Her evlilikte tartışmalar olabilir. Hatta bazı evliliklerde tartışmalar çok fazla da olabilir. Tartışma yoğunluğu ne olursa olsun, saygı çerçevesi aşılmazsa ve karşı tarafın hassasiyetleri kullanılmazsa evlilik açısından çok yıpratıcı olmaz. Bilakis kimi zaman bu tartışmalar yapıcı olduğundan evliliğin seyrini olumlu yönde etkiler.

Tartışmalar esnasında yapılabilecek en büyük hatalardan biri de tehditlere başvurmaktır. Özellikle de muhatabının sevgisinden emin olan bazı eşler boşanma kavramını her tartışmalarında dile getirerek muhataplarına gözdağı vermek isterler. Belki başlangıçta bu cümleyle muhatap kılınan birey tedirgin olacak, geri planda kalmayı tercih edecektir. Böylece boşanma ile eşini tehdit eden birey amacına ulaşmış olacaktır. Ancak zaman geçtikçe, boşanma sözcüğü, tehdit edilen birey için bir anlam ifade etmeyecek ve etkisini yitirecektir. Bu durumda üzülen ve etkilenen birey boşanma kavramını dile getiren eş olacaktır. Çünkü eşinden beklediği tepkiyi veya paniği göremeyince hayal kırıklığına uğrayacaktır. Böylelikle tartışma farklı boyutlarda devam edecek ve her bir tartışma evliliğin biraz daha yıpranmasına davetiye çıkaracaktır.

Bunun dışında boşanma kavramı sık sık gündeme gelecek olursa eşlerin boşanma olayına daha fazla alıştıkları ve fark etmeden bu sürece girebildikleri görülür. Özellikle de bu kavramı dile getiren eş, başlangıçta blöf yapmış olsa bile, bir süre sonra kendi söylediklerine alışacak ve boşanma kavramını inanarak dile getirebilecektir. Bu sebeple gerek kendinizin ve gerekse eşinizin bilinçaltına böyle bir düşüncenin yerleşmesini istemiyorsanız, şaka bile olsa boşanma sözcüğünü dile getirmeyin. Unutmayın, boşanma evliliğin yıkımı anlamına gelir. Ancak tartışmalar yıkıcı değil yapıcı olmalıdır. Ancak o zaman birbirinize kendinizi yeterince anlatabilir ve bunu evliliğinize olumlu bir şekilde yansıtabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 468
favori
like
share
kuber Tarih: 11.03.2008 07:36
Her evlilikte tartışmalar olur çiftlerden birinin mutlaka altan alması gerekiyor.
SU-PERISI Tarih: 10.03.2008 16:51
Tartışmasız evlilik olmaz ama dozunu ayarlamak gerekir.
Nerqish Tarih: 10.03.2008 11:07
[COLOR="SlateGray"]:21::67:tesekkurler paylasim icun:72: