Prozac ve Seroxat gibi dünya çapında milyonlarca kişinin kullandığı anti-depresanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, bu ilaçların aslında işe yaramadığı sonucuna varıldı.

Prozac'ı dünya çapında milyonlarca kişi kullanıyor

Araştırmada, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bilgi edinme yasası uyarınca ilaç şirketlerinin bu ilaçlar üzerinde yaptığı, ancak yayınlamadığı klinik deneylerin sonuçları elde edildi.

Bu şekilde değerlendirilen 47 klinik deneyden çıkan veriler ışığında da anti-depresanların, hiçbir etkisi olmayan placebo, ya da şeker haplarından çok farklı olmadığı belirlendi.

Çalışma sonucu, anti-depresanların ciddi depresyon hastalarında işe yaradığı, ancak bunun da sınırlı düzeyde olduğu saptandı.

İngiliz, Amerikalı ve Kanadalı bilimadamlarından oluşan araştırma ekibinin başkanı Profesör Irving Kirsch "Anti-depresan ve placebo alan hastalar arasındaki gelişme farkı da çok değil. Bu depresyon hastaların kimyasal tedaviler olmadan da gelişme kaydedebileceğini gösteriyor" dedi.

Araştırmanın eski klinik veriler üzerinden yapıldığına dikkat çeken ilaç şirketleriyse yeni kanıtların tam tersi yönde olduğunu savunuyor.

Seroxat'ın üreticisi GlaxoSmithKline'dan bir sözcü çalışmada mevcut araştırmaların küçük bir kısmına bakıldığını savundu.

Prozac'ın üreticisi Eli Lilly'den de "kapsamlı bilimsel ve tıbbi araştırmalar Prozac'ın etkin bir anti-depresan olduğunu göstermiştir" denildi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 395
favori
like
share
Pedaliza Tarih: 09.10.2008 16:03
İşe yaradığına dair dedikodular yayıyorlar..bizde her duyduğumuza inandığımız için öyle olduğunu sanıyoruz.

Kaçmak yerine sorunların üstüne gidildiğinde sorunlar korkup kaçıyor bence

İlaca gerçekten gerek yok.
megan tortora Tarih: 01.03.2008 14:26
Cok dogru bilgiler. Tesekkur ederim arkadasim.
SU-PERISI Tarih: 28.02.2008 11:02
paylaşımın için teşekkürler nerqish.
-EFE- Tarih: 27.02.2008 14:49
paylaşım için teşekürler