Trabzon AB'ye açılan kapı
20 Şubat 2008 / 14:01
Avrupa Birliği Trabzon Bilgi Bürosu bilgi açığını gidermek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor

Avrupa Birliği Trabzon Bilgi Bürosu 1997 yılından bu yana Trabzon halkının Avrupa Birliği hakkındaki bilgi açığını gidermek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. 2008 yılına uzun yıllardır gazetecilik yapan Yakup Karbuz'un koordinatörlüğünde giren bilgi bürosu bu yıl çıtayı biraz daha yükselterek AB hakkındaki merak edilenleri yanıtlamayı amaçlıyor.
Avrupa Birliği Trabzon Bilgi Bürosu'nun koordinatörü Yakup Karbuz yaptığı açıklamada büronun çalışmalarını Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde sürdürdüğüne dikkat çekerek Türkiye açısından Avrupa Birliği sürecinin oldukça önemli olduğunu, konu hakkında olumlu ya da olumsuz bir yargı belirtebilmek için muhakkak bilgi sahibi olunması gerektiğini kaydetti. Vatandaşların kendilerine başvurması durumunda ellerindeki yayınlar ölçüsünde her türlü bilgi, belge ve kitapçığı ücretsiz olarak vatandaşa sunacaklarını da vurgulayan Karbuz, “Ayrıntı gerektiren konular hakkında ise ilgili uzmanlara başvurarak yurttaşlarımızı bilgilendirmek için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Bilgi bürosunun temel amacının Avrupa Birliği, politikaları, genişleme süreci ve AB-Türkiye ilişkileri konularında Trabzon ve bölge halkının ihtiyaç duyduğu bilgiyi sağlamak, Delegasyon (Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu) ile işbirliği ve anlaşma içerisinde AB konularında ihtiyaç duyulan alanlarda etkinlikler ve toplantılar düzenlemek olduğunu da dile getiren Karbuz 2008 yılı içerisinde de bu amaçlar doğrultusunda çalışmalar yapmaya devam edeceklerini vurguladı.

KÜLTÜREL ÇALIŞAMALAR DA YAPILACAK

AB Bilgi Bürosu'nun bir amacının da kültürel ve değerler arası değişimi ve tanıtımı hedefleyen kültür ve sanat etkinlikleri düzenlemek olduğunu belirten Karbuz bu amaç doğrultusunda nitelikli çalışmalara imza atmayı hedeflediklerini kaydetti. Karbuz şunları söyledi:

“Türkiye açısından önemli bir kent. Sporu, sanatı, iş dünyası ile öncü bir kent olan Trabzon kuşkusuz Avrupa Birliği sürecinde de belirleyici kentlerden birisi olacaktır. Yetişmiş insan potansiyeli ile Türkiye'nin rotasını belirleyen Trabzon yine kentimizin öncü kuruluşlarından Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nın desteğiyle AB alanında özelliğini gösterecektir. Öte yandan insanlarımızın Avrupa Birliği konusunda farklı yaklaşımlarının olmasını da oldukça doğal karşılıyoruz. Ki büro bu anlamda tarafsız bir yaklaşım sergiliyor. Çünkü bizim temel amacımız bilgi açığını gidermek, merak edilenleri en doğru şekilde kamuoyuna sunmaktır” dedi.

BÜRO SİZLERİ BEKLIYOR

Çalışmalarını Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nın bünyesinde sürdüren AB Trabzon Bilgi Bürosu odanın birinci katında yer alıyor. Kütüphanesi ve internet kafesi ile de hizmet veren büroya 0-462-3258070 numaralı telefondan ulaşabileceğiniz gibi yakupkarbuz@gmail.com e-posta adresini kullanabilirsiniz.

[EMAIL="elifcavus@haber61.net"]elifcavus@haber61.net[/EMAIL]


Kaynak:
[URL="http://www.trabzonum.org/report.php?p=45770"] [URL="http://www.trabzonum.org/newreply.php?do=newreply&p=45770" rel="nofollow" target="_blank">

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1629
favori
like
share
MaRaBoGLu61 Tarih: 20.02.2008 17:44


Çömlekçi halkını dinlediler
20 Şubat 2008 / 16:35
Trabzon Emniyet Müdürü Feridun Boz, yardımcılarıyla birlikte Çömlekçi esnafını dinledi.

