KORKMAYIN SAVAŞIN

1)DEPREM ÖNCESİ

Raf ve Dolapları Emniyetlice Duvarlara Sabitleyip Monte edin.

Büyük ve Ağır Eşyaları Alt Raflara yerleştirin.

Cam vs Kırılacak Eşyaları Alçak da Kapalı ve Kilitlenebilir Dolap'da saklayın.

Ayna ,Resim gibi Ağır Eşyaları Kişilerin Kafasından Uzağa asınız.

Baş Üstündeki Hafif ve Emniyetsiz Monte edilmiş Eşyaları Emniyete alınız.

Elektrikli Alet Edavatları Elektrik Kablolarını ve Gaz Boru ve Valflerini Tamir edin ve emniyete alınız.Zira bunlar Potansiyel Yangın Riski İçerir.

Su Isıtıcıları Şofbenleri Tavan, Taban ve Duvarlara Emniyetlice tutturunuz.

Tavan Taban ve Duvarda varsa Çatlakları Ekspere Danışarak Tamir ettiriniz.

Böcek Haşerat Zehirlerini hertürlü Uçucu ve Yanıcı Parlayıcı Maddeleri Emniyetlice alt Raflarda kapaklı Kilitlenen Dolaplarda saklayınız.


Her Odada Emniyetli yerleri belirleyiniz.


Masa gibi ağır ve çok Sağlam Mobilyaların Altı  İç Duvarların yanı  Kitap Rafları ve Kitaplık ve ağır Eşyaların Kayacağı Düşeceği Cam Pencere Ayna Resim gibi Malzemelerin Düşeceği Kırılacağı yerlerden Uzak durun.

Dışarıda Emniyetli yerleri belirleyiniz.
Açıkda Binalardan Ağaçlardan Telefon ve Elektrik Direklerinden Üst ve Alt Geçitlerden Yürüyen Merdiven veya Merdivenli geçitlerden uzaklaşın.


Deprem de ve sonrasında nasıl hareket edileceğini ve davranılacağını tüm Aile Bireylerinin bildiğinden emin oluruz.

Acil durumda aranacak Radyo İstasyonları-Yangın Polis İmdat Telefonları nasıl ve ne zaman aranacağını Çocuklarınıza öğretiniz.

Afetlerde İhtiyaç duyulan Malzemeleri tedarik ediniz.

Yerel Belediye , Kızılay, Sivil Savunma yetkililerinden Deprem ile ilgili gerekli detay bilgileri alabilirsiniz.

Acil İletişim Planları oluşturun.


Deprem sonrası Evdeki,İşdeki dışardaki Aile bireylerinin biraraya gelebilmesi için Planlar oluşturun.

Semt Şehir dışındaki Akraba yada Arkadaşlarınızdan birini Aranacak Aile Bireyi olarak saptayın.Bir Afet sonrası Uzak Mesafelerin daha rahat Telefonla aranabileceği Teknik olarak düşünülür.Bu Kişinin İsmini Adresini Telefon Numarasını Ailede herkesin bildiğinden emin olunuz.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 20742
favori
like
share
Safak_Gözlüm Tarih: 25.12.2012 17:32
depremle ilgili bilgi paylaşımında ilk önce panik yapılmaması ve her zaman bulundugun yeri iyi tanıman gerekli ve ilk olarak her zaman aydınlatma aracı bulundurmalısın yakınında asla dışarı çıkma gibi bir çabaya girmeyeceksin salantının durmasını sağlam bir yer bulup bekleyeceksin olmadı koltuğu ters çevir veya başını dizlerin arasına alıp sağlam bildigin yerde sarsıntının durmasını bekleyeceksin durdugu an çıkmak için çaba göstereceksiniz kötü bir olay kimse yaşamasın inşALLAH böyle bir afet bizzat yaşadığım için konuyla ilgili diye paylaştım bilgi teşekkür ederim konuyu açan arkadaşa
alperen Tarih: 15.11.2004 21:03
ellerine sağlık kardeşim, hemen paylaşıma yöneldin...yüreğine sağlık...
Hamaz Tarih: 15.11.2004 20:42
sağol lazım bunlar
biovet Tarih: 15.11.2004 20:17
ARKADAŞLAR DEPREMLE İLGİLİ BİLGİLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN :12: :12: :12: :12: :12: :12: :12:
biovet Tarih: 15.11.2004 20:16
3)DEPREM SONRASI:

