Japonlar Trabzon'u geziyor
14 Mart 2008 / 13:40
Japon heyet Doğu Karadeniz İnsan Kaynaklarını Geliştirme Eğitim Semineri öncesinde bölgedeki incelemelerini sürdürüyor.

Japon Uluslararası Kalkınma Ajansı (JICA) uzmanları Japonya'da yapılacak Doğu Karadeniz İnsan Kaynaklarını Geliştirme Eğitim Semineri öncesinde bölgedeki incelemelerini sürdürüyor.
Karadeniz Bölgesi'ndeki KOBİ'leri tanımak amacıyla Trabzon'a gelen Japon uzmanlar, Of Özçay Fabrikası, Sözenler, Güneş Gıda San.Tic.A.Ş. Yaş ve Kuru Meyve İşleme Tesisi, Karadeniz Kardeşler Gıda San.Tic.A.Ş. (Kebir Süt) Tesislerini gezerek çeşitli incelemelerde bulundu.
İlk olarak Özçay Fabrikasında incelemelerde bulunan heyet, çayın geçtiği evreler ve fabrikanın işleyiş mekanizmaları üzerinde yetkililerden bilgiler aldı. Özçay Genel Müdürü Mehmet Karnap, 1989 yılında 150 bin ton kapasiteyle kurulan fabrikada bin 250 yaş çay üreticisi ortağın bulunduğunu belirterek işlenen çayın tamamının da bu ortaklardan temin edildiğini söyledi. Kooperatifçilik ve dayanışma anlayışıyla yola çıktıklarını ancak zamanla büyük sermayeler karşısında zor duruma düştüklerine dikkat çekerek mevcut sistemin de kooperatifçiliği tehdit ettiğini ileri sürdü.
Kooperatifçiliğin kesinlikle desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Karnap, “Bunun için mücadele edip kooperatifçiliği bir yerlere taşımalıyız. Biz bunun için çay sektöründe bir model ortaya koyduk ancak bu modeli henüz göremedik. Ülkeye son yıllarda 40-50 bin ton civarında kaçak çay giriyor. Aslında bunun ismi 'kaçak' ancak kendisi gayet yasal. Biz bu nedenle çay satamıyoruz. Ne yazık ki bunun önüne bir türlü geçemiyoruz” dedi.
JICA heyeti daha sonra sırasıyla Arsin Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Sözenler, Güneş Gıda ve Vakfıkebir'deki Kebir Süt fabrikalarını da gezerek yetkililerden bilgi aldılar. Ayrıca, Sürmene Tersanesi'ne de uğrayan heyet, burada da gemi yapımı hakkında bilgi aldı.
JICA uzmanlarının Artvin'den başlayan Rize ve Trabzon'da devam eden Karadeniz gezisi Giresun ve Ordu'da son bulacak.

Kaynak:

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1225
favori
like
share
MaRaBoGLu61 Tarih: 14.03.2008 17:27


TRT bölge müdürlüğü kapanıyor
14 Mart 2008 / 16:20
Kanun taslağına göre, bölge müdürlükleri kapatılırken kurumda çalışanların durumu gözden geçirilecek.

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in göreve geldikten sonra hazırlattığı kanun taslağına göre, bölge müdürlükleri kapatılırken kurumda çalışanların durumu gözden geçirilecek.

Yüksek personel sayısını azaltmak için çalışanların en az yarısı havuza gönderilirken, fazla personel, ihtiyaç halinde diğer kamu kurumlarına yönlendirilecek. Ayrıca değişikliklerin Meclis Genel Kurulu'ndan geçerek yasalaşması halinde Ankara'daki genel müdürlük binası İstanbul'a taşınacak. Bakanlar Kurulu'na gönderilerek imzaya açılan taslakta öncelikli hedef, şişkin TRT kadrosunun küçültülmesi. Daha önce, özelleşen kurumlardan, diğer devlet kurumlarına geçirmek üzere havuzlar oluşturulmuş ve bu havuzdan birçok devlet memuru da TRT'de işe başlamıştı. Ancak bu sefer tam tersi bir uygulama ile TRT çalışanları ortak bir havuza geçirilerek, diğer kamu kurumlarına dağıtılmaları sağlanacak. Yeni düzenlemeyle bölge müdürlükleri de kapatılıyor.

İzmir, Antalya, Çukurova, Diyarbakır, Erzurum ve Trabzon bölge müdürlüklerine son verilirken bölge müdürlükleri yerine, daha kısıtlı sayıda elemanla çalışacağı küçük büroların kurulması planlanıyor.

50. kuruluş yılını kutlayan TRT'nin Ankara'daki genel müdürlük binasının ise İstanbul'a taşınması tasarıda yer alan değişiklikler arasında yer alıyor. Tam gün Kürtçe yayın yapacak olan yeni bir kanalın kurulmasının dışında, TRT'nin 'Çocuk TV' ve 'Belgesel TV' ismi ile yeni iki kanalı daha olacak. TRT'nin yetkili sendikası Kamu-Sen'e bağlı Türk Haber-Sen Başkanı İsmail Karadavut, personelin azaltılması ile ilgili düzenlemeye karşı çıktığını açıkladı. Karadavut, 7 kanalın bu personelle yayın yaptığına, ayrıca kurumda kameraman, spiker, teknik eleman sıkıntısı yaşandığını iddia etti. Kanun taslağının gizlice hazırlandığını savunan Karadavut, ilgili yerlerin görüşünün alınmadığını söyledi.

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, çalışanların kurum ile ilgili görüşlerini, yönetimden beklediklerini, memnuniyet ve şikâyetlerini, TRT'de çalışmak isteyip istemediklerini öğrenmek için bir anket düzenledi. TRT Kanun taslağına, personelin durumu ile ilgili olarak eklenen 'geçici madde'; "TRT personelinin, kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadrolarına, durumlarına uygun olarak, kendi personel başkanlıklarınca tespit edilen kadrolara, anılan başkanlık tarafından 45 gün içerisinde atanması teklif ediliyor." şeklinde düzenlendi.

Bu şekilde TRT personelinin en az yarısının başka kamu kurum ve kuruluşlarına geçirilmesi bekleniyor.Kaynak:
MaRaBoGLu61 Tarih: 14.03.2008 17:27Trabzon organizede toplantı
14 Mart 2008 / 16:56
TSİAD Genel Sekreteri Recep Ergenç'e mesleki eğitime katkılarından dolayı plaket verildi.

Bölgemizde Sanayinin ihtiyaç hissettiği nitelikli eleman ihtiyacını giderebilmek adına, Trabzon Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Anadolu Teknik Lisesi – Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürlüğü arasında, 05.07.2007 tarihinde imzalanan protokolle eğitimde işbirliği yapılması kararına varıldı. Bu çerçevede, ilk eğitim programı “Metal İşleri – Kaynakçılık” alanında düzenlenerek 9 firmadan 24 çalışan sertifikalarını almaya hak kazandı.

Trabzon Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü salonunda, Arsin Kaymakamı Alpaslan Altınışık, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Orhan Genç, Yeşilyalı Belediye Başkanı Hüseyin Fidan, Anadolu Teknik Lisesi Okul Müdürü Temel Kolaylı ve Öğretmenleri, Tsiad Genel Sekreteri Recep Ergenç, TEV Trabzon Şubesi Başkanı Hasan Melek, sanayici ve kursiyerlerin katılımlarıyla düzenlenen törenle kursiyerler sertifikalarını aldı.

İstihdam için gerekli niteliklere sahip olmayan kişiler ile, meslek sahibi olup mesleğinde ilerlemek isteyen kişilerin makine, metal, ahşap, motorlu araçlar, yapı, tesisat, bilişim teknolojileri vb. alanlarda uygun bir meslek elemanı olarak yetiştirilmeleri, istihdam için gerekli tutum ve davranış modellerini kazanmaları, mevcut bilgi ve beceri düzeylerinin artırılmaları amacıyla Metal İşleri alanında başlayan eğitim programı, Sanayiden gelen taleplerle çeşitlenerek devam edeceği ifade edildi.

Organize Sanayi Bölgesi nin düzenlediği törende, Trabzon Sanayici ve İşadamları Derneği genel sekreteri Recep Ergenç' e Mesleki Eğitime katkılarından dolayı Organize sanayi bölge müdürlüğü tarafından bir teşekkür plaketi verildi.Kaynak:
MaRaBoGLu61 Tarih: 14.03.2008 17:27


Okutan genelge yayınladı
14 Mart 2008 / 17:38
Trabzon Valisi Nuri Okutan, bakkal ve manav esnafına yönelik genelge yayımladı.

Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Vali Okutan'ın, Trabzon Bakkallar ve Sebzeciler Esnaf Odası Başkanlığı'nın gönderdiği yazıdaki konularla ilgili genelge yayımladığı belirtildi.


Açıklamada, genelgeyle şehrin giriş ve çıkış noktalarında Belediye Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Vergi Dairesi Başkanlığı, İl Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü görevlileri ile Trabzon Ziraat Odası, Bakkallar ve Sebzeciler Odası ile Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği temsilcilerinden oluşturulan komisyon tarafından sürekli denetim yapılmasının istendiği bildirildi.


Genelgede, toptancı halinden, seyyar satıcılara sebze ve meyve verilmesine izin verilmeyeceği yönünde kararın da bulunduğunun ifade edildiği açıklamada, şunlar kaydedildi.


''Seyyar satıcılığın önlenmesi konusunda belediye sınırları içerisinde ekonomi ve ticaretin geliştirilmesi ve kayıt altına alınması amacıyla, şehir merkezinin belirli noktalarında, izinsiz satış yapan seyyar satıcılar belediye görevlilerince faaliyetten men edilecektir. Vergi Dairesi Başkanlığı görevlileri, seyyar satıcılar hakkında mali denetim yapacaktır. İl Emniyet Müdürlüğü görevlileri ise bu faaliyetten men ve kaldırma esnasında herhangi bir olayın çıkmasına meydan verilmemesi için gerekli güvenlik tedbirlerini alacaktır.


İl Tarım ve Sağlık Müdürlükleri tarafından tüketicilere, işportacı ve seyyar satıcılardan, sağlık ve hijyen açısından uygun olmayan gıda maddelerini almamaları ve tüketmemeleri konusunda gerekli eğitimler verilecektir.''


Kaynak:
MaRaBoGLu61 Tarih: 14.03.2008 17:26


Trabzon'da horonlu eylem
14 Mart 2008 / 14:41
Emek Platformu Trabzon'da 2 saatlik iş bırakma eylemi yaptı.

Emek Platformu Sözcüsü Ahmet Kılıç, Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'nın ülkede yaşayan herkesi olumsuz etkileyeceğini ileri sürdü.

Emek Platformu'nun Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'nı protesto etmek amacıyla başlattığı 2 saatlik iş bırakma eylemi kapsamında Meydan Parkı'nda bir basın açıklaması yapıldı. Emek Platformu adına basın açıklamasını okuyan Ahmet Kılıç, çeşitli meslek ve iş örgütlerinden oluşan Emek Platformu'nun aldığı karar doğrultusunda başlatılan 2 saatlik iş bırakma eyleminin, Trabzon'da da çeşitli kuruluşlarda yapıldığını söyledi.

Anayasa Mahkemesi tarafından birçok maddesi iptal edilen Sosyal Güvenlik Reformu Yasa Tasarısı'nın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildiğini hatırlatan Kılıç, “Sağlık ve sosyal güvenlik hakkının piyasanın taleplerine sunmak, biz emekçilerin ve çocuklarımızın geleceğini karartmaktadır. Emeklilik ve sağlık alanında köklü değişiklikler yapan ve kazanılmış hakları geriye götüren tasarı, sosyal devlet ilkesine de aykırıdır. Tasarı ile yapılan düzenlemeler, ülkede yaşayan herkesi olumsuz etkileyecek, sosyal sigorta ve sağlık haklarına erişimleri güçleştirecek ve giderek daha da imkansız kılacaktır” dedi.

Basın açıklamasının ardından Emek Platformu üyeleri horon oynayarak Sosyal Güvenlik Reformu'nu protesto etti.
haber61
MaRaBoGLu61 Tarih: 14.03.2008 17:25


500 hasta nakil bekliyor


KTÜ Farabi Hastanesi'nde ilk beyin ölümü gerçekleşti, 3 hasta hayata yeniden gülümsedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Genel Cerrahisi Transplantasyon Cerrahisi Dr. Serdar Türkyılmaz ve Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Organ Nakli Koordinatörü Murat Topbaş, Trabzon'da organ nakli hakkında bilgi verdi.

Dr. Serdar Türkyılmaz, Geçen hafta Perşembe günü Tıp Fakültesinde ilk beyin ölümü tanısı konulduğunu ve 3 kişinin organ nakli ile hayata yeniden gülümsediğini söyledi.

KARACİĞER ERZURUM'A, BÖBREK İSTANBUL'A
Rize'de ikamet eden 45 yaşındaki yüksek tansiyon hastası olan kadın bir hastanın ailesinin razısıyla organlarının nakil edildiğini belirten Türkyılmaz, “Hastamızın ablası ve eşini organ nakli konusunda ikna etmeye çalıştık. Kendileri de olumlu bir şekilde böbrek ve karaciğerinin alınmasının uygun olduğunu dile getirdiler. Organlardan karaciğeri Erzurum'a gönderdik, böbreklerden birini Hacettepe'de 8 yaşında bir çocuğa takıldı, diğer böbrekte İstanbul'da bir hastaya takıldı. Hastaların durumları iyi, organları çalışıyor. 3 kişinin hayatı kurtulmuş oldu2 dedi.

BUGÜNE KADAR BEYİN ÖLÜMÜ TANISI KONULMAMIŞ
Fakültede beyin ölümü kurulu oluşturduklarını belirten Türkyılmaz, “Beyin ölümü tanısı çok özel bir durum. Bir sürü hastamız ölüyor ancak yılda 10 kişide beyin ölümü gerçekleşiyor. Bitkisel hayat gibi bir durum değil, beyin ölümünde tekrar yaşama şansı yoktur. Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde en önemli sorunumuz, bugüne kadar beyin ölümü tanısının konulmamış olmasıydı. Bizim ilk yaptığımız çalışmalardan bir tanesi beyin ölümü kurulu oluşturmamız oldu. Burada ilk göreve başladığımızda Karadeniz insanının organ nakline olumsuz bakacağını düşünüyorduk. Biz buna inanmadık. İnsanlara doğruları doğru şekilde aktardığınız takdirde sonuç alabiliyorsunuz” şeklinde konuştu.

TRABZON ORGAN BAĞIŞINDA 4. SIRADA
Trabzon'da organ bağışının giderek arttığını ifade eden Türkyılmaz, “Trabzon'da organ nakli ile ilgili yoğun bir tanıtım faaliyeti oldu. Bunun neticesinde Trabzon organ bağışında Türkiye'de 4. sırada yer aldı. Organ mafyası gibi söylentilerin olumsuz etkisi oluyor. Bir böbreğin alınması o kadar kolay bir durum değil. Çok dikkat isteyen bir ameliyat. Diğer çekince ise dini yönden. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu konuda fetvası var. İran İslam Cumhuriyeti'nde böbrek bekleyen hasta yok, çünkü devlet eliyle yapılıyor bu iş. Devlet böbrekleri alıyor ve ihtiyacı olanlara satıyor” dedi.

TÜRKİYE'DE 1100'ÜN ÜZERİNDE BÖBREK HASTASI VARKEN BUNUN YARISI TRABZON'DA

Karadeniz bölgesinde diyalize giren 1100'ün üzerinde hasta olduğunu ifade eden Türkyılmaz, “Sadece Trabzon'da diyalize giren hasta sayısı 500. Bu sayı çok. Türkiye'de 1 yılda nakledilen böbrek sayısı 900 iken Trabzon'da 500 kişi diyalize giriyor. Birde Trabzon'da yaşayan böbrek hastaları şanssız çünkü Trabzon'da nakil yapılmıyor ve Antalya'ya gitmek zorundalar. Külfetli bir hastalık. En iyi işleyen ekipler Antalya'da Böbrek naklinin bu hastalara vaadi daha uzun yaşam. Nakilden sonra en uzun yaşayan kişi 30 yıl yaşamış.
Türkiye'nin diyalize harcadığı para yılda 1 milyon dolar. Hatırlayın IMF'den 1 milyar dolar kredi alabilmek için ülke olarak ne kadar ödün vermiştik. Türkiye'de bir anda 40 bin kişiye nakil yapamayız. O kadar böbreğimiz yok. Her yıl binlerce artan böbrek hastası var ama ülke olarak sadece 1000 böbrek takabiliyoruz. Bu nakilleri arttırma yolumuz beyin ölümlerini arttırmak. Toprak olacak bir insanın iki organıyla iki insanı hayata bağlıyoruz” dedi.


TRABZON NAKİLYAPABİLMEK İÇİN RUHSAT BEKLİYOR
Trabzon'da organ naklinin yapılması için girişimde bulunulduğunu Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsat beklediklerini söyleyen Dr. Serdar Türkyılmaz, “Bakanlığın istediği 5 şart var. Bunları hayata geçirmeye çalışıyoruz. Şuanda şartları oluştururken Bakanlığımıza yaptığımız başvuruyla ruhsat almayı bekliyoruz. Mayıs ayından sonra ruhsatımızı alacağımızı ümit ediyoruz. Haziran ayında da ilk organ naklimizi yapmayı düşünüyoruz” dedi.

Haber\ Elif ÇAVUŞKaynak:
MaRaBoGLu61 Tarih: 14.03.2008 17:25

Beşikdüzü’nde 1969 yılında Adalet Partisi’nden belediye başkanı seçilerek iki dönem bu görevi yürüten Hüseyin Ateş önceki gün Alzaimer hastalığına yenik düşmüştü. Önceki gün yaşamını kaybeden Beşikdüzü belediyesi eski başkanı Hüseyin Ateş (83) Nefsişarlı Mahallesi’ndeki aile kabristanlığında toprağa verildi. Beşikdüzü ilçesinde 1969 yılında Adalet Partisi’nden belediye başkanı seçilerek iki dönem bu görevi yürüten Ateş Alzaimer hastalığına yenik düşmüştü.

Öğle namazına müteakiben kılınan cenaze namazının ardından Nefsişarlı Mahallesi’ndeki aile kabristanlığında toprağa verilen Hüseyin Ateş’in cenazesine; Beşikdüzü Kaymakamı Bayramali Köse, Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, Beşikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Kalay, Şalpazarı Belediye Başkanı Mehmet Muhcu, Çarşıbaşı Belediye Başkanı Mehmet Turan, Merkez Birliği Genel Başkan Vekili ve 15. Bölge Birliği Başkanı Murat Gümrükçü, siyasi parti ilçe başkanları, İl Genel Meclisi Üyeleri, daire amirleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
taka
MaRaBoGLu61 Tarih: 14.03.2008 17:24

Durmuş, İş dünyasındaki rekabet kavramı ve ortamının gün geçtikçe değiştiğine dikkat çekti.
Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Trabzon Şubesi Başkanı Mustafa Durmuş, dernek binasında düzenlediği basın toplantısında 2007 yılında Trabzon ekonomisini değerlendirdi ve Nisan ayı içerisinde düzenlenecek Mısır iş gezisi hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin bulunduğu bölgede kendi büyüklüğüne yakışacak bir role soyunması gerektiğini dile getiren Durmuş, “Bu sadece siyasilerin anlaşmalar imzalaması ile bitmez. İş dünyası da kendi sınırlarında kısıtlı kalmadan iş yapmalıdır. Bir işadamının başka bir ülkede iş yürütmesi sadece ticari manada değil ülkenin tanıtımından güvenine kadar her yönü ile incelenmelidir. Bir ülkenin vatandaşı gittiği yerde sadece kendini temsil etmez, ülkesini temsil eder” dedi.

ASKON Trabzon Şubesi olarak dış gezilerde iş bağlantısının yanı sıra ülkeyi ve Trabzon`u temsil ettiklerini vurgulayan Durmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İş dünyası için 10 yıl önce bir deniz benzetmesi yapılırken artık iş dünyası bir okyanus olmuştur. Bir işadamı en yırtıcı balıkların çevrelediği bir ortamda avlanmaya çalışmaktadır.

İşadamlarımızın durmak, pazarını yenilememek, inovasyon ve AR-GE’den uzak durmaya hakları ve şansları yoktur. Bundan 20 yıl önce araba almak için sıraya giriliyordu. Şimdi araba alacak vatandaş servisine bakıyor, garantisine bakıyor, iç tasarımındaki artılara bakıyor. Artık alışkanlıklar ve beklentiler değişiyor. Buna ayak uydurmamız gerekiyor.”
taka
MaRaBoGLu61 Tarih: 14.03.2008 17:24

Hindistan ve Slovenya`da yapılan resim yarışmasında dereceye giren 5 öğrenciyi Trabzon Valisi Nuri Okutan tebrik etti.
Trabzon Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri, Hindistan ve Slovenya`da yapılan resim yarışmalarında dereceye girerek Trabzon’a haklı bir gururu yaşattı. Okutan, “Trabzon bir sanat kenti diyoruz. Çocuklarımızın bu başarısı bunu doğrulayan bir örnektir. Trabzon sizlerin sayesinde kimliğini bulacak” dedi.

