İran'ın yeni hocası Ali Daei

İspanyol teknik direktör Javier Clemente'den vazgeçen İran Futbol Federasyonu, milli futbol takımının başına eski milli oyuncu Ali Daei'yi getirdi.

Futbol Federasyonu Başkanı Ali Keffaşiyan, devlet televizyonunda katıldığı bir programda, Clemente ile anlaşamadıklarını ve yerli bir tenik adamla çalışmayı kararlaştırdıklarını söyledi. effaşiyan, uzun süreden beri boş bulunan milli futbol takımı teknik direktörlüğüne, 38 yaşındaki İranlı eski milli futbolcu Ali Daei'nin getirildiğini açıkladı. Almanya'da yapılan 2006 Dünya Kupası'nda İran milli takımında yer alan Ali Daei, takımın aldığı kötü sonuçların sorumlularından biri olarak gösterilmiş ve daha sonra milli takıma çağrılmamıştı.

Bir süre Saipa takımının hem teknik direktörü hem de forvet oyuncusu olan Ali Daei, geçen yıl lig şampiyonu olmalarının ardından futbolu bırakmıştı. Ali Daei, futbolu bıraktıktan sonra Saipa takımının teknik direktörlüğünü yapıyordu. Uluslararası 149 maçta 109 golü bulunan Ali Daei, Almanya'nın Bayern Münih ve Herta Berlin takımlarında da oynadı. Almanya'da yapılan 2006 Dünya Kupası karşılaşmalarında İran milli futbol takımının kötü sonuçlar alması üzerine, Hırvat teknik adam Branko İvankoviç'in görevine son verilmiş ve yerine İstiklal takımını çalıştıran Emir Kalenoi getirilmişti.

İran milli takımının geçen yıl Asya Kupası'nda da varlık gösterememesi üzerine Kalenoi'nin görevine de son verilmişti. İran Futbol Federasyonu, geçen ay İspanyol teknik direktör Clemente ile anlaştığını açıklamış, ancak Clemente'nin İran'da sürekli kalmayı kabul etmemesi üzerine kesin sözleşme imzalanmamıştı. 2010 Dünya Kupası elemelerinde, Suriye, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin bulunduğu grupta yer alan İran, grup elemelerinin Tahran'da yapılan ilk maçında Suriye ile 1-1 berabere kalmıştı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 541
favori
like
share