Trabzon Emniyeti'nin başlattığı huzur toplantıları Trabzon'un yeni Emniyet Müdürü Feridun Boz döneminde de devam ediyor.

İlk toplantısını Çömlekçi Mahallesi'nde gerçekleştiren Feridun Boz, Emniyet Müdür yardımcıları Bülent Bakış, Tacettin Aslan, Hüseyin Demirel, Mehmet Tülek ile birlikte vatandaşların sorunlarını dinledi.

Vatandaş ne istiyor?

Trabzon'un en sorunlu mahallelerinden biri olan Çömlekçi sakinleri sokakta rahat dolaşılamadığını ifade etti. Arka sokaklarda oturan vatandaşların ön sokağa çıkamadığını dile getiren vatandaşlar Çömlekçi'nin bozuk imajının düzeltilmesi için devletin bu bölgeye yatırım yapması gerektiğini ifade ettiler.

TOKİ'nin Kentsel Dönüşüm Projesi içerisine aldığı Çömlekçi'de bir an önce çalışmaların başlamasını beklediklerini ifade eden vatandaşlar konutların iyileştirilmesi gerektiğini ve Çömlekçi'nin sosyal bir bölge haline getirilmesini belirttiler.
Suç oranlarının düşürülmesi için Çömlekçi'deki otellerde birtakım düzenlemelerin olması gerektiği söyleyen vatandaşlar, kentsel dönüşüm projesinin hayata geçirilmesiyle sorunların ortadan kalkacağına inanıyor.

Emniyet Müdürü Feridun Boz ise yaptığı açıklamada, Çömlekçi'de bulunan otellerin statüleri değiştirilmesi gerektiğini ifade ederek, “Çömlekçide bulunan, ikamet eden, yoldan geçen herkesi suçlu olarak göremeyiz, görmemeliyiz” dedi.

[EMAIL="elifcavus@haber61.net"]elifcavus@haber61.net[/EMAIL]
Kaynak:
MaRaBoGLu61 Tarih: 20.02.2008 17:44


Ankara'da Trabzon'u anlattı
20 Şubat 2008 / 16:54
Trabzon Valisi Nuri Okutan Ankara'da düzenlenen 'Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri'nde anlamlı bir konuşma yaptı.

Bu yıl Ankara'da 2. düzenlenen 'Her Yönüyle Trabzon Fuarı'na bugün start verildi.
Açılışta konuşan Trabzon Valisi Nuri Okutan, Trabzon'da yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

VALİ OKUTAN'IN TRABZON TANIMI

Trabzon Valisi Nuri Okutan, Trabzon'da yaşamanın doyumsuz bir zevk olduğunu ifade ederek, “İnsan, önünden şehirlerin geçtiği bir aynadır. İnsanlar şehri şekillendirdiği gibi, şehirler de insanları şekillendirir.

Ne ilginçtir ki, şehir ve insan özdeşleşmesine Trabzon'da da tanık oldum.
Hırçın ama durulunca ipek bir örtü gibi denizin hemen yanı başında var olan yeşil, önce insanın ruhunda bir dinginlik meydana getiriyor.
Anlatılması belki biraz güç fakat Trabzon'da yaşamaya başlayınca doyumsuz bir zevk aldığınızı hissediyorsunuz.

Mutlu insanlar vardır bu şehirde. Onları bulup, görmek için adım adım dolaşmanıza gerek yoktur. Karadeniz gibi belli ederler kendilerini.
Fakat yoksulluğun, yalnızlığın ve acının hapsettiği yürekler de vardır.
Duman çökmüştür dağın başına. Sis Dağı'nda göz gözü görmez. Ya da Hamsiköy'e çıkmışsınızdır bir hafta sonu. Şansınızdan burada da sis çökmüştür çam ağaçlarının doruklarına. Belki de Uzun Göl'desinizdir. Doya doya manzarayı seyretmek hayaliyle düşmüşsünüzdür erkenden yola. Şans işte: Burada da duman vardır. Bakın bakabildiğiniz kadar… Arayın dağları duman altından… Ya da çam ağaçlarını görmeye çalışın. Ne kadar mümkünse bunları yapabilmek, işte o kadar zordur yüreği acılıyı bulmak.

