Penaltı kurtarmanın fiziğiKaleciler, penaltı vuruşunu yapan oyuncuların kalçalarına dikkat ederlerse, gol yemekten kurtulabilirler. İşte bilim adamlarının penaltı kurtarma taktikleri.

New Scientist'te yayınlanan haberde, 2000 yılı Mayıs ayında Malaysia başkenti Kuala Lumpur’da düzenlenen "2. Asya Bilim ve Futbol Kongresi"ne sunulan bir araştırmaya göre penaltıyı atan oyuncunun topa dokunmadan önceki son anda kalçalarının durumu, topu atacağı yönü ele veriyor. Gerekli bilgiyle donanmış kaleci de önceden o yöne atlayarak kendisini bir anda ulusal kahraman yapabilecek kurtarışı gerçekleştirebiliyor.

Kongrede sunuşu yapan Liverpool John Moores Üniversitesi’nden Mark Williams’a göre, "sağ ayağıyla şut atan bir oyuncunun kalçaları vuruşun hemen öncesinde doğrudan kaleciye dönükse, şut kalecinin sağ tarafına gidecek demektir." Eğer kalçalar "açıksa" yani kaleciye tam dönük değil de biraz açılı konumdaysa, şut kalecinin soluna gidiyor.

Williams bu sonuca, penaltı atışlarının video kliplerini inceleyerek varmış. Araştırmacı, ayrıca penaltı atanın koşu açısı, vuruş yapmayan ayağının yönü, ve gövdesinin eğimi gibi farklı "yön işaretleri" bulunduğunu da kaydediyor.

Kanada’da yapılan bir araştırmaysa, en belirgin işaretin, vuruş yapmayan ayağın yönü olduğunu ortaya koymuş. 1982 ve 1994 yılları arasındaki 138 Dünya Kupası maçını izleyen British Columbia Üniversitesi araştırmacıları, atışların yüzde 80’inde, vuruş yapmayan ayağın şutun gideceği yöne dönük olduğunu saptamışlar.


İSTANBUL (BİLİM VE TEKNİK) - 11.11.2004 02:42:00

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1074
favori
like
share
ChoaS Tarih: 12.11.2004 13:02
WaLLa WaHiM Biii DuRuM... Ya OyunCu EsKi DaNSöZSe.... :20: