MSN Spaces’de Yeni Bir Özellik ve Engelleyenleri ÖğrenmeÖzelliği kısaca şöyle tarif edeyim hemen; Msn adresi olupta kendine spaces açan kişi sayısı her geçen gün artıyor..Spaces için yenilik arayanlar, benim sayfam farklı olsun veya spacesimi ziyaret edenler bana çabuk ulaşsın diyenler bu özelliği kullanabilirler.

Spacesnize ekliyeceğiniz basit html kodları sayesinde sayfanızı ziyaret edenler isterlerse sizinle online olarak iletişime geçebilecek ve onlarla sohbet edebilme imkanı yakalayabileceksiniz.

Şimdi gelin hep beraber bu özelliğin spaces sayfasına nasıl ekleneceğine ve kullanılacağını öğrenelim..

Nasıl mı ?
1. Öncelikle hesabınızla oturum açmanız gerekiyor. Msn adresiniz açık olsa bile buradan giriş yapmalısınız.

2. Hesabınızla oturum açtıktan sonra aşağıdaki resimdeki gibi bir sayfaya yönlendiriliceksiniz ve ordan “internetteki herkesin çevrimiçi durumumu görmesine ve bana ileti göndermesine izin ver” seçeneğini işaretleyerek kaydedin.
3. Kayıt işlemini yaptıktan sonra hemen sol menüdeki web ayarlarından HTML oluştur seçeneğine giriyoruz ve Messenger seçeneği seçiyoruz. Seçtiğimiz pencerenin hemen alt tarafına html kodlarını veriyor zaten onları seçip kopyalıyoruz.


4. Şimdi sıra geldi spaces sayfamıza eklemeye. Düzenleme sayfamıza giriyoruz ve Özelleştir seçeneğinden Modül ekleyi kullanarak özel html kodlarını yazacağımız modülü oluşturuyoruz.


Html kodlarını ekliyeceğimiz modül sayfamıza yerleştikten sonra kaydet diyoruz. Eklenen özel HTML modülünü düzenle diyip daha önce den kopyaladığımız kodları yapıştırıyoruz ve ardın dan yayımla diyip bitiriyoruz.
5. Anlattığım basit işlemleri doğru yaptıysanız aşağıdaki gibi bir konuşma penceresi sayfanıza eklenecektir. Böylelikle kurulumu tamamlamış oluyoruz.


Sıra test etmeye geldi
Space sayfanıza eklenen bu özelliği ister kendiniz test edebilir, isterseniz her hangi biriyle deneyebilirsiniz.


Konuşma başlat dedikten sonra;Hesabınızla oturum açarak veya anonim ileti gönder seçeneğini kullanıp (ziyaretçi) olarak mesaj yollayabilirsiniz. Tamamen size kalmış bir olay.


Şimdi ben bunu bir arkadaşımla test ediyorum. Kendisi otorum açarak değil de anonim ileti gönder seçeneğini kullanarak bana mesaj yollamayı deneyecek.

Arkadaşım anonim olarak ziyaretçi girişi yapıp mesajını bana yolladı. Eğer e-posta adresinizin gösterilmesini istemiyorsanız anonim ileti gönder seçeneğini kullanabilirsiniz.


Yazdığı iletiyi bana gönderdikten hemen sonra yeni bir konuşma penceresi açılıyor ve oradan görüşebiliyoruz. Bende cevap verip gönderiyorum.


Normal kişi listem de ekliymiş gibi konuşmalarımız hiç beklemeden, geçikmeden ulaşıyor iki tarafa da. İşte gönderdiğim ileti aynen orada da görüntüleniyor.


Ve bu sayede spacesinizi ziyaret eden ziyaretcileriniz isterlerse sizinle muhabbet edebilir ve onlarla tanışma fırsatı yakalayabilirsiniz.


Başlıkta söylediğim engelleyenleri öğrenme olayına gelelim şimdi de.

Bu yeni gelen özellikle beraber aslında farkında olmadan daha önemli birşey meydana çıkıyor. Bence bu özellik sayesinde engelleyenleri öğrenmenin yolu çıktı sayılır.

Nasıl mı ?

Örneğin ben bu kodları space sayfama ekledim şuan ziyaretcilerim isterlerse benimle anlık iletişime geçebilirler. Tabi msn de ki durumum çevrim dışı olmadığı sürece.

Msn’ de ki durumunuz (çevrimiçi, meşgul, hemen dönecek vs.) neyse spaces sayfanızda’ da o şekilde görünecektir ve tüm ziyaretcileriniz görecektir.

Çevrim içi + Çevrimdışı + Meşgul + Hemen Dönecek


Benim de msn’de engellediğim (blockladığım) vatandaşlar spaces sayfama baktığında benim çevrim içi olduğumu veya meşgul olduğumu gördükleri zaman engellendiklerini haliyle anlıyacaklardır. Böyle basit bir şekil de engelleyenleri öğrenmiş oluyoruz.

Tabi engellendiğinizi anlayabilmeniz için listenizdeki kişiler spaces sayfasına bu özelliği muhakkak eklemesi lazım. Hemen herkes böyle bir uygulama yaparsa ve yaygınlaşırsa bir çok kişi engellendiğini bu sayede görebilir.
İlerleyen zamanlar da bu özelliğin yaygınlaşacağını var sayarsak ve çoğunluğun da kullanmaya başlayacağını düşünürsek engelleyenleri görme şansımız daha da artacaktır.

Windows live messenger’ın 9 sürümüne entegre olarak geleceğini yani spacesi olanlara otomatik olarak ekleneceğini (istenirse kaldırılacağını) düşünürsek engelleyenleri görme konusundan epey ilerlemiş oluruz


Alıntıdır.
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3769
favori
like
share
gorengozler Tarih: 24.03.2010 19:50
tskler
sithcem Tarih: 16.06.2009 13:40
teşekkürler emeğinize sağlık..
kournikova Tarih: 15.12.2008 22:03
teşekkkürler
exetc Tarih: 28.07.2008 01:17
güsel emeineğe sağlık kardeş
dostbir Tarih: 14.07.2008 22:23
çok teşekkür ederim
zumaci Tarih: 27.06.2008 09:07
payaşım içi saol
tilque Tarih: 03.04.2008 20:37
saol