Firmalar kalifiye eleman istiyor
22 Şubat 2008 / 12:05
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasınca 325 firma üzerinde eleman ihtiyaçlarının profilini belirlemeye yönelik anket çalışması yapıldı.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasınca 325 firma üzerinde eleman ihtiyaçlarının profilini belirlemeye yönelik anket çalışması yapıldı.
Anket kapsamında firma yetkililerine yönlendirilen, 'Eleman alırken hangi niteliklere önem verirsiniz?' sorusuna katılımcıların yüzde 46'sı mesleki donanımın iyi olması, yüzde 19'u ise bilgisayar kullanabilmesi yanıtını verdi. Firmaların yüzde 88'i kalifiye elemana ihtiyaç duyduğunu belirtti.
Ankete katılan 325 firmanın yüzde 31'inin pazarlama, yüzde 12'sinin ön muhasebeci alanında elemana ihtiyaç duyduğu tespit edilirken, yüzde 57'si ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanı bulduğu takdirde hemen işe alabileceğini bildirdi.
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Eren, yaptığı açıklamada, ülkelerin gelişmesinde ve kalkınmasında, sanayileşmenin temel unsuru olan bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarına sahip yüksek verimi gerçekleştirebilecek kalifiye insan gücünün yetiştirilmesinin gerektiğini söyledi.

Kalifiye elemanların bilgi ve becerisinin, ekonomik başarının temeli olduğunu ifade eden Eren, ''Günümüzün ekonomik koşulları içinde geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin ilgi, istidat ve kabiliyetlerini geliştirerek, gerekli bilgi, beceri, davranışlar ve birlikte iş görme alışkanlığı kazandırarak, ülkemizin kalkınmasında en önemli unsur haline gelmesini sağlamak görevimizdir. Mesleki eğitim, genç insanlara başarılı bir meslek yolu hazırlamak ve ekonomiye vasıflı eleman yetiştirmeyi amaçlamaktadır'' dedi.
Eren, oda olarak bölgedeki istihdam sorununa çözüm olabilecek mesleki eğitime dönük okulların sayısının artırılması, vasıflı eleman ihtiyacı duyan firmalarda mesleki eğitime dönük okullarda eğitim alan gençlerin istihdam edilmesinin sağlanması konularında çalışmalar yürüttüklerini belirterek, şunları söyledi:
''İyi bir mesleki altyapının oluşturulması, bu altyapının ilgili eğitim-öğretim kurumlarınca ne ölçüde sağlandığı, hem eğitim kurumlarının hem de piyasanın gündeminde olan tartışma konularıdır. Bölgemizde ve ilimizde mesleki eğitime yönelik eğitim kurumlarının sayısının artmasına karşın bugün iş dünyasının piyasa beklentilerine uygun nitelikli eleman sorunu halen devam etmektedir.''


Kaynak:

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1027
favori
like
share
MaRaBoGLu61 Tarih: 22.02.2008 11:50
DSİ’ye Sarioğlu

Devlet Su İşleri 22. Bölge Müdürlüğü görevini yürüten Bahri Ege, Teftiş Kurulu’na atandı. Ege’den boşalan koltuğu Ankara’daki Genel Müdürlük’te çalışan Sinan Sarıoğlu’nun dolduracağı öğrenildi.

Uzun bir süredir Devlet Su İşleri 22. Bölge Müdürlüğü görevini yürüten Bahri Ege önceki gün görevinden alındı. Ege’nin boşalan koltuğunu dolduracak isim belli oldu; Sinan Sarıoğlu. DSİ 22. Bölge Müdürlüğü görevini başarıyla yürüten Bahri Ege, görevinden alınarak Devlet Su İşleri Genel Müdürlük Teftiş Kurulu’na atandı. DSİ’de Ege’nin yerine ise Sinan Sarıoğlu atandı.