Trabzon Valisi Nuri Okutan, Hindistan, Slovenya ve Romanya`da düzenlenen resim yarışmalarında dünya birincisi olan ve dereceye giren öğrencilere başarı belgesi verdi.Vali Okutan, yarışmalarda dereceye giren Trabzon Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerini ve okul müdürü Adnan Yıldız`ı makamında kabul etti.


Okutan, kabulde yaptığı konuşmada, öğrencilerin yetenek dalında başarılı olmasının kendisini şaşırtmadığını belirterek, ``Bu tür başarılar bizi mutlu ediyor. Öğrencilerimizin daha büyük başarılara imza atacak yetenekleri bulunduğunu biliyorum. Bu tür organizasyonlarda kazanılan başarıların devam etmesini diliyorum`` dedi.


Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Adnan Yıldız ise öğrencilerin son 3 yılda düzenlenen çeşitli yarışmalarda 13 dünya birinciliği ödülü kazandıklarını kaydetti.

Vali Okutan, Hindistan`da düzenlenen ``Renklerle Benim Kültürüm`` konulu geleneksel Shankar`s Uluslararası Çocuk Sanatları Yarışması`nda dünya birincisi olan Zehranur Gündüz, Slovenya`da ``Galery of Young People`s Art Works Celje`` tarafından düzenlenen ``Ben Kimim`` 13. Uluslararası Resim Yarışması`nda dünya birincisi ve Hindistan`da düzenlenen ``Renklerle Benim Kültürüm`` konulu geleneksel Shankar`s Uluslararası Çocuk Sanatları Yarışması`nda dünya ikincisi olan Dilara Mataracı, Romanya`da düzenlenen ``Çocuk Gözünde Olimpiyat Oyunları`` Resim Yarışması`nda dünya birincisi ve Slovenya`daki yarışmada özel diploma ödülüne layık görülen Merve Turan ile Slovenya`daki yarışmada özel diploma ödülüne layık görülen Gökhan Memiş ve Eda Şen`e başarı belgesi verdi.
taka
MaRaBoGLu61 Tarih: 14.03.2008 17:23

Tıp Bayramı’nı kutlayan Sağlık-Sen Trabzon Şubesi Doç. Dr. Murat Aslan’ı yılın doktoru seçti.
Sağlık-Sen Trabzon Şubesi 14 Mart Tıp Bayramını dün yaptığı basın toplantısı ile kutladı. Toplantıda konuşan Sendika Başkanı Dr. Mehmet Kurt hekimliğin önemine değinirken, “Tıp Bayramında hekimlerin kazanımları ve sıkıntılarını masaya yatırılmaktadır. Ülkemizde bilindiği gibi büyük bir miktarda hekim açığı bulunmaktadır. Bu açık hekim başına düşen hasta sayısını arttırmakta ve hizmetin verimliliğini azaltmaktadır. Doktor içerisinde yaşadığı toplumun sorunlarını izlemek, incelemek ve bilimsel bakış açısı ile sorumluluk içerisinde kendi görüşlerini oluşturmak durumundadır. Doktor; toplumda hoşgörülü, alçak gönüllü, kendini denetleyebilen, sabırlı ve paylaşımcı yapısı ile sevilen bir kişi olup, mesleğinin onur ve şerefini çiğnetmemelidir” dedi.

Toplantıda Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Murat Arslan yılın doktoru seçildi. Arslan, “Yılın hekimi seçilmek gerçekten ağır yükümlülükler getiren bir durum. Ancak ben bu ödülü tüm meslek arkadaşlarım ve bana çalışmalarımda yardım eden mesai arkadaşlarım adına kabul ediyorum. İnanıyorum ki her herkim yılın hekimidir. Çünkü bizim mesleğimizde özveri ve hoşgörü her zaman ön plandadır. Beni bu ödüle layık gören Sağlık-Sen Trabzon Şubesi yönetimi ve üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.
taka