[COLOR="Indigo"]1.Her hayırlı işe "Besmele" ile başlayınız.

2.Müslüman kardeşlerinize selam vermeyi ihmal etmeyiniz ve verilen selamı daha güzeli ile alınız.

3.Her fısatta ALLAH'ı zikrediniz.Yatmadan önce "YÜZ" defa istiğfar ediniz.

4.Peygamber(SAV)'e çokça Salat-u Selamda bulunup,her gün bunu alışkanlık haline getiriniz.

5.Resulullah(SAV)'in sünnetiyle amel ediniz.Bidat-hurafe ve batıl inançlardan uzak durunuz.Hatada ısrar etmeyiniz.

6.Helal kazanç vazgeçilmez prensibiniz olsun.Çocuklarınıza helal lokma yediriniz ki,ALLAH'a ve size itaat etsinler.

7.Kardeşlerinizle iyi geçininiz.Mümkün mertebe münakaşa etmeyiniz.Münakaşa olduğu anda "Salat-u Selam" getirip kardeşinizi sevmeniz gerektiğini hatırlayınız ve ona karşı kalbinizi sevgiyle doldurunuz.

8.Kur'an-ı Kerim ve Hadis-i Şeriflerden ezberler yapınız ve bunlarla amel ediniz.Ezberlediklerinizi başkalarına da öğretiniz.Kırk hadis ezberleyip bunları kardeşlerinize ve aile fertlerinize okuyup açıklayınız.

9.Size verilen görevleri eksiksiz yapınız.İhmalkar olmayınız.İtaat ediniz ki,size de itaat edilsin.Sorumluluğunuzu ve aldığınız görevleri hakkıyla yapınız ki,ALLAH da size ecir versin.

10.Ailenizi iyi idare ediniz.Erkekler hanımlarıyla,hanımlar da beyleri ile iyi geçinsinler.Birbirinize saygı ve sevgi hitap ediniz.Çocuklarınızın önünde asla tartışıp kavga etmeyiniz.Yoksa çocuklarınıza kötü örnek olduğunuz gibi onların başarısızlığına da sebep olursunuz.

11.Evlerinize girerken "Besmele" ile giriniz ve mutlaka evdekilere "Selam" veriniz ki,ŞEYTAN evinize girmesin.Eve giriş ve çıkışlarda Resulullah(SAV)'in öğrettiği duaları okuyunuz.

12.Kapınızı "Besmele" ile açıp-kapatınız.Eve gizlice değil,zili çalarak veya kapıyı tıklatarak giriniz.İzinsiz eve girilmez.Uzak bir yerden geliyorsanız eşinize önceden ne zaman gelebileceğinizi bildiriniz ki,sizi karşılayacak şekilde hazırlansın.Bu Resulullah(SAV)'in emridir

13.Başkasının evine giderken kapıyı "ÜÇ" defa vurunuz.İzin verilirse içeri giriniz.Üçüncü defadan sonra size izin verilmezse geri dönünüz. Kapıyı çaldığınızda:"KİM O?"diye sorulunca;"BENİM" demeyiniz,cevaben isminizi ve gerekirse soyadınızı söyleyiniz.

14.Kendi evinize geldiğinizde:"KİM O?" denidiğinde,ya
"SELAM" veriniz veya"SÜBHANALLAH"-"ALLAHUEKBER" veya "ELHAMDÜLİLLAH" deyiniz.Sizi sesinizden tanıyacaklardır.Ama sesinizi tanımayan kimselerin evine gittiğinizde adınızı söyleyiniz.

15.Kur'an-ı Kerim okumayı ihmal etmeyiniz.Her gün az da olsa okuyunuz.Çocuklarınıza mutlak surette Kur'an-ı Kerim okumayı öğretiniz.

16.Daima abdestli olmaya çalışınız.Abdest bozarsanız hemen ardından tekrar almayı alışkanlık haline getiriniz.Gece yatağa girerken abdestli olunuz.Abdestli olan kimse gündüz ORUÇLU,gece ABİD gibi sevap alır.

17.Gece yatmadan önce 33 defa SÜBHANALLAH-33 defa ELHAMDÜLİLLAH-33 defa ALLAHUEKBER diye ALLAH'ı zikredip:
"Elhamdülillahillezi Yuhyi'l-Mevta ve Hüve Ala Külli Şey'in Kadir" deyip yatınız.Böyle yapan müslümanın "GEÇMİŞ" günahları affolunur.