Sarıoğlu’nun Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nde Ankara’da görev yaptığı ve kısa süre içerisinde Trabzon’da ki koltuğuna oturarak işbaşı yapacağı öğrenildi.
taka


[URL="http://www.trabzonum.org/report.php?p=45845"] [URL="http://www.trabzonum.org/newreply.php?do=newreply&p=45845" rel="nofollow" target="_blank">
MaRaBoGLu61 Tarih: 22.02.2008 11:49Ankara’da düzenlenen “Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri” ikinci gününde de yoğun ilgi gördü.
Hafta içi olmasına rağmen saat 11.00’de başlayan ve 20.00’ye kadar süren etkinlikler sürüyor. Geçen yıla oranla katılımın arttığı etkinlikte birçok Karadenizli bürokrat ve sanatçı da hemşerilerini ziyaret ediyor.

Etkinlikler kapsamında BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu da TAKA standını ziyaret etti.Bu yıl ikincisi düzenlenen etkinlikte güne ilk olarak Yusuf Ziya’nın yönetmenliğini yaptığı “Ganita Belgeseli”nin gösterimiyle başlandı. “Trabzon’da Muhacirlik Yılları” ve Trabzon’da Milli Mücadele Basını 1918–1923” başlıklı söyleşiler konusunda uzman konuşmacıların katılımıyla ziyaretçilerin ilgisini çekti.

Erdal Eksert, Ayşe Keskin, Berrin Solak, Ömer Tuğran, Serkan Türk ve Deniz Yeşil’in katkılarıyla renklenen şiir dinletisi Trabzonlu sanatseverlerin buluşma noktası oldu. Prof. Dr. Mustafa Aydın, ve Dr. Nihat Ali Özcan’ın konuşmacı oldukları “Trabzon’dan Dünyayı Okumak” başlıklı panel ise küreselleşen dünyada Türkiye ve Trabzon’un yerini anlamak açısından katılımcıların da ufkunu genişleten önemli bir etkinlik oldu. Trabzonlu Özcan, geleceğin Trabzon açısından daha zor olacağını çünkü bölgenin artık stratejik bir konumu bulunduğunu söyledi.

Bütün gün düzenlenen etkinliklere katılmanın yanı sıra kurulan stantlarda dolaşmayı da ihmal etmeyen konuklar akşam 19.00’da başlayan Süreyya Davulcuoğlu konseriyle günlerini neşeli bir şekilde noktaladı.

Trabzon Rüzgarı Tarih: 22.02.2008 09:04:32 Efsaneleri Bırakmadı

Etkinliğin hamisi olan Bayındırlık ve İskan Bkanı Faruk Özak ise dün efsane futbolcularla birlikte yemeğe gitti. Öğleyin onlarla birlikte olan Bakan Özak, anıları tazelerken birlikte top oynadığı arkadaşlarına da zaman zaman takıldı.
taka
MaRaBoGLu61 Tarih: 22.02.2008 11:49


Türk Hava Kurumu Trabzon Şubesince Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına 9 bin YTL’lik bağış yapıldı.
Türk Hava Kurumu (THK) Trabzon Şubesi tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına 9 bin YTL bağış yapıldı. Trabzon Vali Vekili Orhan Eyövge, THK Trabzon Şube Başkanı Yunus Ofluoğlu ve beraberindeki kurum yöneticilerini makamında kabul etti.

Ofluoğlu, THK`nın Türk milletine havacılık ruhunu aşılamayı, havacılık ve uzay yatırımlarına yönlendirmeyi hedeflediğini belirtti. Kurumun çalışmalarının bu kapsamda yürütüldüğünü ifade eden Ofluoğlu, THT Trabzon Şubesinin 2006 yılından elde ettiği gelirin 9 bin YTL`lik kısmını Trabzon Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile paylaşmayı uygun bulduğunu söyledi. Vali Vekili Eyövge, THK`nın çalışmalarını ilgiyle takip ettiklerini ve desteklediklerini belirterek, yapılan bağıştan dolayı mutluluk duyduğunu kaydetti.Ofluoğlu, bağış çekini Vali Vekili Eyövge`ye teslim etti.
taka
MaRaBoGLu61 Tarih: 22.02.2008 11:48

