PEYGAMBER EFENDİMİZİN DÜNYAYA TEŞRİF EDİŞİNİ İDRAK EDECEĞİZ
Yarın gece Mevlit Kandili
Çarşambayı perşembeye bağlayan gece Mevlit Kandili. İslam alemi yarın Peygamberimizin kutlu doğumunu idrak edecek.

Dünyanın her köşesinde camilere akın edecek Müslümanlar el açarak insanların mutluluğu ve barışın hakim olması için dua edecek.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu,
"O Rahmet Peygamberi birbirimizi sevmeyi imanın bir gereği olarak ifade etmiş, sevgi ve imanı toplumsal barışın temel direği yapmıştır."
diyerek insanların bir birini sevmesini ve saygı göstermesini tavsiye etti.

İslam dünyası insanlığın kurtuluşu için gönderilen ve peygamberlerin sonuncusu olan Peygamberimiz Hz. Muhammed'in doğumunu idrak ediyor.
Kameri takvime göre Rebiü'l-evvel ayının 12.gecesinde doğan peygamberimizin doğum günü Milâdî takvime göre ise 571 yılı Nisan ayının yirmisine denk geliyor.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, peygamberimizin Kur'an'da 'yaşanabilir en güzel model' olarak takdim edildiğini belirterek örnek alınmasının istendiğine dikkat çekti.

Peygamberimizin Tevbe Suresi'nde 'bizim içimizden bize gelmiş' diye takdim edilmesinin peygamberimizin örnek olmasının imkanına işaret için olduğunu belirten Bardakoğlu,
"Ancak unutulmamalıdır ki, örnek almak için örnek alınacak şeyin doğru anlaşılması gerekir.

Doğru bilgi olmadan anlamaktan söz edilemez." dedi. Peygamberimizi sevmek ve örnek almanın, yalın bir taklit ve sünnetinin belirli şekillere hapsedilmesi olmadığına işaret eden Bardakoğlu, efendimizin sünnetinin ve sîretinin bütün yönleriyle tanınması, insanlığın huzur ve mutluluğu için yaptığı çağrının güncelleştirilerek hayatımıza yansıtılması çağrısını yaptı.

Bardakoğlu şöyle devam etti:
" O Rahmet Peygamberi, 'İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de gerçek manada iman etmiş olamazsınız.'
buyurarak birbirimizi sevmeyi imanın bir gereği olarak ifade etmiş, sevgi ve imanı toplumsal barışın temel direği yapmıştır.

O, bütün hayatı boyunca, bizlere Yüce Yaratıcı'ya iman edip O'nu içtenlikle sevmeyi, ona bağlanarak ibadetlerle hayatımızı anlamlı kılmayı, dürüstlüğü, emaneti korumayı, insan haklarına uymayı, zayıf ve muhtaçlara yardım etmeyi, yetim ve kimsesiz çocuklara kol kanat germeyi, herkesin ve her şeyin hakkını gözetmeyi, komşuluk ve akrabalık bağlarına riayet etmeyi, kimseyi kırmamayı, iyilikte yarışmayı, yararlı insan olmayı öğütlemiştir."

Bardakoğlu, Mevlid Kandili'nin, Hz. Peygamber'in insanlığa sunduğu bütün değerleri ve yol gösterici öğütlerini anlama ve bu anlayışla yaşama ve yenilenme zamanı olduğunun altını çizdi.


Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3932
favori
like
share
BoardBeLasi Tarih: 20.03.2008 16:09
Kandiliniz mubarek olsun
zero Tarih: 20.03.2008 13:24
Tüm İslam Aleminin Mevlid Kandili Mubarek Olsun.

Yüce Rabbime Şükürler Olsun.
gülbeyaz_61 Tarih: 20.03.2008 11:50
mevlid kandiliniz mubarek olsun
KaHiN Tarih: 19.03.2008 22:48
Main-ßoard üyeLerinin ve tüm iSLam aLeminin KandiLi müßarek oLsun..
Haklarında HayırLara veSiLe oLmaSını diLerim..
BaL Böcüğü Tarih: 19.03.2008 20:22
Miss.ultrAslan Tarih: 19.03.2008 17:48
by_KaRizMa Tarih: 19.03.2008 17:38
butun muslumanlarin kandili mubarek olsun allahim herkesin dualarini kabul eder insallah
CiCeGiM Tarih: 19.03.2008 17:25
uNuTMaYaLiMm BoL BoL DUA £D£LiM!!
Sari Menekse Tarih: 19.03.2008 16:56
Kandiliniz mübarek olsun.