Eklem, adale bağ ve sinirlerden oluşan boyun çabuk incinebiliyor Yatarak kitap okumak veya dişleri sıkmak bile boyun ağrısına neden oluyor.

Başın yükünü taşımak, bilgisayarın önünde sürekli durmak boynun işini sürekli zorlaştırıyor. Duruş pozisyonları boyun ağrısına neden oluyor. Konuyla ilgili bilgi veren Doç. Dr. Aytaç Akbaşak , şunları söyledi: “Boynunuzun hassas yapısı ağrıyı davet eden bir unsur. Hareket yeteneği veren dokular, artrit denilen hastalıktan, boyun fıtıklarından, travmalardan kolaylıkla etkilenir ve boyun ağrısı başlar. Ateş ve baş ağrısı ile birlikte görülen, menenjit hastalığında ve bazı beyin kanamalarında da boyun ağrısı mevcuttur. Boyun ağrısı ile birlikte boynunuzda sertleşme olur.”

Hassas Dokular

Boynunuz kemikler, eklemler, bağlar adaleler ve sinirlerden yapılmıştır. Bunların hepsi de incinmeye yatkın dokulardır. Boyun ağrısı çene, omuzlar gibi boyna yakın bölgelerden de kaynaklanabilir. Keza boyundaki problemler de sırt omuz ve kollara yansıyabilir. Boyundaki problem sinirlerin de tutulmasına neden olmuşsa kollarda güçsüzlük, uyuşma olur. Nedenleri ise çeşitlidir.

Adale spazmı: Boyun adalelerinin fazla yorulması, örneğin uzun süre araba kullanmak, adale spazmına yol açar. Boyun adaleleri, özellikle ensedekiler, yorularak spazma neden olur. Adalelerin sık olarak uzun süreli kullanımı kronik boyun ağrısının yerleşmesine neden olur., Yatarak okumak, ya da dişleri sıkmak gibi çok basit hareketler bile boyun ağrısına neden olabilir.

Artrit: Vücuttaki diğer eklemler gibi boyun eklemleri de yaş arttıkça bozulabilir.

Tedavi Şekilleri

EVDE alınabilecek bazı önlemler var. Bunların arasında travmadan sonra soğuk tatbiki, kronik vakalarda sıcak uygulaması, ağrı kesici ve adale gevşetici ilaçlar sayılabilir. Dirençli vakalarda doktor kontrolünde yapılabilecek tedavi yöntemleri ise, fizik tedavi, ağrı tedavisi, traksiyon, kortizon tedavisi, kısa süreli boyun korse uygulaması, cerrahi tedavi gelir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 409
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 10.03.2008 16:11
paylaşımın için teşekkürler nerqish.
is_god_love Tarih: 10.03.2008 09:55
haklısın yaaa kimse ağrılarına boyun eğmesin