Avrupa Bilgi Yarışması’nda öğrenciler AB ve Avrupa konusundaki bilgilerini yarıştıracaklar.
’Avrupa hakkında ne biliyorsunuz?’ konulu Avrupa Bilgi Yarışması hazırlık süreci başladı. Yarışmaya ilköğretim 9. sınıf öğrencilerinden oluşturulacak 24 takım katılacak. Takımlar 3’er öğrenci ve birer koçtan oluşacak. Yarışmaya İstanbul, İzmir, Ankara, Trabzon, Denizli, Edirne, Samsun, Diyarbakır, Mersin, Bursa, Adana, Antalya illerinin öğrencileri katılacak.

Katılan öğrenciler AB tarihi genişleme süreci, AB politikası, Avrupa Genel Kültürü ve Coğrafyası, Türkiye’nin AB’ye katılım süreci gibi konularda bilgilerini yarıştıracaklar. İl Milli Eğitim Müdürlüğü AB Projeler Koordinasyon Birimi Şube Müdürü Orhan Genç tek hedeflerinin Brüksel olduğunu ifade ederek “Amacımız yarışma birincisini Trabzon’dan çıkarmaktır” dedi. Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü AB Projeler Koordinasyon Birimi Şube Müdürü Orhan Genç, AB Eğitim ve Gençlik Programları’na Trabzon’da başvuran okul sayısının her geçen gün katlanarak arttığını söyledi.

Genç, geçen yıl ‘Comenius` programından yararlanmak için proje üreterek ajansa başvuran okul sayısının Türkiye genelinde 747`den bin 327`ye çıktığını kaydederek “Program kapsamında öğrenci, okul yöneticileri ve öğretmenler olmak üzere yaklaşık 2007-2008 yılı içerisinde tahminen 3 bin 500 kişi yurtdışına gidecek. Bu yıl başvurulardaki dikkat çekici noktalardan biri de devlet okullarının katılımının artması. Geçen yıl Comenius programına katılmak için başvuran okulların yüzde 69`u özel, yüzde 21`i devlet okullarıydı. Bu yıl ise başvuran okulların yüzde 70`i devlet okulları. En fazla başvuru yapan iller, sırasıyla Ankara, İstanbul, Isparta, İzmir, Kütahya, Kırıkkale, Adıyaman ve Antalya oldu.

Trabzon da ise bu oran 4’ten 10’a yükselmiştir ve projeler kapsamında yurt dışına çıkarak çalışma ziyaretlerine katılan öğrenci ve öğretmen sayımız 9’dan 58’e çıkmıştır. Hedefimiz Trabzon’u Türkiye ortalamasının üzerine çıkarmaktır” dedi. Leonardo Da Vinci (LDV) programına yapılan başvurularda da büyük bir artış yaşandığını, geçen yıl bin 800 projenin müracaat ettiği programa, bir yıl aradan sonra 2 bin 500 başvurunun olduğunu hatırlatan Orhan Genç, açıklamasını şöyle sürdürdü: “3 bin kişi Avrupa`da eğitim görecek. İnsanlar önce inanamadı ve programın farkına varamadı.

Ancak geçen yıllarda başvuran 45 projenin 18’ini hayata geçirdiğimizi görünce herkes bize inandı. Yurtdışına gidip gelenler de tanıtımımızı çok iyi yaptı. Bir de Ulusal Ajans olarak tüm Türkiye`yi dolaşıp programlar hakkında ayrıntılı bilgiler verilmesi başvuruları arttırdı. Şu ana kadar LDV projeleri kapsamında ilimizden toplam 239 öğrenci ve öğretmen yurt dışında çalışma ziyareti gerçekleşmiştir. Bu anlamda bizler Mesleki Eğitimi Trabzon’dan Avrupa’ya taşımayı başardık.”
taka

MaRaBoGLu61 Tarih: 22.02.2008 11:48

“Okul Geçit Görevlileri” eğitiminde başarılı olan katılımcılara öğrencilere sertifikaları verildi.
Trabzon’da trafikteki denetimi arttırmak amacıyla Trabzon Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Okul Geçit Görevlileri” eğitiminde başarılı olan katılımcılara dün Emniyet Müdürlüğü’nde düzenlenen törenle sertifikaları verildi. Törene Trabzon İl Emniyet Müdürü Feridun Boz, Müdür Yardımcıları Necati Ekici, Bülent Bakış, Tacettin Aslan, Trafik Şube Müdürü Ertuğrul Dilek, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Süleyman Çakar, eğitime katılan öğrenciler ve okul müdürleri katıldı.