18.Her gece yatmadan önce "AMEN-ERRESULÜ" ve "TEKASÜR" Suresini okuyunuz.ALLAH(CC)'ü devamlı hatırınızda tutunuz.

19.Sağ yanınıza yattıktan sonra "FATİHA-KAFİRUN-İHLAS-FELAK ve NAS" Surelerini okuyup uyuyunuz.

20.Günde 100 defa "SÜBHANALLAHİ ve BİHAMDİHİ" demeyi alışkanlık haline getiriniz.Çünkü bu Resulullah(SAV)'in ifadesiyle günahları YOK eder.

21."LA HAVLE ve LA KUVVETE İLLA BİLLAH" zikrini çokça söyleyiniz. Çünkü bu "cennetin hazinelerindendir."Günde;
100 defa İSTİĞFARDA bulunmayı,
100 defa TESBİH çekmeyi,
100 defa TEHLİL getirmeyi
alışkanlık haline getiriniz.Bunları yolda giderken ve çalışırken de yapabilirsiniz.

22.Uyurken sağ yanınıza yatıp,sağ elinizi sağ yanağınızın altına koyarak ayaklarınızı hafifçe karnınıza çekip uyuyunuz.

23.Mümkün mertebe GECE Namazlarına kalkınız.ALLAH'a ibadet ve dua ediniz.O'ndan istekte bulununuz.

24.Sabahleyin uyandığınızda;
"SÜBHANELLEZİ YUHYİ'L-MEVTA VE HÜVE ALA KÜLLİ ŞEY'İN KADİR." deyiniz.

25.Sabah namazından sonra güneş iyice yükselince İŞRAK ve DUHA Namazlarını kılınız.Bu Namazların en azı iki,en çoğu on iki rekattır.

26.Namazlarınızı zamanında kılınız,son vaktine kadar bırakmayınız, Akşam namazından sonra "EVVABİN" Namazı kılınız.Farz Namazlardan sonra mutlaka "AYETE'L-KÜRSİ" yi okuyunuz ve tesbihat yapınız.Hem kendiniz ve hem de ÜMMET için dua ediniz.

27.Elbise ve ayakkabılarınızı sağdan başlayarak giyiniz,soldan çıkarınız.

28.Yolda itidal üzere ve kibirlenmeden yürüyünüz.

29.Yolda karşılaştığınız kardeşlerinize selam veriniz,musafaha yapınız ve kucaklaşınız.Birbirinize mağfiret dileyerek dua ediniz.

30.Kardeşlerinize şefkat-merhamet ve muhabbetle yaklaşınız. Aranızdaki sevgiyi artırınız.

31.Birbirinizi kıskanmayınız.Kardeşinizin yaptığı güzel işi takdir ediniz ve bunu söz ve hareketlerinizle belirtiniz.İçinizde kıskançlık tohumları yeşertmeyiniz.

32.Aksıran "ELHAMDÜLİLLAH" demelidir.Aksırana "YERHAMUKELLAH" deyiniz.Buna karşılık aksıran da "YEHDİNA ve YEHDİKÜMULLAH" şeklinde karşılık vermelidir.

33.Mümkün mertebe "geğirmeyiniz."Geğirirken azami şekilde sesinizi kısınız veya az çıkartınız.Esnerken ağzınızı elinizle kapatınız. Toplum içinde burnunuzu sessizce sümkürüp temizleyiniz. Sesli sümkürmek bizim geleneğimizde yoktur,edep dışı sayılır.

34.Telefonda konuşurken konuşma usullerine dikkatle uyunuz.Siz arıyorsanız ve karşınızdaki şahıs kim olduğunuzu tanımıyorsa ona kim olduğunuzu söyleyiniz ve nazikçe kiminle görüştüğünüzü sorunuz.Kim olduğunuzu belirtmeden karşınızdaki kimseye;"Kimsiniz kiminle görüşüyorum?" şeklinde kaba olabilecek sözler söylemeyiniz

35.Ticari işlerinizde DÜRÜST davranınız.BORÇLARINIZI geciktirmeyi niz.ZARAR etseniz dahi verdiğiniz SÖZDE durunuz.Müşterileriniz size mutlaka GÜVEN duymalıdırlar.Asla YALAN söylemeyiniz.En güzel kazanç,yalan söylemeden ve verilen sözde durularak elde edilen kazançtır.GÜVENİLİR TÜCCAR kıyamet gününde SIDDIK lar-NEBİ ler- ŞEHİD lerle HAŞR olunacaktır.

