Başbakan'dan Trabzon'a mesaj
24 Şubat 2008 / 13:29
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon'un düşman işgalinden kurtuluş yıl dönümünü kutladı.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Erdoğan, kurtuluş yıl dönümü dolayısıyla Vali Nuri Okutan ve Belediye Başkanı M. Volkan Canalioğlu'na birer kutlama mesajı gönderdi.
haber61

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 655
favori
like
share
MaRaBoGLu61 Tarih: 24.02.2008 12:53


Başbakan'dan Trabzon'a mesaj
24 Şubat 2008 / 13:29
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon'un düşman işgalinden kurtuluş yıl dönümünü kutladı.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Erdoğan, kurtuluş yıl dönümü dolayısıyla Vali Nuri Okutan ve Belediye Başkanı M. Volkan Canalioğlu'na birer kutlama mesajı gönderdi.
haber61
MaRaBoGLu61 Tarih: 24.02.2008 12:53


Gül'ün Trabzon'a mesajı
24 Şubat 2008 / 13:32
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Trabzon'un düşman işgalinden kurtuluş yıl dönümü kutladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül'ün, kurtuluş yıl dönümü dolayısıyla Trabzon Valisi Nuri Okutan ile Belediye Başkanı M. Volkan Canalioğlu'na birer kutlama telgrafı gönderdiği kaydedildi.

haber61
MaRaBoGLu61 Tarih: 24.02.2008 12:52


Trabzon'un 90. yıl dönümü
24 Şubat 2008 / 13:19
Trabzon'un düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yıl dönümü dolayısıyla tören yapıldı.

Atatürk'ün bize rehber olarak bıraktığı akıl ve bilimi kullanarak ancak bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devletini çocuklarımıza onur ve kıvançla devredebiliriz'' dedi.
Trabzon'un düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yıl dönümü dolayısıyla Hükümet Konağı önünde düzenlenen törende, Vali Nuri Okutan, 48. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Bahadır Uçkan, Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu ile diğer yetkililer Atatürk Anıtı'na çelenk sundular.
Buradaki törenin ardından Vali Okutan, Tugay Komutanı Tuğgeneral Uçkan ve Belediye Başkanı Canalioğlu, valilik makamında kutlamaları kabul ettiler.
Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen kutlama töreninde ise İstiklal Marşı eşliğinde Türk Bayrağı'nın göndere çekilmesinin ardından Okutan, Uçkan ve Canalioğlu halkı selamladılar.
Belediye Başkanı Canalioğlu, burada yaptığı konuşmada, dünyanın yeni bir dönüm noktası sürecinde olduğunu belirterek, ''Soğuk Savaş döneminin sona ermesinden sonra başlatılan ve adına 'yeni dünya düzeni' de denilen küreselleşme süreci projesi uygulamaya koyulmuştur. Tıpkı 19. ve 20. yüzyılda emperyalizmin böl ve yönet taktiği gereğince imparatorlukları tasfiye ederek yerine yapay ulus devletleri üretme projesinde olduğu gibi günümüzde de ulus devletlere yönelik yeni plan ve projeler sahneye koyulmaktadır'' diye konuştu.
Tanzimat ve Meşrutiyet dönemlerinde olduğu gibi dışarıdan yönetilen, telkin ve taleplere gözü kapalı olarak evet demek yerine, bu talep ve telkinlerin gerekli olup olmadıklarının titizlikle değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Canalioğlu, şunları söyledi:
''Devletimizin kurucusu Atatürk'ün bize rehber olarak bıraktığı akıl ve bilimi kullanarak ancak bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni çocuklarımıza ve torunlarımıza onur ve kıvançla devredebiliriz. Bu vatanı bizlere emanet eden şehitlerimizi şükran ve rahmetle anıyor, bugünlerde vatanın bölünmez bütünlüğü için canlarını feda etmeye hazır olan ve feda eden Türk milletinin bağrından çıkmış yüce Türk Silahlı Kuvvetlerimize başarılar diliyorum. Bu uğurda şehit düşenlerin arasında bugün ebediyete uğurlayacağımız şehidimiz İbrahim Gedik'e Allah'tan rahmet ve ulusumuza baş sağlığı diliyorum.''
Kutlamalar, öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunmasının ardından gerçekleştirilen resmi geçit töreniyle sona erdi.

Kaynak:
MaRaBoGLu61 Tarih: 24.02.2008 12:49

--->: 24 Şubat 2008 Trabzon'dan haberler

Trabzon’un kurtuluşunu, şehidimizin acısı ve gururuyla perçinlenmiş bir şekilde kutluyoruz.
Şehit Olmaya Gönüllü Gitti Tarih: 24.02.2008 0948 7 Asker Şehit Oldu


Bölücü terör örgütü PKK’ya bağlı teröristlerle kırsalda girilen çatışmada; Sağlık Astsubay Selam Kemer (25), Jandarma Komando Er Gökhan Özkan (21), Bordo Bereli Özel Kuvvetler’de görevli Uzman Çavuş Yasin Keyvanoğlu (30), Jandarma Komando Er Erkan Aslan (21), Jandarma Komando Er İbrahim Gedik (21)isimli 5 askerimiz şehit düştü.