Sertifika töreninde konuşma yapan Emniyet Müdürü Feridun Boz, “Ülkemizde trafik kazalarında resmi kayıtlara göre günde ortalama 16 vatandaşımızı kaybediyoruz. Bu 16 kişi bizim rakamlarımıza göre olay yerlerinde ölen vatandaşlarımızın sayısı. Olay yerlerinden yaralı olarak hastanelere giden ve daha sonra hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısını buna eklersek durum çok daha vahim hale geliyor. Bu insan kaybının içinde büyük yatırımlar yapılarak yetişmiş insanlarımızda yer alıyor. Trafikteki denetimi ve görevli sayısını arttırmak için Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde yaptığımız eğitim bugün sonuçlarını verdi. Bizler eğitimin küçük yaşta başlamasının, daha olumlu sonuçlar vereceği kanısı içerisindeyiz.

Bu ve buna benzer eğitim projelerimiz var örneğin; ‘Gönüllü Denetim Elemanları’ adında bir çalışmalarımız var. Fahri Trafik Müfettişliği müracaatları aldık. Başvurular bizim beklediğimiz sayıdan fazla çıktı. Bu durum bizi gerçekten sevindirdi. Trafikte denetimi, eğitimi ve işbirliğini arttırmak için Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde hareket ediyoruz. Yapılan eğitimde 28 öğrenci, 9 öğretmen Okul Geçit Görevlisi sertifikası almaya hak kazandı. Eğitime katılanları başarılarından dolayı tebrik ederken hayatta başarılar diliyorum” dedi.

Günümüzde en hızlı değişimin trafikte olduğunu belirten Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Süleyman Çakar, “Bilgi ve teknolojiyi çok hızlı bir gelişim içerisindedir. Bu değişim ve gelişime ayak uyduramayan kurumlar, devre dışı kalmaktadır. En yoğun değişim günümüzde trafikte olmaktadır” diye konuştu.

Eğitimde başarılı olan ve sertifika alamaya hak kazanan, eğitim birincisi olan İrem Kanca’ya sertifikasını Trabzon İl Emniyet Müdürü Feridun Boz, İkinci olan Mehmet Koç’a sertifikasını Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Süleyman Çakar verirken, üçüncü olan Gizem Aksu’ya sertifikasını Emniyet Müdür Yardımcısı Bülent Bakış verdi.
taka
MaRaBoGLu61 Tarih: 22.02.2008 11:47

--->: 22 Şubat 2008 Trabzon'dan haberler

Ulusal Fındık Konseyi, Ankara`da bakanların ve Trabzon milletvekillerinin de katıldığı toplantıda fındığı masaya yatırdı.
Geçtiğimiz ay oluşturulan Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Aslantürk, Ankara`da Tarım Bakanı Mehdi Eker ile bir araya geldi. Fındığı masaya yatırdıklarını belirten Sebahattin Aslantürk, “Toplantıya Enerji Bakanı Hilmi Güler`in Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak`ın ve Trabzon`un milletvekillerinin katıldığı bir fındık zirvesi oldu. Fındık konusunda Türkiye`nin elindeki gücü avantaj haline getirmeyi hedefliyoruz. Bunun için fındığımıza sahip çıkmamız gerekiyor. Bakanların Ulusal Fındık Konseyi`nden beklentilerini dinledik. Sorunlarımız belli. Bu toplantıda çözüm için bilgi alışverişinde bulunduk” şeklinde konuştu.

