Yüksek tansiyonu düşürecek yeni bir yöntemin bulunması amacıyla yapılan araştırmada, yüksek tansiyonlu tavşanlarda, tansiyon ayar merkezlerinden biri olan, sinir hücrelerinin sayısı tespit edildi.

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Dumlu tarafından, tavşanlar üzerinde yapılan araştırmada, tansiyonu ilaç almadan dengede tutabilen yeni tedavi yöntemi geliştirildi.

Doç. Dr. Dumlu’nun 2 yıl süren araştırmasında, hayat boyu ilaç kullanmak zorunda kalan tansiyon hastaları için umut verici bulgular elde edildiği bildirildi. Alınan bilgiye göre, yüksek tansiyonu düşürecek yeni bir yöntemin bulunması amacıyla yapılan araştırmada, yüksek tansiyonlu tavşanlarda, tansiyon ayar merkezlerinden biri olan "kafa tabanının alt kısmında", yarım pirinç büyüklüğündeki yumru içinde bulunan sinir hücrelerinin sayısı tespit edildi.

Tansiyonu yüksek olan tavşanlarda söz konusu hücrelerin sayısının az olduğu, bu nedenle kan basıncı değerleriyle ilgili bilgilerin beyne tam iletilememesinin sonucu olarak tansiyonun düşürülemediği gözlendi. Bunun üzerine, tansiyon değerini ölçen söz konusu beyin sapındaki sinir hücrelerinin beyne ulaştırdığı sinyallerin güçlendirilmesi için düşük voltajlı elektrik akımı kullanıldı.

Elektrik akımıyla güçlenen sinyaller aracılığıyla ulaştırılan tansiyon değerlerinin, beyin tarafından yüksek bulunduğu ve bunun üzerine tansiyonu düşüren mekanizmaların harekete geçtiği belirlendi.

Doç. Dr. Dumlu, araştırma sonuçlarıyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, elektrik akımıyla, tansiyon değerini düşüren mekanizmaların harekete geçirilmesinin yeni bir yöntem olduğunu söyledi. Araştırmalarının bir sonraki aşamasında da mercimek büyüklüğünde, dijital bir araç pili kullandıklarını anlatan Dumlu, söz konusu pille beyne tansiyon değerleriyle ilgili bilgi taşıyan sinir liflerine elektrik akımı uygulandığını ve olumlu sonuçlar elde edildiğini ifade etti.

"Bu yöntem beyni de koruyor!"

Dumlu, söz konusu yöntemin, özellikle beyin kanamalarında daha tehlikeli boyutlar kazanan tansiyonun tedavisinde de çeşitli mekanizmaları harekete geçirerek beyni koruyabildiğini tespit ettiklerini bildirdi.

Araştırmalarının tam olarak sonuçlanmasıyla, hayat boyu ilaç kullanmak zorunda kalan ve yoğun bakım ünitelerinde tansiyonu düşürülemeyen beyin kanamalı hastaların tedavisinde, yeni geliştirdikleri yöntemin önemli bir açığı kapatacağına inandığını ifade eden Dumlu, şunları kaydetti:

"Bu yöntem, uzun yıllar parkinson hastalığı çeken ve ilaç tedavisinden fayda görmeyen hastaların derin beyin çekirdeklerine pil konarak şifaya kavuşturulmasının bir benzeridir. Bu pilleme olayları, modern merkezlerde çeşitli akıl hastalıklarının, diyabet ve benzeri hastalıkların tedavisinde de kullanıma girmiş ve devrimci neticeler elde edilmiştir.

Ancak bu sistemin de dolaşım ve solunum sistemlerinin çalışma düzenlerine olumsuz etkilerinin olabileceğini öngörüyoruz. Fakat diğer tedavi yöntemlerinin de yan etkileri hesaba katıldığında, bu yöntemin gelecekte avantajlarının artacağı inancını taşıyoruz."

Doç. Dr. Mehmet Dumlu, araştırmalarının ilk aşamasıyla ilgili yayınladıkları makalenin dünya genelinde kabul gören ve beyin cerrahi alanında önemli bir yere sahip olan "Minimally Invasive Neurosurgery" dergisinde yayınlandığını ve Amerikan Bilim Akademisi tarafından tıpta yenilikçi makalelerden biri olarak kabul edildiğini sözlerine ekledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 431
favori
like
share
zero Tarih: 08.03.2008 18:33
Emeğine sağlık.Allah senden razı olsun.