WINDOWS PÜF NOKTALAR

AUTORUN CD`LER

Cd'lerde autorun'ı kullanmadan cd'yi kullanmak için cd'yi taktıktan sonra bir süre SHIFT (ÜST KARAKTER)tuşunu basılı tutmanız yeterlidir.

BİR ELEMANIN ÖZELLİKLERİNİ GÖSTERMEK

İstediğiniz bir elemanın özelliklerini görmek için eleman seçildikten sonra ALT tuşu basılı tutularak çift tıklamanız gerekir.

KLASÖRÜ AYNI PENCEREDE YA DA AYRI PENCEREDE AÇMAK

Dosya penceresindeki görünüm menüsünden düzenlediğiniz ayarlardan biri olan her klasörün aynı ya da ayrı pencerede ayrılması özelliğini de CTRL tuşu basılı tutup fareye çift tıklayarak tersine çevirmek olanaklıdır. Örneğin bu seçiminizde

· Her bir klasöre kendi penceresinde aç.

seçiliyken bir klasörü CTRL tuşu ile birlikte fare ile çift tıklattığınızda yeni klasör farklı bir pencerede açılacaktır.

· Her bir klasörü ayrı pencerede aç.

seçiliyken aynı işlemi tekrarladığınızda ise yeni klasör aynı pencerede açılacaktır.

WORD`DE SEÇİM

Sözcük Seçmek
Word`de bir sözcüğü seçmek sözcüğün üzerine farenin sol tuşuyla çift tıklanır.

Paragraf Seçmek
Bir paragrafın tamamını seçmek için ise paragrafın başına gelip farenin sol tuşuyla üç kere tıklamanır.

Alan Seçmek
İstenilen alanı seçmek için imleç seçilecek alanın başına taşınır. Daha sonra SHIFT tuşu basılı tutularak seçilecek alanın sonuna gidilir.

WINDOWS TUŞUNU KULLANMA

Microsoft Natural Keyboard ya da herhangi bir Windows amblemi tuşunu içeren uyumlu bir klavye ile aşağıdaki klavye kısayollarını kullanabilirsiniz.

Görev çubuğundaki düğmelerde dolaşmak için WINDOWS+SEKME

Bul: Tüm Dosyalar'ı görüntülemek için WINDOWS+F

Bul: Bilgisayar'ı görüntülemek için CTRL+WINDOWS+F

Yardım'ı görüntülemek için WINDOWS+F1

Çalıştır komutunu görüntülemek için WINDOWS+R

Başlat menüsünü görüntülemek için WINDOWS

Sistem Özellikleri iletişim kutusunu görüntülemek için WINDOWS+BREAK

Windows Gezgini'ni görüntülemek için WINDOWS+E

Tüm pencereleri simge durumuna küçültmek veya eski konumlarına geri getirmek için WINDOWS+D


Tüm pencereleri simge durumuna küçültme işlemini geri almak için SHIFT+WINDOWS+M

WINDOWS PÜF NOKTALARI

GÖNDER(SEND TO) MENÜSÜNE ELEMAN EKLEMEK

Herhangi bir dosyayı istediğimiz bir programla açmak ya da herhangi bir yere (Örneğin, Belgelerim klasörüne) doğrudan dosya göndermek için yapmamız gereken işlem, Windows dizini altında bulunan SEND TO adlı klasöre, dosyayı birlikte açmak istediğimiz programın ya da göndermek istediğimiz klasörün (Örneğin, Belgelerim klasörünün) kısayolunu eklemektir.

WINDOWS ARAÇ ÇUBUĞUNA YENİ ARAÇ ÇUBUKLARI EKLEMEK

Windows araç çubuğuna istediğimiz araç çubuklarını ekleyebilmek için bilgisayarımızda Windows98 işletim sistemi kurulu olmalıdır. Windows 95 kurulu olan makinalarda bu işlem internet explorer 4.0 yüklenerek gerçekleştirilebilir. Bu işlem için yapmamız gerekenler; yeni bir klasör oluşturup gerekli programların kısayollarını bu klasörün içine kopyalamak. Sonra windowsun araç çubuğu üzerine gelip farenin sağ tuşunu tıklamak. Çıkan menüden araç çubukları ve yeni araç çubuğunu seçip oluşturduğumuz klasörü açmak.

MASAÜSTÜNE YENİ ARAÇ ÇUBUKLARI EKLEMEK

Windows araç çubuğu benim için yeterli değil ben daha çok araç çubuğu eklemek istiyorum diyorsanız, Windows'ta bu imkanınız da var. Bu işlem için yapmanız gereken eklemek istediğiniz klasörü veya diski tutup masaüstünün kenarına kadar sürüklemek ve bırakmak. Yeni araç çubuğunuz hazır.

AÇILIŞTA SCANDİSKİN ÇALIŞMASINI İPTAL ETMEK

Windows yüklü sisteminiz kilitlenirse veya herhangibir yolla bilgisayarınız resetlendiği zaman bir daha ki açılışta scandisk otomatik olarak başlatılır. Fakat siz her defasında scandiski çalıştırmasını istemezseniz yapmanız gereken işlem "C:" anadizini içerisinde bulunan "msdos.sys" dosyasını notepad'de açıp "AutoScan=1" satırındaki biri sıfır yapıp kaydetmek.

Dosya uzantılarını göstermek

Windows'da dosya uzantılarını göstermek için herhangi bir klasörde "View (görünüm)" menüsünden "Folder Options (Klasör seçenekleri)" seçin. Ekrana gelen pencerede "View (Görünüm)" sekmesini seçin. "Hide file extensions for known file types (Bilinen doya türleri için dosya üzentilerini gizle)"deki işareti kaldırın ve "OK (Tamam)" tuşuna basın.