Öte yandan, Tarım Bakanı Mehdi Eker ile birlikte görüşen FKB yöneticilerinin 100 milyon YTL`lik kredi için de destek sözü aldığı öğrenildi. Yönetim, yaptığı açıklamada `Banka ismi ve tarih konusunda net konuşmak istemiyoruz` dediler.
taka
MaRaBoGLu61 Tarih: 22.02.2008 11:47

İktidar-Tüccar, Fiskobirlik-TMO Yeni Sezon Öncesi Taktik Savaşında.
Zamanla Yarışan Adam

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak dün yoğun bir gün geçirdi. Etkinliklerin organizasyonunu takip eden Özak öğleden sonra ise KTÜ rektörü İbrahim Özen, TTSO Başkanı Şadan Eren, AK Parti İl Başkanı Muhammet Balta ile özel görüşmeler yaptı. Ardından ise partinin il yönetim kurulu üyeleri ve il genel meclisi üyelerini kabul ederek, Trabzon’u masaya yatırdı.

Konsey’den Fiyat Kulisi

Dün ulusal fındık konseyi yönetimini de kabul eden Bakan Özak, önerileri dinledi. ‘Fiyat serbest bırakılsın. Özel bir ekiple çalışma yapılarak gerçek üreticiler belirlensin ve sadece onlar desteklensin. İstanbul’daki Karadenizli işadamı ile Karadeniz’in köyündeki bir üreticinin fındığına aynı muamele yapılmasın’ denilince Özak, ‘Aslalon üreticidir. Ama bölgede 8 milyon fındık üreticisi bana da abartı geliyor’ cevabını verdi.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak dün yoğun bir gün geçirdi. Etkinliklerin organizasyonunu takip eden Özak öğleden sonra ise KTÜ rektörü İbrahim Özen TTSO Başkanı Şadan Eren, AK Parti il başkanı Muhammet Balta ile özel bir görüşme yaptı. Ardından ise partinin il yönetim kurulu üyeleri ve il genel meclisi üyelerini kabul ederek, Trabzon’u masaya yatırdı. Trabzon eski Valisi Arslan Yıldırım, il eski başkanı Ali Rıza Akdeniz, işadamı Mustafa Beyazlı ve Bahri Köse de Bakan Özak ile görüşen isimler oldu.

Saat 15.00’da ise başkanlığını Sebahattin Arslantürk’ün yaptığı Ulusal fındık konseyi ile fındığın geleceğini masaya yatırdı. Başkan Arslantürk ve büyük tüccarları dinleyen Özak yeni döneme ilişkin fikir alışverişi yaparken, ‘Biz hükümet olarak fındığa müdahil olmak istemedik. Ama iş dönmedi, hedef yapıldık. FKB’de basiretsiz işler yapıldı. TMO milyar dolarlık fındık almak zorunda kaldı. TMO bir dönem daha kalmalı mı, kalırsa alacağı fındığı ne yapacak. Tarım Bakanı(Mehdi Eker) ve yine Enerji Bakanımız Hilmi beyle birlikte görüşüp bir karar vereceğiz, sayın Başbakana sunacağız. Çünkü zaman çok seri geçiyor, akıp gidiyor’ diye konuştu.

Ulusal fındık konseyi üyeleri fındıkta bölgesel ve yöresel uygulamalara gidilmesini teklif ederken, konsey içinden bir grup doğu bölgesinde üreticilerin desteklenmesini, batıda sınırlamaya gidilmesini önerdi. Diğer taraftan bir grup ise ‘Fiyat serbest bırakılsın. Ayrıca özel bir çalışma yapılarak gerçek üreticiler belirlensin, onlar desteklensin. İstanbul’daki Karadenizli bir işadamı ya da memur ile birlikte Karadeniz’in köyündeki bir üreticinin fındığına aynı muamele yapılmasın.

