Türkiye'nin de ortak üreticileri arasında yer aldığı Geleceğin Askeri Nakliye Uçağı A400M, ilk uçuşunu bu yaz döneminde yapacak.

Airbus Üst Yöneticisi Tom Enders, Singapur Havacılık Fuarında yaptığı açıklamada, 20 milyar avroluk proje çerçevesinde üretilecek A400M'nin, geciken ilk test uçuşunu yaz döneminde yapılacağını söyledi.

Bu arada Türkiye'nin de ortak üreticileri arasında yer alan A400M, şu ana kadar 192 adet sipariş aldı.

Projenin geçmişi ve Türkiye'nin katılımı

1985 yılında başlatılan projeye Türkiye’nin katılımı 1988 yılında gerçekleşti. Projeye Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere, İspanya ve Türkiye iştirak ediyor.

6 katılımcı ülke arasındaki hukuksal, idari ve mali düzenlemeleri gerçekleştirmek üzere hazırlanan Mutabakat Muhtırası (Memorandum of Understanding) katılımcı ülke Savunma Bakanları tarafından, OCCAR (Ortak Silahlanma İşbirliği Teşkilatı) ile katılımcı ülkeler arasındaki ilişkileri ve proje yönetimini düzenleyen Program Üst Kurulu Kararı (Programme Board Decision) ise ülke temsilcileri tarafından 22 Mayıs 2003 tarihinde imzalandı ve yürürlüğe girdi.

A400M Sözleşmesi katılımcı ülkeler adına OCCAR ile ana yüklenici AMSL (Airbus Military Konsorsiyumu) arasında 27 Mayıs 2003 tarihinde Bonn’da imzalanarak yürürlüğe sokuldu.

A400M Uçağı Nihai Montaj Hattı Ağustos 2007’de açıldı. Sözleşmeye göre, Türkiye’nin alacağı 10 adet uçağın teslimatları 2009-2014 yılları arasında tamamlanacak olup, tüm katılımcı ülkelere 180 uçağın teslimatının 2021 yılında tamamlanması bekleniyor.

A400M'in özellikleri

Airbus A400M'in, aslen yerine geçmesinin tasarlandığı eski versiyon Hercules ve Transall'ın nakliye ve menzil değerlerinin üstüne çıkması bekleniyor.

Kargo kapasitesinin, hem hacim hem de ağırlık olarak varolan uçakların iki katına çıkması umulan uçağın menzili de büyük ölçüde arttırıldı.

Airbus'ın diğer uçakları gibi, A400M'in bütün bilgilerinin büyük renkli ekranlarla görüntülenebilmesine izin veren cam kokpit ve fly-by-wire gibi yenilikleri bulunuyor.

Airbus A400M, kargo taşıma, asker taşıma, MEDEVAC, havadan havaya yakıt ikmali ve elektronik murakabe(gözetleme) gibi görevleri de içeren birçok konfigürasyonda çalışacak.
(CnnTürk)

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 441
favori
like
share
chloe Tarih: 24.02.2008 18:47
paylaşım için teşekkürler