İlk deprem Dalgasından sonra yeni Sarsıntılar olabilir dikkatli olun.Ana deprem dalgasından sonra giderek daha hafif deprem dalgaları gelecektir.Muhtemelen ana deprem dalgasında zayıflayan yıkılmayan nesneleri zarara uğratacakdır.Deprem sonrası ek Deprem dalgaları ilk saatlerde ve ilk günlerde, ilk haftalarda belkide Deprem sonrası bir Ay içinde olabilir.

Yaralı ve Hareket Edemez İnsanlara yardım edin.Gerekli gereken İlkyardımı verin.Çok tehlikede değilseler kötü yaralanmış insanları hareket ettirmeyin.Çevrenizdeki insanlardan ve özellikle ehli kişilerden yardım isteyin.

Radyo Televizyon izleyin.En son Acil haberleri ve yetkililerin uyarılarını takip edin.Çevrenizdeki yetim yaşlı özürlü yardıma muhtaç insanları hatırlayın ve onlara ulaşıp yardım edin.Zarar görmüş binalardan uzak durun.Evinize otoriteler artık Emniyettesiniz derse geri dönün.Telefonları acil durumlarda kullanın.Telefon hatlarını meşgul etmeyin.Çevreyi yere dökülmüş dağılmış İlaçlardan ve Tanıdığınız kimyasal maddelerden temizleyin.Yanıcı ve Yakıcı maddeleri Emniyetlice temizleyin Evde iseniz binanızın ana doğalgaz vanasını hemen kapatın.Eğer yüksek miktarda Gaz ve Kimyasal Madde bulunan bir ortamdaysanız hemen oradan uzaklaşın.

Tuvalet,Dolap,Kırılacak Eşya Dolaplarının kapaklarını ve kapılarını dikkatlice açınız.
biovet Tarih: 15.11.2004 20:15
2)DEPREM SIRASINDA :

Bina İçinde İç duvar yanında ağır ve sağlam bir mobilyanın altına girin ve sıkı tutunun içeride kalın.

Depremde Sallanma sırasında en Tehlikeli şey Binayı terketmeye çalışmaktadır.Zira bu sırada üstünüzde bir şeyler düşebilir.

Bina dışında açık bir alana gidin Elektrik Telefon Tellerinden Direklerinden sokak lambalarından binalardan uzaklaşın açık bir alana gidin.Deprem sarsıntıları bitene kadar bulunduğunuz yerde kalın.


Hareket halinde araç içinde hemen sağa yanaşıp durun araçta kalın ilk fırsat da temiz açık bir alana hareket edin.Tellerden,Direklerden,Binalardan uzaklaşın sarsıntı bittiğinden emin olduğunuzda sakin ve dikkatli hareket edin.Köprü,Üst geçit ve Alt geçitlere dikkat edin zarar görmüş olabilirler.


Deprem sonrası evcil hayvanların davranışları dramatikleşebilir,Normalde sessiz ve dostça davrananlar sinirli ve düşmanca davranabilir.Dikkatlice yaklaşıp Çit ile çevrili bir yere alın; Ani hareketlerden kaçının.Deprem sonrası Evcil Hayvanlar Sağlık ve yer sorunları nedeniyle barınaklara alınmazlar.Onlar için yeterli Yiyecek ve Su bulunan Acil Barınaklar tesis edebilirsiniz.