Mağrurdur Karadeniz insanı. Aç dolaşır, açlığını belli etmez. Yüreğindeki yangını hissettirmez tanrı misafiri olarak kapısına gelene. Trabzon'u yaşamak, Trabzon'u anlamakla mümkündür.Uzun Sokak'ta dolaşmadan, Boztepe'ye çıkıp şehre doğru dönüp çay içmeden anlaşılmaz Trabzon. Biraz sonra dineceğini bildiğin halde çisil çisil yağan yağmurun altında ruhunu eritememişsen, sırıl sıklımken bir dostun elini tutup selamlaşmamışsan, bir mahalle kahvesinde gidip halkın arasında bir bardak sıcak Of çayı içmemişsen…
Trabzon'u yaşayamamışsın demektir.

Vakfıkebir'den ekmek almadan, Akçaabat'a gelip köfte yemeden, Maçka'da Sümela'ya çıkmadan, Araklı'nın Mahura'sında acı su içmeden Trabzonlu olunur mu?
Oynayabiliyorsa kemençe sesini duyunca insan, Trabzonlu olmuş demektir” dedi.


EĞİTİME, SOSYAL FAALİYETLERE AĞIRLIK VERİLDİ

Trabzon'da geldiğinden bugüne kadar yapılan faaliyetler hakkında bilgi veren Vali Okutan, “Trabzon'u tekrar o eski günlerine döndürebilmek için öncelikle eğitim kurumlarımızda ve kamu kurumlarında başlatmış olduğumuz okuma saatleri uygulamasının esnafımızdan sivil toplum kuruluşlarına hatta ailelere kadar yaygınlaşmasının mutluluğunu yaşamaktayız.

Trabzon, tarihten gelen zengin kültürel yapısının yanı sıra, ayrıca önemli bir spor merkezidir de. 1924 Paris Olimpiyatlarına milli atlet göndermiş bir şehir olan Trabzon'un, futbolun dışında alternatif spor dallarında da kendisini ön plana çıkarması gerekmektedir.
Bu sebeple özellikle Gençlik Merkezlerimizin bu alandaki çalışmaları şehrimizde önemli bir yer tutacaktır.

Yetenek seçimi ve sporda yönlendirme projemizle birlikte okullarımızdaki çocuklarımız, kemik yapılarına ve yeteneklerine göre incelenmektedir. Elde edilecek bilimsel veriler doğrultusunda bu çocuklarımız, yapılarına uygun spor alanlarına yönlendirilerek özellikle 2011 Gençlik Olimpiyatlarına sporcu yetiştirme noktasında çalışmalarımıza başlamış bulunmaktayız.

Gençlik Merkezleri; Gençlerin sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler çerçevesinde serbest zamanlarının ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda değerlendirmelerine fırsat vererek topluma aktif vatandaşlar olarak katılmalarını sağlayan ve gençleri zararlı alışkanlıklardan korumaya, zihinsel ve bedensel gelişmelerine yönelik çalışmaları yürüten18 merkez kurulmuştur.

Ayrıca, ilimizde gelir seviyesi düşük yoksul bayanlarımıza ve genç kızlarımıza yönelik eğitim ve gelir getirici faaliyetlerin yapıldığı Toplum merkezleri hizmete soktuk. Bu merkezlere her yaşta bayanlarımız gelerek, boş vakitlerini değerlendirmektedir. Buradan elde ettikleri kazanımlarla aile bütçelerine de katkı sağlamaktadırlar. Psiko-sosyal ihtiyaçlarını karşılayan, bireysel ve toplumsal ilişkilerinde sağlıklı ve dengeli kişilik geliştirmelerine katkıda bulunan bu merkezlerde kaybolmakta olan geleneksel el sanatlarımız yaşatılmakta ve kazanca dönüştürülmektedir.

İstihdam garantili mesleki eğitim kurslarımızın sayısını artırarak kalifiye, eleman ihtiyaçlarını tespit edip eğitimi bu yönlere kaydırarak, yatırımları destekleyerek üzerimize düşen çalışmalar büyük bir ivme kazanmıştır.

Bölgesinde parlayan bir yıldız ve cazibe merkezi olan Trabzon, bünyesinde var olan müteşebbis ve yaratıcı insan gücünü kolektif çalışmaya dönüştürerek çok daha ileri seviyelere çıkacağına inanıyor, herkesi saygı ve sevgi ile selamlıyorum” ifadelerine yer verdi.

