Yelkovan Kuşu: Puffinus
Familyası: Procellariidae
Yaşadığı yerler: Kuluçka zamanı haricinde okyanuslarda yaşar.
Özellikleri: Martı büyüklüğünde, perde ayaklı, göçmen bir kuş. Küçük balık, yengeç, salyangoz yiyerek beslenir.
Ömrü: 15 yıl kadar.
Çeşitleri
15 türü bilinmektedir:
Karagagalı yelkovan (Puffinus puffinus),
Sarıgagalı yelkovan (Puffinus kuhlii)
meşhurlarıdır.

Yelkovan kuşu her yıl 64.000 km uçuyor!
Rekortmen kuşun rotası kuzeyde Bering Denizi’ne, güneyde ise Antarktik’e kadar devam ediyor. Güneyde ise Andlar’dan Şili’ye, batıda da Japonya’ya kadar sürdürüyor yolculuğunu...

Tüm göçmen kuşları geride bırakarak rekor kıran kül rengi yelkovan kuşuyla (Puffinus griseus) ilgili araştırma yazısını bilim adamları, Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımladılar. Uluslararası araştırma ekibi 800g’lık yelkovan kuşunu elektronik araçlarla takip etmiş. Puffinus griseus yem arayışı için 200 günde Pasifik’i boydan boya uçuyor.

Rekortmen kuşun rotası kuzeyde Bering denizine, güneyde ise Antarktiğe kadar devam ediyor. Güneyde ise Andlar’dan Şili’ye, batıda da Japonya’ya kadar sürdürüyor yolculuğunu.

Kaliforniya Üniversitesi (Santa Cruz) zoologu Daniel Costa ve Yeni Zelandalı meslektaşları rekortmen kuşu takip ederek uçuş rotasının bir sekiz çizdiğini görmüşler. Araştırma ekibi kuşun dalma yetisi karşısında da şaşkınlığa uğramış.

Küçük deniz kuşu 68,2m derinliğe dalabiliyor. Kül rengi yelkovan kuşu dünyada en yaygın olarak görülen kuş türü ama günden güne azaldığı da bir gerçek.

Bilim adamları, yılda 64 bin kilometre uçarak dünyayı dolaşan bu kuşun, iklimsel değişimleri diğer tüm kuş türlerinden daha iyi hissettikleri için iklimbilimciler ve çevrebilimciler için bir tür "gösterge" görevini görebileceğini düşünüyorlar.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 759
favori
like
share
AHMETBAYİL Tarih: 02.09.2008 13:46
TeşekkürLer eline sağlık.
bunyas55 Tarih: 14.07.2008 11:19
kanatları demekki çok güçlü bilgi için sağol
fundafunda Tarih: 13.03.2008 02:26
teşekkürler çok güzel bilgiler vermişsin..
ysn_46_91_ Tarih: 12.03.2008 18:50
teşekkürler