Fındıktan geçinenler devletçe desteklensin, prim verilsin, bunu tespit etmek zor değil’ önerisini getirdiler Bu değerlendirmenin ardından konuşan Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak ‘Bende bölgede 8 milyon fındık üreticiyi olduğuna inanmıyorum’ diye konuştu.
Bu da hükümetin böyle bir çalışma yapabileceği şeklinde değerlendirildi.Özak sözlerini şöyle tamamladı:

‘Türkiye’de artık her şey değişti. Üretme ve tüketme devri başladı. Bu FKB içinde böyle. Hükümet, TMO’yu mecbur kalarak devreye soktu. FKB’nin başında şimdi akıllı birisi(Lütfü Bayraktar) var. Ama FKB hazır mı? Yeni sezona buna bakmamız lazım. Parası yok, makineleri eski, bir sezon daha TMO piyasa da kalabilir. Hilmi beyle konuşacağız. TMO’nun elindeki fındığı ne yapacağız o da var. 800 bin tonluk bir rekolteden söz ediyorsunuz. Bu alınırsa nereye konacak.’

Bakan Özak, ‘Tarım Bakanı ve Hilmi beyle değerlendime yapalım, siz raporunuzu bize ulaştırın’ derken konsey üyeleri ısrarla 15 gün sonra yüz yüze görüşme istediler. Görüşmenin bir arasında TTSO Başkanı Şadan Eren, Fındık konseyi üyesi olan batı bölgesinde bir tüccarla tatlı sert tartıştı.
taka
MaRaBoGLu61 Tarih: 22.02.2008 11:46Of öğrenci rekortmeni
22 Şubat 2008 / 12:10
Çaykara, Hayrat ve Dernekpazarı ilçelerini nüfusu Of ilçesinin öğrenci sayısını bile bulmuyor.

Of İlçesinde son yıllarda yapılan eğitim hamlesi öğrenci sayısını artırdı. Her gecen yıl eğitim başarısını artıran of ilçesi son yıllarda üniversiteye çok sayıda öğrenci kazandırdı. Gerek iş adamlarının gerekse ilçe Milli Eğitimin başarılı katkıları gelecek nesillere ışık tutmak için büyük hamla kazandırırken, öğrenci sayısına da artış oldu.

3 ilçe yetmedi

Of İlçesinde bulunan öğrenci sayısı Trabzon'un 1500 Nüfuslu Çaykara,2500 nüfuslu Hayrat ve 1633 nüfuslu Dernekpazarı ilçelerinin toplam nüfusu 5 bin633 sayısı sadece Of İlçesi İlköğretim okullarında okuyan 5 bin 784 öğrenciye bile ulaşamıyor. Of İlçesinde Liselerde 1907 öğrenci eğitim görürken İlköğretim okullarıyla birlikte ilçede tam 7 bin 693 öğrenci geleceklerine hazırlanıyor.

6 beldeyi de solladılar

2 binin altında kalan beldeleri köye dönüştürme projesi Trabzon'un özellikle Taşkıra 711,Gülderen 857,Cumapazarı 1318,Ballıca1566 Balaban 1684 ve 1490 nüfuslu Uzungöl ve tüm bu beldelerin toplam nüfusları 7 bin 416 yi bulurken Of İlçesinin öğrenci sayısına bile ulaşamadılar. Öte yandan 3 ilçe ve 6 belden nüfusundan daha fazla öğrencisi bulunan Of İlçesi hem öğrenci sayısıyla hem de başarılarıyla gurur duyuyor.


Şemsettin Öztürk
Kaynak:
MaRaBoGLu61 Tarih: 22.02.2008 11:46Zagor'a özenen çocuk gözetimde
22 Şubat 2008 / 09:38
Çizgi kahraman Zagor'a özenen K.A.isimli çocuğa önce 10 yıl sonra denetimli gözetim cezası verildi.

Çizgi kahraman Zagor'a özenen K.A.isimli çocuğa önce 10 yıl sonra denetimli gözetim cezası verildi.

Trabzon'da 3 yıl önce 8 yaşında ki Murathan Koca isimli çocuğu balta ile korkutarak bisikletini gaspettiği iddiasıyla Ağır Ceza mahkemesi'nde yargılanan 14 Yaşında ki K.A. önce 10 yıl hapisle cezalandırıldı, ardından 3 yıl gözetim altında tutulmasına karar verildi.
haber61