya (19-7) çıkardı ve periyotu 23-10 üstün geçti.

2. çeyreğe hücumda biraz daha etkili bir görüntü çizerek giren Türk Telekom, El-Amin, Williams ve Dudley'in basketleriyle 12-4'lük seri bularak 14. dakika içinde farkı 5 sayıya (27-22) indirdi. El-Amin ve Dudley ile skor üretmeye devam eden Türk Telekom karşısında, Savanovic ile pota altından bulduğu sayılarla etkili olan Rus temsilcisi, farkın daha da kapanmasına izin vermedi ve 17. dakikaya 33-28 üstün girdi. Alan savunması yaparak rakibini hataya zorlayan Türk Telekom, bu isteğinde başarılı oldu ve El-Amin'in son saniyede attığı 3 sayılık basketle maçta ilk kez öne geçerek devreyi 38-37 önde tamamladı.

3. çeyreğe her iki takım da hızlı hücumlar sonrasında basketler bularak başladı. Türk Telekom, El-Amin ile sayılar üretirken, rakibine özellikle Kirksay'in 3 sayılık basketleriyle karşılık veren Unics Kazan, 24. dakika içinde farkı 5 sayıya çıkardı: (50-45). Hücumda boş atışları değerlendiremeyen Türk Telekom, savunmasında da açıklar vermeye başlayınca, dış atışlarda yüksek yüzde yakalayan Rus temsilcisi, 26. dakikaya 10 sayı farkla (55-45) önde girdi. Ribauntlarda da Türk Telekom'a üstünlük sağlayan Unics Kazan, özellikle Kirksay'in skorer oyununu sürdürmesiyle oyunun kontrolünü eline geçirdi ve 28. dakikayı 61-48 üstün geçti periyotu da 61-50 önde bitirdi.

Son çeyreğe Türk Telekom, hem hücumda hem de savunmada sorun yaşayarak başladı. Hücumda sayı bulmakta zorlanan Türk temsilcisi, savunmasında da istediği başarıyı yakalayamayınca Unics Kazan aradaki farkı korudu ve 34. dakikaya 66-55 önde girdi. Kirksay'in skorer oyununu sürdürmesi, Savanovic'in de skora katkı yapmasıyla kontrolü elinde tutan Unics Kazan, farkı biraz daha açtı ve 36. dakikayı 75-61 üstün geçti. Oyun disiplininden tamamen kopan Türk Telekom karşısında Savanovic ve Lavrinovic ile etkili olan Unics Kazan, yakaladığı 14-2'lik seriyle 38. dakika içinde farkı 26 sayıya kadar (89-63) çıkardı ve karşılaşmadan 91-65 galip ayrıldı.

UNICS KAZAN: 91 - TÜRK TELEKOM: 65

Salon: Basket-Hall
Hakemler: Petr Sudek (Slovakya), Marek Cmikiewicz (Polonya), Sergiy Chebyshev (Ukrayna)
Unics Kazan: Lavrinovic 21, Kirksay 31, Keyru 3, Mc Cullough 9, Sokolov 2, Savanovic 13, Padius, Stanescu 2, Tusek 3, Kurbanov 7
Türk Telekom: Bekir, Tutku 3, Dudley 17, El-Amin 19, Williams 14, Haluk 5, Jurkovic, Barış 6, Lang 1
1. periyot: 23-10
Devre: 38-37 (Türk Telekom lehine)
3. periyot: 61-50
Beş faulle çıkan: 37.27 El-Amin (Türk Telekom)

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 440
favori
like
share
eskitoprak Tarih: 20.02.2008 14:15
hayirlisi olsun
ZeuS Tarih: 20.02.2008 14:09
Artık bazı şeyleri hakemlere bağlamamayı öğrenmek qerek.
Telekom'un Turu qecmesi Mucizelere kaldı diyebiliriz
ZeuS Tarih: 20.02.2008 14:07
"Hakem korkum gerçek oldu"
Basketbolda, ULEB Kupası'nda mücadele eden Türk Telekom, 2. tur ilk maçında Rusya'nın Unics Kazan takımına farklı yenilmenin üzüntüsünü yaşıyor. Türk Telekom Antrenörü Ercüment Sunter, Rusya'da maç kazanmanın çok zor olduğunu belirterek, ''Hakemler konusunda korkularım gerçek oldu. Kritik yerlerde verdikleri kararlarla oyuncularımızı yıldırmayı başardılar'' dedi.
Rus temsilcisi karşısında iyi bir oyun ortaya koyamadıklarını ifade eden Sunter, ''Gerçekten çok yorgunduk. Hava şartları nedeniyle Bandırma'dan İstanbul'a gelişimiz çok uzun sürdü. Doğru dürüst antrenman bile yapamadan Unics Kazan maçına çıktık. Yorgunluk doğal olarak etkiledi ama iyi bir oyun oynadığımızı da söyleyemem'' diye konuştu.

Ankara'daki rövanş maçına da değinen Sunter, farklı bir basketbol anlayışıyla oynamak zorunda kalacaklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Rövanş maçında ekstra bir gayret sarf etmemiz gerekiyor. Basketbolda belli bir farka ulaşmak için oynamak, kazanmaya oynamaktan daha zordur. Ama bizim böyle maçlarımız oldu. Bir periyotta 40 sayı attığımız karşılaşmalar var. Ama bunu yapabilmek için çok iyi bir günümüzde olmamız gerekiyor. Ankara'da mümkün olduğu kadar tempoyu yükseltmeye çalışacağız. Erken atışlar kullanmak zorunda kalacağız, bu da hata riskini artırıyor. Basketbolda bazen büyük farklar bile kapanabiliyor. Mesela Unics Kazan, deplasmanda 39 sayıyla yenildiği Jerusalem'i, sahasında 52 sayı farkla yenmeyi başardı. Bunun gibi bir sonucu biz neden almayalım?

Rusya'daki maç 10 sayı civarında bir farkla bitseydi, o zaman çok daha ümitli olurduk. Aradaki fark nedeniyle farklı bir basketbol oynamak zorundayız. Eğer rövanş maçının ilk yarısında 15 sayılık farkı yakalayabilirsek, onları paniğe sürükleyebiliriz. Ankara'daki maç her iki takım için de kolay olmayacak.''