Sıcak süte katılan bal zehirleyebilir
Kış aylarında anne-babaların çocuklarına sıklıkla içirdiği sıcak süt ve bal karışımının çok riskli olduğu ortaya çıktı.

Soğuk algınlığı tedavilerinde kullanılan bu yöntem, balın zehir hükmüne geçmesine sebep olabiliyor. Sıcak sıvılarla karıştırıldığında besin değerini kaybeden balın ılık sütle içilmesi tavsiye ediliyor. Fatih Üniversitesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Bünyamin Işık, "Çocukların gelişimi için ballı sütü hekimler olarak hepimiz tavsiye ediyoruz.

Ancak sıcak bir sıvıyla karıştırılan bal zehirleyici etkiye sahip olur." uyarısında bulundu. Kemik gelişimi için bire bir olan bal, kaynayan suyla karıştırıldığında enzim ve mineral özelliklerini yitiriyor. Geriye gıdanın posası kalıyor. Böyle durumlarda sıcak sütle karıştırılan bal, içenlerde ağırlık hissi uyandırıyor.

Mide bulantısı ve baş dönmesiyle başlayan süreç kusmaya kadar gidiyor. Balın dezenfektan ve antiseptik özelliğiyle stresle mücadelede etkin sonuçlar verdiğini söyleyen Işık, diğer tatlıların aksine dişleri temizleyip parlatan doğal bir macun olduğuna da dikkat çekiyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 9320
favori
like
share
C_e_m_r_e Tarih: 02.03.2008 01:32
ALLAH asukur bu zamana kadar zehirlenmemisim soguk alginliginda bogazim agridiginda ilk yaptigim seydi yine yapmaya devam edicem ama kucuk aslinda buyuk bi farkla illik sutle
sagolsin emeklerine saglik
SU-PERISI Tarih: 01.03.2008 11:05
Soguk algınlıgında balı sıcak su ile içiyordum demekki faydası olacak diye bilirken istemeden yanlış yapıyormuşum.saol eskitoprak.
Sylar Tarih: 01.03.2008 10:55
fayda umarken zarar görmemek gerek..
eskitoprak Tarih: 01.03.2008 10:08
dikkatli olmak gerek
kuber Tarih: 01.03.2008 09:54
paylaşım için teşekkürler.
ballı sütü çocuklarıma genelde ılık olarak veririm ama kendime miğde rahatsızlığım olduğu için sıcak olarak hazırlıyordum demekki bundan sonra kendimede ılık olarak hazırlamam gerekecek .