Kaynak:
MaRaBoGLu61 Tarih: 20.02.2008 17:43


Başkent'te Trabzon etkinlikleri
20 Şubat 2008 / 17:43
Ankara'da bu yıl 2'incisi düzenlenen "Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri", Atatürk Kültür Merkezi'nde başladı.

Ankara'da bu yıl 2'incisi düzenlenen "Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri", Atatürk Kültür Merkezi'nde başladı. 4 gün sürecek olan etkinliklerin resmi açılışı, akşam saatlerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak. Trabzon Kültür ve Dayanışma Derneği ile Trabzon Vakfı öncülüğünde gerçekleştirilen "Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri", vatandaşların yoğun katılımıyla başladı. Atatürk Kültür Merkezi'ndeki etkinliklere ilişkin İHA'ya değerlendirmede bulunan Trabzon Valisi Nuri Okutan, Trabzon'un tarihten beri kültür ve ticaret şehri olmasının yanı sıra lojistik bir güç olarak kullanılageldiğini belirterek, "Son dönemlerde bunun kamuoyu tarafından iyi bilinmediğini düşünüyoruz. Biz bu yönümüzü ve ürettiklerimizi, fuarlarla ve benzeri çalışmalarla ilimizin kültür, sanat ve estetik yönünü göstermek arzusundayız" dedi. Trabzon'un çoğunluğu başka şehirlerde yaşayan bir il olduğuna işaret eden Vali Okutan, şunları kaydetti:
"Burada hem Trabzonlular hem de dışarıdan gelen hemşehrilerimiz ve ayrıca Trabzon dostları bu güzelliği yaşayacak. Burada değişik etkinlikler var. Sportif aktiviteler, kültürel etkinlikler gerçekleştirilecek. Bunları doya doya Trabzon dostları seyredecek, o lezzeti de tadacaklar. Buraya ciddi bir katılım var. Sadece hemşehrilerimiz değil, Trabzon'u tanıyanlar da gelip gidiyorlar. Trabzon; Fatih'in fethettiği, Yavuz Sultan Selim'in 22 yıl valilik yaptığı, Kanuni Sultan Süleyman'ın 15 yıl yaşadığı,
Atatürk'ün bizzat 3 kez ziyaret ettiği ve mallarını dağıttığı bir şehir. Doğal güzelliğiyle, sportif aktiviteleriyle, kültürel dokularıyla bunu kamuoyuyla paylaşmak ve güçlendirmek istiyoruz."
AK Parti Trabzon İl Başkanı Muhammet Balta da, bu tür etkinliklerin Türkiye'nin dört bir köşesindeki Trabzonlular ve Trabzon dostları için bir kaynaşma ortamı oluşturduğunu söyledi. Etkinlikler kapsamında açılan standlarda her ilçenin kendi yöresel yiyecek ve giyeceklerini sergilediğini belirten Balta, ayrıca Trabzon'un doğal güzelliklerinin de etkinlikler kapsamında gösterildiğini vurguladı. "Burada Trabzonumuz her alanda tanıtılıyor" diyen Balta, şöyle devam etti:
"Çok güzel bir etkinlik. İnşallah bundan sonra da daha geliştirilerek devam edecek. Buna katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Çünkü Trabzon insanı çok güzel bir şekilde tanıtılıyor. Daha önce hiç hak etmediği şekilde eleştirilmişti. Trabzon ve Karadeniz insanı vatanına, milletine ve bayrağına her yönüyle bağlı ve bunu her alanda da ifade ediyor. Standları gezdiğiniz zaman bu insanların neler yaptığını göreceksiniz. Bütün insanları buraya davet ediyoruz. Bu etkinliklerin ülkenin her safhına
yayılmasını arzu ediyorum. Ayrıca her ilimizin de güzelliklerinin tanıtılması açısından bizim öncü olduğumuzu düşünüyorum. Amaç, 4 günlük etkinliklerde 250 bin kişiyi burada konuk etmek. İnşallah bu amaca da ulaşırız."Resmi açılış öncesi Trabzon İMKB Kız Meslek Lisesi öğrencilerinin yöresel kıyafetleri tanıttıkları defile büyük beğeniyle izlendi. Etkinlikler kapsamında, "Trabzon'da Futbol ve Efsane Trabzonspor" paneli de düzenlendi. Ayrıca, Çaykara Dernek Pazarı Vakfı horon ekibinin gösterisi uzun süre alkışlandı.Kaynak:
MaRaBoGLu61 Tarih: 20.02.2008 17:42


Trabzon'da öğretmene tahliye
20 Şubat 2008 / 16:02
Pelitli Beldesi'nde 2 kız öğrencisine cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan öğretmen ilk duruşmasında tahliye oldu.