36.Ortaklarınızla iyi anlaşınız.Birbirinizi seviniz ve birbirinize güveniniz.Birbirine İHANET etmeyen İKİ ortağın ÜÇÜNCÜSÜ ve yardımcısı ALLAH(CC)'dür.

37.Kazancınızı helal yollardan kazanınız.İsraftan kaçınınız.Cimri de olmayınız,İNFAK etmeyi ve SADAKA vermeyi alışkanlık haline getiriniz.

38.Alırken-satarken-borcunu öderken ve alacağını isterken müsama halı olan tüccarı ALLAH sever.

39.Alış-veriş merkezlerinde daima "şeytanlar" dolaşır.Şeytanların sizi aldatmasına ve ayağınızı kaydırıp HARAM işletmelerine fırsat vermeyiniz.

40.Müslümanlarla tatlı-tatlı konuşunuz.Onları azarlamayınız ve kalplerini kırmayınız.

41.Kimseye KÜFRETMEYİNİZ ki,size de küfredilmesin.

42.ANNE ve BABA nıza itaat ediniz.Onlara "ÖF" bile demeyiniz.Onları asla üzmeyiniz.Onlar sizden MÜNKER bir şey istemedikleri sürece onlara İYİ davranınız.

43.Akrabalarınızı ve hasta dostlarınızı ziyaret ediniz.

44.Çocuklarınıza merhametle yaklaşınız ve onlara karşı şefkatli olunuz.Onları seviniz, öpünüz ve ilk 7 yıl (0-7) oynatınız,sonraki 7 yıl (7-14) eğitip EDEP veriniz ve daha sonraki 7 yılda da (14-21) onlarla ARKADAŞLIK ediniz.

45.Çocuklarınızla yemek yiyiniz,onlara sofra adab ve usullerini öğretiniz.

46.YETİM ÇOCUKLAR ile DUL KADINLARA yardım ediniz.KOMŞULARINIZA son derece iyi ve nezaketle muamele ediniz.Onlara hal ve hatırlarını sorunuz ve asla hakaret etmeyiniz.

47.Kardeşlerinizin GIYBETİNİ yapmayınız.Onların arkasından konuşmayınız,taklitlerini yapmayınız.Gıybetin yasak ve haram olduğunu unutmayınız.Kardeşlerinizi daima seviniz. Onlara daima güzel sözlerle hitap ediniz.Asla hakaret etmeyiniz.Onlara güzel sözle hitap etmek SADAKA dır.

48.Kardeşler birbirlerine daima YARDIM etmeyi bir prensip haline getirmelidirler.Yerine getiremeyeceğiniz bir şeyi kardeşinize VAAD etmeyiniz.

49.Kardeşlerinizle alay etmeyiniz.Onları küçük görmeyiniz.Onlara hiçbir zaman küfretmeyiniz,lanetleşmeyiniz.

50.Size danışana YANLIŞ yol göstermeyiniz.

51.Şaka yapmakta ölçülü olunuz.

52.Müslümanlar arasında asla söz götürüp-getirmeyiniz.

53.YALAN ŞAHİDLİK yapmayınız.Şartlar ne olursa olsun yalan şahidliğin HARAM olduğunun şuurunda olarak hareket ediniz.

54.İKİ YÜZLÜ olmak çok kötü bir davranıştır.İçiniz ve dışınızın bir olmasına özen gösteriniz

55.Kardeşinizin iyiliğini isteyiniz ve onun kötü durmdan kurtulması için dualar ediniz. Kardeşinizin kötü durumunu kimseye anlatmayınız.Onun ayıplarını örtünüz,ihtiyaçlarını gideriniz,ziyanını ve helakini önleyiniz.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 442
favori
like
share
by_KaRizMa Tarih: 20.03.2008 19:59
paylasimin icin saol