Mide kanserinin görülme sıklığı ve ölüme sebebiyet verme açısından tüm kanserler içinde ikinci sırada yer aldığını belirten uzmanlar, belirtilerin önemsenmediğini söylüyor.

Mide kanserinin, düşük sosyoekonomik düzeyli, aşırı tuzlu, doğrudan ateşe maruz bırakılmış yiyeceklerle beslenen, maden, kimyasal işinde çalışan ve sigara içen kişilerde daha çok görüldüğünü bildiren Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Uğur Emre, “Ne yazık ki mide kanserinin belirtileri, birçoğumuzun önemsemediği, üzerinde durmadığı basit şikayetler şeklindedir” dedi.

Bu hastalığın tedavisi ve hastalıksız hayatta kalım süresini etkileyen en önemli noktanın erken teşhis olduğunu belirten Emre şöyle devam etti: “Kanserin geç evrede tespiti, tedavinin başarısını azaltmaktadır. Ne yazık ki mide kanserinin belirtileri, birçoğumuzun önemsemediği, üzerinde durmadığı basit şikayetler şeklindedir. Tespit edilecek mide kanseri, vakit kaybı döneminde ilerlediğinden tedavisi zor aşamalara gelmektedir. Mide kanserinin ileri dönemlerinde en sık görülen bulguları kilo kaybı, erken doyma ve kusmadır.”

Endoskopik Kontrol Şart

Tedaviye rağmen düzelmeyen mide rahatsızlıklarında sık sık ilaç değiştirmek yerine mutlaka endoskopik kontrol yapılması gerektiğine dikkati çeken Yrd. Doç. Dr. Emre, “Ama ne yazık ki birçok hastaya şiddetle önerilmesine rağmen tetkikin zor olduğu düşüncesi veya işin önemini tam anlayamadığından endoskopik incelemeden kaçmaktadır. Halbuki bugünkü imkanlarla hastalar hiç hissetmeden inceleme
yapılabilmekte ve oldukça kısa sürede tamamlanabilmektedir. Mide kanserinde cerrahi kaçınılmazdır. Erken teşhis edilmiş, henüz midenin iç yüzeyinde sınırlı kanserlerde endoskopik olarak tümör çıkarılabilmekte, diğer durumlarda da laparoskopik ve açık yöntemlerle ameliyat yapılabilmektedir” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Emre, mide kanseri nedeniyle ameliyat edilen, kısmen ya da tamamen mideleri alınan hastaların operasyon sonrasında belli bir adaptasyon döneminin ardından yeme içme işlevlerini sorunsuz yerine getirdiğini sözlerine ekledi.

Mide Kanserinin Belirtileri

Karın üzerinde mide bölgesi ve onun etrafındaki bölgede rahatsızlık hissi, ağrı ve dolgunluk hissi.
Kısa sürede kilo kaybı. Kanserli hastalar genellikle kısa sürede yüksek kilo kaybına uğrarlar.
Bulantı ve kusma
Kaşeksi (Şiddetli zayıflama)
Yemeklerden sonra rahatsızlık hissi
Sindirim sisteminde kanama veya gizli kanama
Erken doyma hissi
Hastaların 2/3’ünde demir eksikliği anemisi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 456
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 08.03.2008 13:00
Malesef hastalık en son safhasına gelene kadar önemsenmiyor,halbuki erken tanı hastanın iyileşmesi açısından ve daha kolay sorunların giderilmesini saglar.