Türk milletini temsil edeceğiz
Efes Pilsen'in Arnavut kökenli Türk oyuncusu Ermal Kurtoğlu, güvenlik gerekçesiyle Belgrad'a gelmeyen 4 ABD'li takım arkadaşının kişisel tercihlerine saygı duyduğunu söyledi.

Ermal Kurtoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4 ABD'li oyuncunun ABD konsolosluğundan aldıkları uyarı üzerine gelmemeyi uygun gördüklerini ifade ederek, ''Onlara karşı kesinlikle söyleyecek bir şeyim yok. Onların tercihidir. Fakat herkes kendi aldığı kararların arkasından doğabilecek olaylara katlanmalı'' dedi.
Gelmeyen arkadaşlarının gerekçelerinin önemli olduğunu vurgulayan Ermal, şöyle devam etti: ''Onlar benim takım arkadaşlarım. Hepsi birey olarak iyi insanlar. Gelmemeleri için çok önemli bir gerekçe var. Kendilerini güvende hissetmediler. Arnavutluk hükümetinin de vatandaşları için uyarısı var, ama ben şanslıyım. Çünkü iki pasaportum var. Türk Büyükelçiliği'nin vermiş olduğu güvence benim için yeterli oldu ve geldim. Ayrıca bizimle gelen ABD'liler Penn ve Gregory'i de kutluyorum. Burada olmaları, böyle bir karar almaları zordu. Biz Efes Pilsen takımı oyuncularıyız. Buraya 8 kişi olmamıza rağmen kazanmaya geldik.''

ABD'li Kenny Gregory ise gelmeyen 4 arkadaşının kendi tercihleri olduğunu belirterek, ''Onların kararlarına saygı duyuyorum. Sonuçta bir tedirginlik vardı. Ancak ben gelmeyi tercih ettim'' diye konuştu.

-MUSTAFA ABİ: ''TAKIM OLARAK HAREKET ETMELİYDİK''-

Takım kaptanı Mustafa Abi de 4 ABD'li oyuncunun kendi ülkelerinin onlara bildirdiği bilgiler doğrultusunda güvende olmadıklarını düşündükleri için gelmediklerini söyledi. AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Mustafa, gelmeyen ABD'lilerin kişisel tercihlerini yaptıklarını kaydederek, ''Kişisel tercih ama takım olarak hareket etmemiz lazımdı. Hiçbirinin karakterine, insanlığına diyeceğimiz bir şey yok, ama sonuçta biz burada yalnız kalmış olduk'' şeklinde konuştu.
4 ABD'li oyuncunun gelmeyeceğini son anda uçakta öğrendiklerini belirten Mustafa, ''Sonuçta biz 8 kişi geldik. ABD'li iki akadaşımız da geldi. Onlara da teşekkür ediyoruz. Sırbistan hükümetinin ve Türk Büyükelçiliği'nin verdiği garantiyle onlar da kendi kişisel tercihlerini gelmek yönünde kullandılar. Ermal da riskli bir durumdaydı. Sonuç olarak 4 kişi eksiğiz, ama kazanmaya geldik'' diye konuştu.

Mustafa Abi, genel menajer Engin Özerhun'un uçaktan iner inmez kendileriyle yaptığı toplantıda, Belgrad'a geldikleri için teşekkür ettiğini anlatarak, şunları söyledi:
''Engin Özerhun, Efes Pilsen kulübünün adının çok önemli olduğunu, çok köklü bir camia olduğunu söyledi. Buraya gelen arkadaşlara, özellikle iki ABD'li oyuncumuza teşekkür etti. 'Kazanmak ya da kaybetmek önemli değil, önemli olan Efes Pilsen adına yakışır bir şekilde mücadele etmek' dedi. Türk oyuncularda da tabii ki gerginlik var ama diğer arkadaşlar kadar yok. Verilen bir garanti var. Şu anda burada yoğun önlem var umarım bir şey olmaz.''

-KEREM: ''TÜRK MİLLETİNİ TEMSİL EDECEĞİZ''

Kerem Gönlüm ise sporu siyasete karıştırmadan maçı oynayıp dönmek istediklerini söyledi. Kerem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sırbistan'daki olayları gazeteler ve televizyonlardan takip ettiklerini belirterek, ''Bunlar istenmeyen olaylar. Biz bir spor kafilesiyiz. Efes Pilsen olarak burada Türk milletini temsil edeceğiz. O yüzden çok fazla sporla siyaseti birbirine karıştırmadan, işimizi yapıp, maçımızı oynayıp, dönmek istiyoruz'' şeklinde konuştu.

Kendi aralarında da tedirginlik yaşandığını anlatan Kerem Gönlüm, şunları ifade etti: ''Tabii ufak tefek tedirginlikler bizim aramızda da yaşandı, ama kulübümüzün girişimleri, Türk Büyükelçiliğinin de yazışmaları sonunda güvenlik önlemlerinin tatmin edici olduğu kanısına varıldı ve buraya geldik. 4 ABD'li arkadaşımızın gelmediğini uçakta öğrendik. Dün akşam idmanda beraberdik. Havalimanında buluşacaktık. Sonuçta biz de tehdit altındaydık, ama kulübümüz ve Türk Büyükelçiliği uygun gördüğü için geldik. Burada 8 kişiyiz. Arkadaşlarıma güveniyorum. İnşallah yarın çıkıp maçı kazanırız.''

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 375
favori
like
share
Basketcieso Tarih: 20.03.2008 16:30
tşk.ler paylasım ıcın