ANKARA (İHA) - Cep telefonlarından yayılan mikrodalgaların bağışıklık sistemini bozduğu, yüksek tansiyon, cilt kanseri başta olmak üzere birçok hastalığa neden olduğu bildirildi.

Biyologlar Birliği Derneği Genel Başkanı Kadir Sorucuoğlu, hızla değişen ve gelişen teknolojinin nimetlerinin yanı sıra insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Sorucuoğlu, insanların hayatını kolaylaştıran ve daha konforlu bir hayat sürmelerine yol açan teknolojik cihazların, pek çok zararları da beraberinde getirdiğini ifade ederek, "Kanser vakaların ve pek çok hastalığın artmasında maalesef teknolojinin payı da oldukça fazladır. Cep telefonunun gereksiz kullanımı, insanların saatlerce bilgisayar karşısında oturmaları, televizyon ve diğer elektronik eşyaların yaydıkları elektromanyetik dalgalar daha stresli ve daha sağlıksız bir nesle doğru insanları götürüyor" diye konuştu.

Bilgisayarların yaydığı elektromanyetik dalgalarla en çok gözlerde olmak üzere tüm sinir sistemi ve vücut üzerinde olumsuz etkileri bulunduğunu anlatan Sorucuoğlu, "Bu nedenle ekranla en az 120 santimetre mesafe mutlaka sağlanarak çalışılmalıdır. Doğru pozisyonda oturmak da çok önemli bir önlem olacaktır. Bütün bunların yanında mutlaka planlı bir şekilde bilgisayar kullanılmalıdır. Örneğin 1 saat çalışmadan sonra mutlaka en az 15 dakika ara verilmeli, böylece hem gözlerin hem kas iskelet sisteminin rahatlaması sağlanmalıdır" önerisinde bulundu.

İnsan sağlığını en fazla tehdit eden teknolojik cihazların başında cep telefonlarının geldiğini vurgulayan Sorucuoğlu, şöyle devam etti:

"En büyük tehlikelerden biri olan cep telefonları. Araştırmacıların yaptığı pek çok araştırmaya göre, cep telefonlarından yayılan mikrodalgalar sperm sayısını, hareketliliğini ve kalitesini neredeyse yarı yarıya düşürüyor. Genetik yapının bozulması, beyaz kan hücresi (lenfoma) kanseri, kan beyin bariyerinin zedelenmesi, kalp rahatsızlıkları, hafıza zayıflaması ve beyin tümörü riski, kalıcı işitme bozuklukları, embriyo gelişiminin zarar görmesi, kadınlarda düşük riskinin artması, kan hücrelerinin bozulması, bağışıklık sisteminin bozulması, yüksek tansiyon, cilt kanseri ve benzeri saymakla bitmeyen bu zararlar cep telefonlarının eseridir.

Cep telefonunun bu kadar zararından korunmanın en basit yolu ise cep telefonu görüşmelerini mümkün olduğunca kısa tutup gereksiz konuşmalardan kaçınmak, yakında sabit hat varsa onu tercih etmek. Görüldüğü gibi teknoloji pek çok zararlarıyla evimizde, hatta cep telefonu örneğindeki gibi bir organımız gibi artık. Bu kadar zararları olan bu teknolojiden mümkün olduğunca kaçınmamız gerekiyor. Bu cihazları mümkün olduğunca az kullanmalı, onları oturduğumuz, yattığımız kısaca çok vakit geçirdiğimiz yerlerden uzak tutmalıyız. Özellikle çocuklarımızı bu cihazlara alıştırmamalıyız. Bu cihazlarla ilgili bir diğer sorun maalesef bizim bunları sürekli yurtdışından alıyor olmamız.

Fakat bu dışa bağımlılığa rağmen fazla rahata alışan milletimiz umursamazca bu cihazları hor bir şekilde kullanmaktadır. Çok kısa sürelerle cep telefonlarını sürekli yenilemekte hatta birkaç telefonu aynı anda kullanmaktayız. Biz Biyologlar Birliği Derneği olarak halkımızı bu konuda uyarıyor ve sağduyuya çağırıyoruz."
#diger .igg:link,#diger .igg:active,#diger .igg:visited{font-family:tahoma;font-size:12px;font-weight:bold;color:#446aca;text-decoration:underline}#diger .igg:hover{font-family:tahoma;font-size:12px;font-weight:bold;color:#cb1717;text-decoration:underline}#diger .nA:link,#diger .nA:active,#diger .nA:visited{font-family:tahoma;font-size:10px;font-weight:bold;color:#a9a9a9;text-decoration:none}#diger .nA:hover{font-family:tahoma;font-size:10px;font-weight:bold;color:#a9a9a9;text-decoration:none}#diger .nD:link,#diger .nD:active,#diger .nD:visited{font-family:tahoma;font-size:12px;font-weight:bold;color:#666;text-decoration:none}#diger .nD:hover{font-family:tahoma;font-size:12px;font-weight:bold;color:#666;text-decoration:none}#diger .i{border-bottom:1px solid #cecece;margin:0 20px 0 20px;padding:0 10px 0 10px;color:#666}#diger .iG{padding:0 10px 0 10px;color:#666}

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 398
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 25.02.2008 16:43
Cep telefonları birçok hastalıga sebeb oluyor,zararlarını bilerek saatlerce konuşuyoruz.