Trabzon merkeze bağlı Pelitli Beldesi'nde 2 kız öğrencisine cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan öğretmen ilk duruşmasında tahliye oldu.

Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada tutuklu sanık öğretmen S.S.B hazır bulundu. "Çocuğun cinsel istismarı" suçundan hakkında dava açılan S.S.B duruşmadaki ifadesinde suçlamaları kabul etmedi. Duruşmada 2'si mağdur 4'ü tanık olmak üzere 6 çocuk dinlenirken, mahkeme heyeti sanık S.S.B'yi delillerin büyük bir kısmının hazır olması ve diğer gerekçeleri dikkate alarak tahliyesine karar verdi. Bundan sonraki duruşmalarda tutuksuz olarak yargılanacak olan sanık S.S.B ayrıca adli kontrol altında tutulacak ve bulunduğu yerden ayrılmamak kaydıyla karakola giderek imza atma zorunluluğu getirildi.

Pelitli Mareşal Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu 3. sınıf öğrencisi 8 yaşındaki 2 ilköğretim okulu öğrencisi kıza aynı okulda görev yapmakta olan S.S.B (35) isimli öğretmen, cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alarak tutuklanmıştı.
Kaynak:
MaRaBoGLu61 Tarih: 20.02.2008 17:41


Trabzon KESK ayakta
20 Şubat 2008 / 15:58
KESK Dönem Sözcüsü Recep Gülay, “AKP, yıllardır dilene doladığı 'sağlıkta reform' aldatmacasıyla sağlımızla oynamaktadır” dedi.

KESK Trabzon Şubesi'nin bugün Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası yasası ile düzenlediği basın toplantısına CHP, DSP ve eczacılarda destek verdi.
KESK Dönem Sözcüsü Recep Gülay yaptığı açıklamada, AKP'nin SSGSS yasasında toplumsal uzlaşma zeminlerinden uzak durduğunu ifade etti.

Gülay açıklamasında şunlara yer verdi; “AKP, sendikaların ve meslek örgütlerinin SSGSS hakkındaki uyarlarına kulak tıkamaktadır. Her ne kadar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, “yasa oluşturulurken tüm kesimlerin taleplerini dikkate alacağız” yolunda açıklamalar yapıyorsa da, yasanın gündeme geldiği günden itibaren bugüne kadar yaptığımız hiçbir eleştiri dikkate alınmamıştır. Dahası geçtiğimiz dönem değiştirilmesi yolunda mutabakata varılmış hususlar ve Anayasa Mahkemesinin bozma gerekçeleri dahi yok sayılmıştır.

Yasanın ruhuna sirayet etmiş piyasacı ve bireyci anlayış, sağlığın ve sosyal güvenliğin kamusal bir hizmet olması gerektiği anlayışını yerle bir etmektedir. SSGSS yasası yürürlüğe girdiği andan itibaren sağlık ve sosyal güvenlik alanındaki kamusal hizmetleri birer karadelik olarak gösteren anlayış Türkiye'nin geleceğini karartacaktır” dedi.

Sağlıkta reform söylemlerinin aldatmaca olduğunu ifade eden Gülay, “ AK Parti'nin sözde reformu ve SSGSS halkın sağlık hakkının gaspından başka bir anlama gelmemektedir. Çünkü bu yasa, sağlığı bir hak olmaktan çıkartıp, 'kar, zarar' hesaplarıyla ele almaktadır” ifadelerine yer verdi.

Kaynak:
MaRaBoGLu61 Tarih: 20.02.2008 17:41


Kıyı kanuna muhalefet davası
20 Şubat 2008 / 14:47
Trabzon Beşirli'de kıyı kanununa muhalefet ettikleri gerekçesiyle 150 iş yeri hakkında hazina tarafından dava açıldı.

Trabzon'un Beşirli mevkiinden Faroz Balıkçı Barınakları'na kadar olan sahil kesimindeki işyerleri ile çok sayıda binanın tapu iptali için Hazine tarafından dava açıldı.

