İngiliz bilimadamları, anne-babaları çocukların ses çıkaran oyuncaklarla oynamasını sınırlandırmaları için uyarıyor.

Uzmanlara göre, ses çıkaran bazı oyuncaklar, kulağa çok yakın tutulduğunda veya uzun süre dinlendiğinde kalıcı sağırlığa yol açabiliyor.

İngiltere’de yapılan son bir araştırma, ses çıkaran oyuncakların çocukların kulakları için büyük tehdit oluşturduğunu ortaya koydu. Londra Kulak Enstitüsünde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre; ses çıkaran birçok oyuncak uzun süre kullanıldığında veya kulağa yakın tutulduğunda çocuklarda duyma kaybına yol açabiliyor.

Araştırmada 3 ile 15 yaş arasındaki cocuklar için üretilen en popüler 15 oyuncak incelemeye alındı. Yapılan araştırmada bu oyuncakların birçoğunun 85 decibel sınırını aştığı belirlendi. Bilimadamları, 85 decibel sınırını aşan oyuncakların uzun süre kullanıldığında veya kulağa çok yakın tutulduğunda kalıcı sağırlığa bile yol açabileceğini söylüyor.

İngiliz bilimadamları özellikle oyuncak silahların büyük bir tehdit oluşturduğu görüşünde. Bilimadamları ailelere çocukların uzun süre bu oyuncaklarla oynamalarını engellemelerini tavsiye ediyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 493
favori
like
share
Sindy Tarih: 10.03.2008 09:50
paylasim icin tesekkurler SU-PERISI
kuber Tarih: 06.03.2008 08:13
paylaşım için teşekkürler su-perisi.
hemen hemen her çocuğun verdır bu tarz oyuncakları demekki bundan sonra oyuncaklara bile dikkat etmemiz gerekicek.