F1 artık mühendislerin yarışı"
Yaklaşık 9 yıldır Formula 1 yarışlarında, değişik takımlarda yarışan 34 yaşındaki Marc Gene, Formula 1 yarışlarının artık mühendislerin yarışı haline geldiğini söyledi.

Formula 1'e Minardi takımında yarışçı olarak başlayan ardından BMW-Williams takımında test sürücüğünden sonra, 3 yarışta start alan ve son 3 yıldır Ferrari'de test pilotu olarak görev yapan Marc Gene, günümüzdeki Formula 1 yarışlarını, Paris'te basına değerlendirdi.

Bugünkü Formula 1 yarışlarının eski yıllara göre son derece kolaylaştığına dikkat çeken Gene şunları söyledi: ''Şu anda Formula 1 yarışları, diğer bazı pist yarışlarından da kolay hale geldi. Formula 1'de mühendislerin şuna bas buna basma gibi önerileriyle yarış yapılıyor. Gerisi sizin reflekslerinize kalmış. Mühendislerin tavsiyeleri yarışta sonucu oluşturuyor. Şu kesin ki Formula 1 yarışları eskisi kadar zor yarışlar değil. Örnek olarak Le Mans 24 Saat yarışları, Formula 1'den daha zor. Formula 1'de tam konsantre olmanız gereken süre 2 saatten bile az. Bunun yanında Le Mans 24 Saat yarışlarında her pilot 8 saat araç kullanıyor. Burada sadece konsantrasyon değil dayanıklılık da gerekiyor.''

Marc Gene, Formula 1'de Ferrari'nin test pilotluğu dışında bu yıl ikinci kez Peugeot adına Le Mans yarışlarında mücadele verecek.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 308
favori
like
share