teşekkür ederim..

bircan.. bircan..
Üyenin Yeni Konuları
Üyenin Populer Konuları
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 744
favori
like
share
bircan.. Tarih: 22.03.2008 16:27
arkadaşlar bu kadarmı.. benım ayrıntılı bılgıye ıhtıyacım warrrr
bircan.. Tarih: 21.03.2008 13:45
teşekkür ederim..
BLaCK-EaGLe Tarih: 19.03.2008 14:44
benim elimden gelen bu kadar
BLaCK-EaGLe Tarih: 19.03.2008 14:42
sınıflandırma

Alt sınıf: Apterygota

Takımlar
Archaeognatha
Thysanura
Monura
Protura
Alt sınıf: Pterygota

İnfra sınıf: "Paleoptera"
Takımlar
Ephemeroptera
Palaeodictyoptera
Megasecoptera
Archodonata
Diaphanopterodea
Protodonata
Odonata
İnfra sınıf: Neoptera
Üst takım: Exopterygota
Takımlar
Caloneurodea
Titanoptera
Protorthoptera
Polyneoptera
Grylloblattodea
Mantophasmatodea
Plecoptera
Embioptera
Zoraptera
Dermaptera
Orthopteroidea
Orthoptera
Phasmatodea
Dictyoptera
Blattodea
Isoptera
Mantodea
Paraneoptera
Psocoptera
Thysanoptera
Phthiraptera
Hemiptera
Üst takım: Endopterygota
Takımlar
Hymenoptera
Coleoptera
Strepsiptera
Neuropteroidea
Raphidioptera
Megaloptera
Neuroptera
Mecopteroidea
Mecoptera
Siphonaptera
Diptera
Protodiptera
Amphiesmenoptera
Trichoptera
Lepidoptera
Konumu Belirsiz Olanlar
Glosselytrodea
Miomoptera
BLaCK-EaGLe Tarih: 19.03.2008 14:39
Böcek, taksonomide Arthropoda (eklembacaklılar) şubesinin böcekler (Insecta) sınıfından canlılara verilen ad. Böcekler, dünyada en çok çeşitliliğe (tür sayısına) sahip olan hayvanlar olarak da bilinmektedirler; 800 binin uzerinde tür şu ana kadar tanımlanmış olmakla birlikte halihazırda bu listeye yeni türler eklenmektedir. Kutuplardan okyanuslara kadar hemen her ekosistemde ayakta kalmayı başarabilmiş canlılardır. Canlılar aleminin belki de en kalabalık sınıfıdır. Yaklaşık olarak 30'un üzerinde takım içerir. Tanımlanmış olan hayvanların yaklaşık 4/5'i böceklerdir.

Vücutları cephalo (baş), thorax (göğüs) ve abdomen (kuyruk) olmak üzere 3 bölümden oluşur. Bazı gruplarda bu vücut bölümlerinde kaynaşmalar görülebilir. Baş bölgesinde bir çift anten ve bir çift bileşik göz bulunur. Sınıf özelliği olarak göğüsleri 3 segmentlidir ve her segmentten bir çift bacak çıkar. Çoğunda 2. ve 3. göğüs segmentlerinden birer çift kanat çıkar. Hayvanlar aleminde "uçma" ilk defa bu grupta ortaya çıkmıştır, ancak böceklerin kanatları, kuşların kanatlarından farklı yapıdadır. Abdomen (göğüs) 11 segmentlidir ve hiçbir segmentte üye bulunmaz. Son segmentlerde yapısal değişiklikler sonucu oluşmuş kavuşma organı, cercus uzantıları veya yumurta yerleştirme borusu gibi yapılar görülebilir.

Dış iskelet bulunur. Büyüme esnasında dış iskeletin neden olduğu kısıtlama, deri değişimi ile telafi edilir. Vücutlarında sadece çizgili kas bulunur.bu yüzden çok hızlı hareket ederler. Solunum trake sistemiyledir. Açık dolaşım sistemi görülür. Vücutta dolaşan solunum sıvısı "hemolenf" adını alır ve çoğunlukla renksiz, bazen de soluk yeşil-sarı renktedir. Vücutları bez bakımından zengindir. Çekici veya itici koku, mum, zehir, ipek, yağ, tükürük, antikoagülan madde gibi birçok maddeyi salgılamak üzere özelleşmiş çok sayıda bez taşırlar. Duyu organları ve sinir sistemleri iyi gelişmiştir. Birçok grupta, özel görevleri olan duyu organlarına rastlanır (yeri geldikçe açıklanacaktır). Avlanmak veya avcılarından korunmak için son derece başarılı uyumlar kazanmışlardır. Renklenmeleri büyük çeşitlilik gösterir. Bazılarında ışık çıkarma özelliği görülür.

Kural olarak yumurta ile çoğalırlar ve gelişmelerinde çoğunlukla bir metamorfoz görülür.

Bazı gruplarda koloni hâlinde sosyal yaşam örnekleri görülür. Yaşam ve beslenme şekillerine göre, ağız parçaları, anten ve bacak yapıları farklılık gösterir.