Şehit Babası Hissetti


Kuzey Irak’ta önceki gün başlayan ve 3 bin askerin katıldığı sınır ötesi operasyonda, şehit düşen 5 askerden bir tanesi de, aslen Erzurumlu olan ancak Trabzon’da büyüyen Jandarma Komando Er İbrahim Gedik. İbrahim’in şehit düştüğü haberi Trabzon’a tez ulaştı ve Gedik ailesini yasa boğdu. Şehit babası, ‘Oğlumun şehit olacağını hissettim” dedi.


Törenle Uğurlanacak


Eşini 2 yıl önce kaybeden baba Abdurrahman Gedik, “Oğlum gönüllü olarak komando oldu ve vatanı için şehit düştü. Ağlamak yok. Benim oğlum en kutsal mertebeye erişti. Gururluyuz vatan sağ olsun” dedi. Şehidimiz, bugün İskenderpaşa Cami’nde öğle namazına müteakip kılınacak olan cenaze namazının arından askeri törenle Şehitliğe defnedilecek.


Teröristler Dağda Değil


Baba Gedik, “Ben evladımı vatan için kaybettim. İki evladım ve bir de ben kaldım. Eğer ihtiyaç olursa biz de seve seve gideriz. Bazı milletvekillerinin Meclis`te çıkıp Türkiye`ye laf atmaları bana çok koyuyor. Ben o çocuğu yetiştirdim ama bir de bana sorun. Aç gezdim, çocuğumu tok gönderdim askere. Yine de vatan sağolsun. Dağda aramasınlar teröristleri” dedi.


Acılarını Paylaştı

Şehit düşen Jandarma Komando Er İbrahim Gedik’in Trabzon’daki ailesini ilk ziyaret eden isim Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu oldu. Başkan Canalioğlu, “Bizler vatanın bölünmez bütünlüğü için şehit olmaya her zaman hazırız. Vatan için hepimiz birer İbrahim olmaya hazırız” dedi.
taka
MaRaBoGLu61 Tarih: 24.02.2008 12:49

--->: 24 Şubat 2008 Trabzon'dan haberler

Türkiye’nin En Büyük Bütçesine Sahip Kurumunun Trabzonlu Genel Müdürü İle Makamında Konuştuk:
Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan ile makamında söyleşi yaptık. TAKA Gazetesi ve internet üzerinden yayın yapan TAKA Televizyonuna 50 dakika konuşan Cahit Turhan, Güney Çevre yolu için devletin parası yok iddialarına karşı çıktı. Turhan şöyle dedi:
‘Trabzon’daki arazi kullanımını doğru ve faydalı bir şekilde yapmak lazım.

Eğer güney çevre yolunun yapılması çok daha gecikirse Trabzon sıkıntı çekmeye devam edecek. Bu bölge yoğun trafiği olan kesim, Trabzon şehir geçişidir. Trabzon’daki sahil geçişini yapmadan Gazipaşa ile Erzurum yolu arası 80 bin trafikti..Rakam İstanbul ve İzmit arasında var sadece. Bu çok önemli. Sahil geçişi geldi ve tanjant açıldı. Limanla Erzurum yolu arasındaki rahatlatma ihtiyaçları karşılayacak durumda. Ulaşımın kalitesi devam ediyor. Karayolları Genel Müdürlüğü olarak Trabzon’daki mevcut sahil geçişi bitiyor. Bu bölge ile ilgili olarak çevre yollarımız bizi bekliyor. Yatırım programına alıp başlayacağız. 5 güzergah belirledik. Ama geriye kaçtıkça yerin üzerine çıkamıyorsunuz. Yapmayı düşündüğümüz yol yüksek standartlı ve kapasiteli yol olacak.. Mahalli trafikten ziyade uluslararası trafiğe hizmet etsin.

Trabzon için gelecekteki hayal ettiğim Trabzon’da uydu kentler olması lazım. Gürbulak Yeşilova’da oluşması lazım. Çağlayan da olması lazım. Kendi içinde gerçekleştirmesi lazım. Şu anda TOKİ güzel çalışıyor. Tabakhane Zağnos, Pelitli’nin arka taraflarına ve Yomra Değirmendere arasındaki bölgeyi Çağlayan Esiroğlu’nda uydu kentler oluşup kendi ihtiyaçlarını karşılayacak. Herkes alışveriş için uzunsokağa gelmeyecek. Orası boğuldu. İnsanlar maçtan dağılmış gibi yaya olarak hareket edemiyorlar. Güney çevre yolu bu tür uydu kentlerle yakın civarındaki bölgesel küçük merkezler oluşturularak rahatlatmak ve arazi kullanımı da genişletme açısından çevreye de uyumlu olması açısından büyüyen ve gelişen ve bölgenin gelecekte ticari ve ekonomik ve benim hayal ettiğim turizm kenti ve eğitim ve sağlık merkezi Kafkaslara ortadoğuya hizmet verecek sektörlerde kendini geliştirmiş Trabzon hayal ediyorum. Biz Karadeniz sahil yolunu ve sahil geçişini yaptık. Önümüzdeki güney çevre yolunun projesi tamamlandı ve onay zamanına geldi. İmar planlarına işlenecek ve yatırım proramına alınıp uygulanacaktır. Büyük projelerin tamamlanmasını bekliyoruz.’

Demiryolu

Turhan, Karadeniz sahil yolunun yanına demiryolu eklenecek mi, sorumuza ise şu cevabı verdi: ‘Demiryolu gelecek. Bildiğim kadarıyla demiryoluyla ilgili olarak Trabzon-Samsun değil, Trabzon-Erzurum projesi var, Trabzon limanı Kuzey Asya’ya bağlanacak’ ifadelerini kullandı.
taka