Edinilen bilgiye göre, Beşirli-Faroz arasındaki sahil kesiminde bulunan yaklaşık 150 kadar işyeri ve konut sahibi kıyı kanununa muhalefet ettikleri gerekçesiyle Hazine ile davalık oldu. Trabzon Asliye Hukuk Mahkemeleri'nde önümüzdeki hafta içersinde görülmeye başlanacak davada aralarında, Trabzonspor eski yöneticilerine ait apartman daireleri ile petrol istasyonları, alışveriş merkezleri ve köfte salonları sahiplerinin ifade vermeleri bekleniyor.

Söz konusu bölgenin 3621 sayılı Kıyı Kanunu'nun 5. maddesi, kıyı kanununun uygulanmasına dair yönetmenliğin 10. maddesi ve Anayasa'nın 43. maddesine aykırı olarak özel mülkiyete konu edildiği belirtilirken, Hazine İdaresi tarafından tespit edilen kıyı kenar çizgisinin dışında kalan kısmının iptali istendi.

Buna göre sahil kısmında yer alan ve aralarında işyerlerinin de bulunduğu 150'ye yakın taşınmaz mal ile ilgili olarak Hazine tarafından açılan dava dilekçesinde "Taşınmazın kıyıda kalan kısmı için tapunun iptaline, arazinin üzerinde bulunan binanın tecavüz niteliğinde olan kısmının kal'ine ve dava kesinleşinceye kadar olası tapu devirlerinin önüne geçebilmek için ihtiyati tedbir kararı verilmesi amacıyla iş bu davayı açma zaruriyeti hasıl olmuştur" ifadeleri yer aldı.


Kaynak:
MaRaBoGLu61 Tarih: 20.02.2008 17:41

Beşikdüzü’nde 1 kişiyi öldüren, 1 kişiyi de yaralayan sanık 17 yıl 6 ay ağır hapis cezasına çarptırıldı.
Trabzon`un Beşikdüzü ilçesinde yaklaşık 2 yıl önce 1 kişiyi bıçakla öldürdüğü, 1 kişiyi de yaraladığı gerekçesiyle tutuklu yargılanan sanık 17 yıl 6 ay ağır hapis cezasına çarptırıldı.

Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi`nde görülen davada tutuklu mağdur sanık konumundaki Güçlü K. hazır bulundu. Duruşmadaki ifadesinde olay günü kendisine saldırıldığını iddia eden mağdur sanık Güçlü K., “Yaklaşık 2 yıldan beri tutukluyum. Bu olayın başlamasına sebep O. Y.`dir. Olay çıkmaması için O.Y.`yi bulunduğu yerden alıp boş bir odaya getirdiğim halde arkadan bana saldırdılar. Darbelere maruz kaldım. Bu olay nedeniyle madden ve manen mağdur duruma düştüm. Bir insanın öldürülmesini hiç bir zaman arzu etmem. O.Y., bu hareketleri yapmasaydı olay da çıkmayacaktı.

Böyle bir olaya karıştığımdan dolayı çok pişmanım” dedi. Mahkeme heyeti sanık Güçlü K.`yı, Volkan Kaya`yı kasten öldürmek suçundan önce müebbet hapis cezasına çarptırırken bu cezasını daha sonra 12 yıl 6 ay, Alev Ateş isimli kişiyi öldürmeye teşebbüs suçundan da 5 yıl olmak üzere toplam 17 yıl 6 ay ağır hapis cezasına çevirdi. Aynı olayla ilgili olarak tutuksuz yargılanan diğer sanıklar S.G., Ö.A. ve mağdur sanık O.Y. çeşitli para cezalarına çarptırıldı.

Öte yandan Beşikdüzü ilçesi Cumhuriyet Mahallesi Belediye Binası önünde 22 Mart 2006 günü bir çay partisinde çıkan tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine 1 kişi bıçaklanarak öldürülmüş, 3 kişi de yaralanmıştı.
taka
MaRaBoGLu61 Tarih: 20.02.2008 17:40

İŞKUR Trabzon İl Müdürü Mustafa Bahadır, kadınların işgücü piyasasına girmelerini teşvik edecek yeni projeler uyguladıklarını söyledi. İŞKUR Trabzon İl Müdürü Mustafa Bahadır, kadınların işgücü piyasasına girmelerini teşvik edecek yeni projeler uyguladıklarını söyledi. Trabzon Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği’nde (TESOB) düzenlenen toplantıda konuşan Mustafa Bahadır, 2006 yılı AB Mali İşbirliği Programlaması kapsamında İŞKUR tarafından yeni bir proje geliştirildiğini kaydetti.

