Duada elleri kaldırmak ve Allah,ü teala,ya hamd etmek ve Resullullah ( Sallallahu aleyhi ve sellem ) salavat getirmek, sonra dileğini söylemek dua ederken göğe bakmamak, dua bitince ellerini yüzüne sürmek dua,nın edeplerindendir.

Zira Resullullah ( Sallallahu aleyhi ve sellem ): “Allah,ü teala,dan dileğinizi ellerinizin içiyle isteyiniz” buyurmuştur.

Kur,an-ı kerim ile Allah,ü teala,ya sığınmak caizdir.zira Allah,ü teala Nahl suresi 98. ayetinde.

“Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah,ü teala,ya sığınınız” ve “ İnsanların rabbine sığınırım söyle” buyuruyor ve kendine sığınmayı emrediyor.

Resullullah ( Sallallahu aleyhi ve sellem ) Mübarek vücutlarından şikayetleri olsa veya bir şeyden incinseler üzerlerine muavezeteyni yani Felak ve Nas sürelerini Kul Euzü,leri okuyup üflerlerdi.

Resullullah ( Sallallahu aleyhi ve sellem ) “ Euzü billah il kerim ve kelimatihit-tammati min şerri ma halak” deyip. Allah,ü teala,ya sığınırlardı.

Bunun gibi Kur,an-ı kerim ile Allah,ü teala hazretlerinin esma-i hüsnası ile hasta olmuş ve nazar değmiş kimse üzerine okumak caizdir. Zira Allah,ü teala Kur,an-ı kerimde şifa ayetlerini bildiriyor ve Kur,an-ı kerimin mü,minler için şifa, rahmet ve bereket olduğunu beyan ediyor.

Resullullah ( Sallallahu aleyhi ve sellem ): “Şifa ediniz bazı seçkinleriniz mü,minler üzerine okuyup üfleyiniz. Zira kaderi geçecek bir şey olsa idi ancak göz ve kötü nazar geçerdi.” Buyurdu.

Resullullah ( Sallallahu aleyhi ve sellem ) bu hadis-i şerifleri hazret-i Hasan ve Hüseyin ( Radyallahü anhüma ) hakkında buyrulmuştur.

Günyetü,t Talibin
İlim ve esrar hazinesi.

Allah.cc. razı olsun selam ve dua ile.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 527
favori
like
share
körfez-41 Tarih: 30.03.2008 04:14
güzel paylasim icin eleine emegine saglik tesekkürler
by_KaRizMa Tarih: 20.03.2008 21:13
alalh razi olsun eline salik
craft Tarih: 04.03.2008 18:38
bu Güzel paylasimin icin sagolasin