Almanlar Türklerin evini ateşe verirken, misafirperver Türk milleti ise Almanların karnını doyuruyor.
Bir süre önce Akçaabat`a gelen ve paraları olmadığı için Almanya`ya dönemeyen Heinz Wachter ve eşi Laura Wachter`in yaşam koşulları yürek burkuyor. Bir süre önce Trabzon`a gelen ve paraları olmadığı için ülkeleri olan Almanya`ya dönemeyen Heinz Wachter ve eşi Laura Wachter, Akçaabat ilçesinde oturdukları tek odalı evde, komşularının yardımıyla geçiniyor.

Heinz Wachter, tercüman aracılığıyla yaptığı açıklamada, Almanya`da tanıştığı Türk H.Y. ile birlikte iş yapmaya karar verdiklerini ve 1995 yılında bu kişi ile Trabzon`un Akçaabat ilçesinde restorant açtıklarını söyledi. Bir süre işlettikleri restorantı, işlerin kötü gitmesi üzerine kapattıklarını belirten Wachter, ancak resmi olarak restoratta pay sahibi olmadığı için, iş yerinin açılışında harcadığı parayı, ortağının kendisine vermediğini iddia etti. Restorantı kapattıktan sonra parasını almak için defalarca Trabzon`a geldiğini ancak bunu başaramadığını öne süren Wachter, ``Paramın ödeneceğinin söylenmesi üzerine 4 ay önce eşim Laura ile birlikte Akçaabat`a geldim.

Ama yine paramı alamadım. Geri dönecek param da olmadığı için burada kaldık`` diye konuştu. Laura Wachter de, Akçaabat`ta tek odalı bir evde yaşamaya çalıştıklarını belirterek, şunları anlattı: ``Burada olduğumuz sürede parkinson hastası olan eşim rahatsızlığı arttı ve yatalak durumuna düştü. Almanya`dan gelmeden önce yaptırdığımız tetkiklerde de eşimin beyninde tümör olduğu belirtilmişti. Ocak ayında tedavisi için Almanya`ya dönmemiz gerekiyordu ama dönemedik.``

``Komşularımız Yardım Etmeseydi Eşim Çoktan Ölmüştü``-


Laura Wachter, yaşadıkları tek odalı evde, komşularının kendilerini yardım elini uzattığını ifade ederek, ``Bizden haberdar olan komşularımız yiyecek veriyor. Onlar olmasaydı eşim çoktan ölmüştü`` dedi. Bisküvi ve patatesle beslendiklerini anlatan Wachter, ``Ülkemize dönmemiz için belli bir para gerekiyor. Almanya`da bize yardım edecek kimse yok. Alman yetkililerin bize sahip çıkmasını istiyoruz`` diye konuştu. Hainz ve Laura Wachter çiftinin komşuları ise, Alman çiftin durumların çok kötü olduğunu gördüklerini ve bunun üzerine aileye para ve gıda yardımında bulunduklarını belirterek, ülkelerine götürülmelerini beklediklerini söylediler.

Öte yandan Almanya’da oturan Türklerin evlerinin kundaklanmasının ve Türk düşmanlığı güdülmesinin tam tersi bir olay Trabzon’da yaşanıyor. Paraları olmadığı için Almanya’ya dönemeyen ve tek göz bir odada yaşam mücadelesi veren Alman çifte Türk komşuları yardım ediyor. Yemek veriyor, karınlarını doyuruyor. Almanya’da yaşanan olaylara örnek olacak bu davranış her kesimden de büyük takdir topladı.
taka

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 745
favori
like
share
ssabir Tarih: 24.12.2009 00:19
iyi hoş güzel bir davranışta bir iyiliği yapan yine bizden onlara bir kötülüğü yapanda bizden demekki insanlığın memleketi yoktur..
Miss.ultrAslan Tarih: 02.03.2008 16:08
Adı üstünde alman gavur
Onlar Müslüman olsa yada gönderilen İncil'i değiştirmeseydi
İnsanlıktan birşeyler öğrenebilirlerdi ama ne yazık ki yok
MaRaBoGLu61 Tarih: 02.03.2008 15:18

Almanya`da Türk düşmanı Naziler gurbetçilerimizi yakıp öldürürken, Trabzon`un Akçaabat ilçesinde parasız kalan ve ülkesine dönemeyen Alman çifti için Trabzon Almanya Konsolosluğu harekete geçti. Almanya Konsolosu İhsan Alioğlu, “Trabzon`dan Almanya`ya gitmek isteyen vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz”Almanya Fahri Konsolosu İhsan Alioğlu, “Trabzon`dan Almanya`ya gitmek isteyen vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz” Almanya`da Türk düşmanı Naziler gurbetçilerimizi yakıp öldürürken, Trabzon`un Akçaabat ilçesinde parasız kalan ve ülkesine dönemeyen Alman çifti için Trabzon Almanya Konsolosluğu harekete geçti.

Alman Konsolosu İhsan Alioğlu, Alman Wacter ailesine yöre halkının sahip çıkmasının çok önemli bir detay olduğunu ifade ederek, konsolosluk olarak gerekli girişimleri yaptıklarını ifade etti.

Alioğlu, “Bu aileye yardımcı olabilmek için biz büyükelçilikle diyaloga geçtik. Kendilerine yardım sağlamaya çalışıyoruz, fakat onların normal şartlarda bize gelip başvuruda bulunmaları gerekirdi. Kendilerine gereken çağrıları yaptık. Wacter ailesinin ülkelerine dönmeleri için elimizden geleni yapacağız” dedi.

taka
RoHaN Tarih: 01.03.2008 21:48
İşte Türk İnsanı...

Türkiye'min dört tarafı aynı şekilde karşılık verirdi bence. Bize silah tutanlara gül uzatıyoruz...Haber için teşekkürler Marab abi, Allah hastaya acil şifa versin.