Bahadır, Aktif İstihdam Tedbirleri ve Yerel Düzeyde Hibe Planı kapsamında uygulanan proje ile Trabzon’un da aralarında bulunduğu 28 ilde kadınlara ve erkeklere yönelik meslek edindirme kursları düzenleneceğini dile getirdi. Projenin 2004-2006 yılları arsında uygulanan Aktif İşgücü Hibe Planı Projesi’nin devamı niteliğinde olduğunu vurgulayan Bahadır, toplam bütçesi 20 milyon Euro olan ve 16 milyon Euro’su hibe planına tahsis edilen projenin amacını şu şekilde açıkladı: “Bu projenin uygulanmasındaki amaç kadınların eğitim almalarını, işgücü piyasalarına girmelerini ve sosyal ve ekonomik hayata daha etkin bir biçimde katılmalarını sağlayarak işgücü piyasasına dahil olmalarını teşvik etmektir.

Ayrıca gençlere yönelik aktif istihdam tedbirleri ile de eğitimlerini tamamlamamış gençlere yeniden eğitim ve işgücü uyum hizmetleri verilmesi amaçlanmaktadır.” Tanıtım toplantısında daha sonra İŞKUR Genel Merkezi’nden uzmanlar, katılımcılara projenin içeriğiyle ilgili bilgi verdi.
MaRaBoGLu61 Tarih: 20.02.2008 17:39
Trabzon`un Esentepe Mahallesi Volkan Demirci’nin öldürüldüğü cinayetin ardından gergin dakikalar yaşıyor.
Trabzon’un Esentepe Mahallesi’nde önceki silahlar patladı. 15 Şubat Cuma günü Volkan Demirci’nin bıçaklanarak öldürüldüğü yerin karşısında bulunan bir lokanta gece geç saatlerde kimliği belirsiz kişiler tarafından kurşun yağmuruna tutuldu. Yaşanan olaylar sonrasında mahalle esnafı isyan etti.

Kurşunlanan lokantanın bulunduğu Esentepe Mahallesi’nde 15 Şubat cuma günü saat 22.00 sularında Volkan Demirci (28) tartıştığı Serhat G. (22) tarafından bıçakla yaralanmış olay sonrasında hastaneye götürülen Demirci yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmişti. Daha öncede bu ve buna benzer olayların meydana geldiği mahalledeki esnaf, önceki gece meydana gelen kurşunlama olayı ile bir kez daha sarsıldı. Saat 01.00 sularında meydana gelen olayda Ali Ş.’ye ait olan lokanta kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından kurşun yağmuruna tutuldu.

Polisin olay yerinde yaptığı inceleme sonucu lokantanın çeşitli yerlerine isabet etmiş durumda olan 6 kurşun tespit edildi. Polis olay yerindeki delileri inceleme altına alırken olayla ilgili soruşturma başlattı. Volkan Demirci’nin öldürülmesi olaydan sonra diken üzerinde olan esnaf olaya isyan etti. Mahalle esnaflarından olan Mustafa Topuz `can ve mal güvenliğimiz yok` diyerek, yetkilileri önlem almaya davet etti. Topuz, “Bu yaşanan kaçıncı olay, daha kaç kişinin canından olması gerekiyor.

Korkumuzdan çocuğumu bakkala gönderemiyorum. Aklımızda hep ne zaman kurşunlanacağız sorusu var. Bizi bu korkuyla yaşatmaya kimsenin hakkı yok. Kaç kez Trabzon Emniyet Müdürlüğü`ne ve Trabzon Valiliği`ne dilekçe verdim. Buraya bir önlem alınması için başvuruda bulundum. Bu durum işlerimizi de etkiliyor, vatandaş buradan geçmez oldu. Biz bu korkuyla yaşamak istemiyoruz. Yetkililer bunu bir önlem alsın” dedi.
taka Esnaf Diken Üstünde Tarih: 20.02.2008 09:33:25