Tarım ilaçları insan bünyesine ulaştığında eğer dozlarının üzerindeyse kansere neden olacağı gibi ani ölümlere de yol açabiliyor.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversite Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Başkanı Prof.Dr. Ali Özpınar, tarım alanlarında hastalık ve zararlılarla mücadelede kullanılan kimyasal bileşiklerin doğada parçalanmaması durumunda, insan bünyesine ulaştığında eğer dozlarının üzerindeyse kansere neden olacağı gibi ani ölümlere de yol açabileceğini bildirdi.

Prof. Dr. Özpınar, zirai mücadele ilaçlarının kullanımının bitkisel üretimin devamı için vazgeçilmez olduğunu, ancak doğadaki olumsuz etkisini aza indirmek için yaptıkları çalışmalarda elde ettikleri bulgularda Türkiye`deki birçok üreticinin zirai ilaçları yanlış, zamansız ve gereğinden fazla kullandığının belirlendiğini söyledi. Özpınar, doğada parçalanamayan kimyasal bileşikler, insan bünyesine ulaştığında, eğer dozlarının üzerindeyse olumsuz etki yapar. İlaçların insan bünyesinde belli bir birikimden sonra insanlarda kansere neden olacağı gibi ani ölümlere de yol açar.

Zirai ilaçların kutularının ortalık yere atılmasının da çok yanlış olduğuna işaret eden Özpınar, ``Kutular, gelişi güzel atıldığında oradaki kimyasal bileşikler, toprağa ve sulara karıştığında hem bitkileri hem de denize ulaşarak deniz canlılarını olumsuz etkiler. Bu da direkt olarak insan sağlığına yansır`` dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 359
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 04.03.2008 09:27
Herşeyden önce tarımla ugraşan kişi egitilmeli, ilaçın ne zaman yapılacagını ve miktarını iyi bilmeli.Bazı sebzeleri aldıgınız vakit ertesi günü dolapta büyüdüklerini görüyoruz.