Programlar menüsünü düzenlemek

Eğer bilgisayarınızda Internet Explorer 5 kuruluysa programlar menünüzü kolayca düzenleyebilirsiniz. Bunun için Programlar menüsünü açın ve herhangi bir kısayol üzerinde sağ tuşla tıklayın, açılan menüden "Sort by Name"i seçin.

BİR DOSYAYA İKİ PROGRAM


Bir dosyayı bazen bir programla bazen bir başka programla açmak isteyebilirsiniz. Biliyorsunuz, normalde bir dosyanın bir programı olur, ve bu dosyaya çift tıklandığında o program açılır ve dosyayı işletir. Ancak şöyle bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. HTML dosyalarını düzenleyen bir kimsesiniz diyelim. Bir HTML dosyasının üzerine çift tıkladığında Internet Explorer açılıyor, buraya kadar bir problem yok. Ama varsayalım k, bazı durumlarda bu dosyayı ailenizin metin editörü NOTEPAD ile açmak ve içeriğini düzenlemek istiyorsunuz. Bu durumda bir HTML dosyasına sağ fare düğmesi ile tıklasanız da açılacak olan menüden NOTEPAD komutunu çalıştırsanız da dosya otomatik olarak Notepad ile açılsa fena mı olur?


Olmaz, olmaz. Aşağıdaki örneği HTML dosyaları ve NOTEPAD için yaptım. Siz bunu GIF dosyalarınız, TXT dosyalarınız yani ayarlamak istediğiniz bütün dosya çeşitleri için ufak tefek değişiklikler ile uygulayabilirsiniz. Soyadı HTM olan dosyaların üzerine gidip sağ fare düğmesine bastığınızda NOTEPAD uygulaması ile bu dosyayı açacak olan bir menü komutu eklemek için aşağıdaki adımları takip edin:

1. Herhangi bir klasör penceresini açın.


2. GÖRÜNÜM menüsünden KLASÖR SEÇENEKLERİ komutunu çalıştırın.


3. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun DOSYA TÜRLERİ bölümüne gelin.


4. Listeden aşağı doğru kayarak MICROSOFT HTML DOCUMENT seçeneğini bulun ve seçili duruma getirin.


5. DÜZENLE düğmesine basın.


6. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunda YENİ düğmesine basın.


7. EYLEM bölümüne NOTEPAD, uygulama bölümüne de NOTEPAD.EXE yazın ve ENTER tuşuna basın.


8. İki kere KAPAT düğmesine basarak diyalog kutularını kapatın.


Bundan sonra herhangi bir klasör penceresinde soyadı HTM olan herhangi bir dosya gidip sağ fare düğmesine bastığınızda ekrana gelecek olan menüde NOTEPAD komutunu göreceksiniz. Bu komutu çalıştırdığınızda ekrana NOTEPAD uygulaması gelecek ve dosyanın içeriğini düzenlemek üzere ekranda gösterecek. Oysa dosyaya çift tıklarsanız ekrana Internet Explorer uygulaması gelecek ve dosyayı ekranda görüntüleyecek.

GÖREV ÇUBUĞUNUN AYARLARI


Windows 95'in sağladığı en büyük kolaylıklardan biri de görev çubuğudur. Özellikle aynı anda açık çok fazla programla çalışanlar için bir can simidi olan görev çubuğunu, ayarlarıyla oynayarak daha etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Start menüsündeki Settings seçeneğinin altında yer alan Taskbar seçeneğine tıklayarak ya da görev çubuğu üzerine farenin sağ tuşu ile tıklayıp Properties'i seçerek görev çubuğunun ayarlarının yapıldığı diyalog kutusuna erişebilirsiniz. Buradaki seçenekler şunlardır:


l Her Zaman Üstte: Görev çubuğunun diğer pencerelere göre ön planda durmasını sağlar. Böylece görev çubuğu her zaman tıklayabileceğiniz bir konumda bulunur.


l Otamatik Gizle: Fare işaretçisi görev çubuğunun üzerinde değilken görev çubuğunun otomatik olarak gizlenmesini sağlar. Fareyi görev çubuğunun bulunduğu yere götürürseniz kendiliğinden görünür hale gelir. Bu sayede bir miktar yer kazancınız olur. Dezavantajı ise kimi zaman çalıştırdığınız uygulamaların alt kısımlarındaki buton ya da ikonlara tıklamak istediğinizde bir anda kendinizi görev çubuğuna tıklarken bulabilmeniz.


l Başlat Menüsünde Küçük Simgeler Göster: Start menüsündeki ikonların daha küçük görüntülenmesini sağlar. Böylece eğer Programs menünüzün çok fazla dalı varsa yer kaybından kurtulursunuz.


l Saati Göster: Görev çubuğunun en sağ altında saatin görüntülenmesini sağlar.


Görev çubuğunu daha etkin kullanmanın bir yolu, onu ekranda daha rahat kullanabileceğiniz bir yere taşımaktır. Bunu yapmak için, görev çubuğunu boş bir yerinden tutup, ekranın istediğiniz kenarına sürüklemelisiniz. İsterseniz, görev çubuğunu çekip genişletebilirsiniz.


Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1927
favori
like
share
bahtiyar1981 Tarih: 10.02.2011 18:33
acıklayıcı bılgıler tskler
kensoft2007 Tarih: 09.02.2011 11:12
Teşekkür Ederim Süpermiş