1)uyuşturucu nedir

UYUŞTURUCU MADDE NE DEMEKTİR?



Yunanca uyku anlamında ki "narke"den gelen ve İngilizce'ye "narkotik" olarak geçen uyuşturucu sözcüğü, uyuşturma özelliği olan, uyuşturan, duymaz hale getiren demektir.


Uyuşturucu madde kavramı genellikle, uyuşturma özelliğine sahip maddeleri ifade eder.Ancak, keyif veren, kışkırtan, yatıştıran, uyanıklık sağlayan kimi maddeler içinde kullanılmaktadır.




Uyuşturucu maddeler; merkezi sinir sistemini etkileyerek kullanan kişinin ruhsal ve fiziksel dengesini bozan; bu kişide fiziksel ve ruhsal bağımlılığa yol açan; kişisel ve toplumsal yönden ekonomik ve sosyal çöküntü oluşturan maddelerdir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 811
favori
like
share
Garip07 Tarih: 21.12.2006 03:04
paylasim icin sagol arkadasim
ByStranqe Tarih: 06.12.2004 11:43
ßiLgi İçin Te$ekkürler...........
goldberg Tarih: 27.11.2004 11:16
BİLGİ VERDİGİN İÇİN SAGOL
MechhuL Tarih: 27.11.2004 10:17
@biovet bilgiler için gerçekten gönülden teşekkürler Bu konu çok önemli ve açılmış olması bilgi yönünden faydalı
LEVIS-501 Tarih: 17.11.2004 08:50
Paylastigin icin tesekkürler arkadasim.


UYUSTURUCUYA HAYIR !!!


HaVRaNLI Tarih: 17.11.2004 03:11
Cok tesekkür ederim ayrintili aciklamalariniz icin
Sari Menekse Tarih: 17.11.2004 00:44
Tesekkürler,ellerine saglik.Bu konu cok önemli,ne kadar cok hatirlatirilirsa azdir.Günümüzde sürekli uyusturucu nedeniyle hayatini yitiren bir sürü gencler var malesef.Bir türlü önüne gecilmiyor ,aksine dahada cok artiyor.Aklimizin ucundan gecmeyen,yani basimizdaki cevremize bu tür maddelerle kontaga herhanki bir sekilde girmis olanlar olabiliyor.Güvenle gönderdigimiz okullara ,cocuklarimizi bir nevi atese atmis oluyoruz .Oralardada böyle seylerin döndügü bilindigi halde hic birsey yapilamiyor.Basimiza böyle olaylar gelmemesi icin ,ilk önce aile ortaminda bilinclendirmek ,cocuklarimiza sahip cikmak,onlara hissettirmeden kontrol takip etmek gerek.
biovet Tarih: 16.11.2004 16:59
devam edicem ama sizin buna ilgi göstermenizi istiyorum busorun gençlerin ve çözümcüleri bizisss dimii lütfennnnnnnnn

UYUŞTURUCUYA :9: :9: :9: :9: :9: :9: :9: :9: :9: :9:
biovet Tarih: 16.11.2004 16:56
Madde Kullanımının Nedenleri

Bilgisizlik :

Tehlikeden habersiz ve bu sebeple konuyu hafife almak.

Özenti:

Özenti sergilemede en önemli payın medyaya ait olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Bira-bahane:

Diskotek ve diğer kafabulma-eğlenme yerleri. Bunlar beyaz ölüm değirmeninin çarkları ve tuzaklarıdır. Giren büyük ihtimalle öğütülür. Gurup baskıları: kötü arkadaş.

Merak:

Denerim, bırakırım kafası. Fakat bir veya iki deneme genci belki de dönüşü olmayan yola sokmaya yeterli gelmektedir.

Moda:

Çevreye uyma havası... Bozuk çevre ve hasta toplum. Bilindiği gibi hastalıklarda insandan insana kolaylıkla geçebilir. Gençlerde tehlike sevgisi , cinsel bozukluklar , kendini aşma , ispatlama içgüdüsü veya gayreti. Genetik yapının maddeye yatkınlığı. Gençlerdeki manevi boşluk , inanç zaafı. Bozuk aile ve hasta toplumdan kaynaklanan güvensizlik duygusu. Gelecek karşısındaki kaygılar strese, sıkıntıya ve yalnızlığa itiyor. Aile yapısındaki bozukluklar , geçimsizlikler. Ahlaki manevi zaaflar. Yine ailelerdeki ekonomik bozukluklar çoklukla normaliteyi bozar. Bilhassa yokluktakini bunalıma ve intihara , varlıktakini şımarıklığa , taşkınlığa , tahribe yöneltir. Eğitimdeki zafiyet , yetersizlik ve yanlışlıklar. Maddeci felsefeye dayalı eğitimler insanları bencilliğe (egoizme) , şahsi çıkarcılığa iten temeldeki sebeplerdir.

-Arkadaş çok önemli

Çocuklar ve gençler aileden ve okuldan , zamanla arkadaş çevresinden etkilenirler. Arkadaş çevresinde kabul edilmek için gençler, ekseriya çevresinin baskısına dayanamaz aşağılık duygusu ile uyuşturucu kullanır. Sanıldığının aksine , uyuşturucu ile ilk temas , sokak başında bilinmeyen satıcı vasıtası ile değil , bilakis arkadaş çevresiyle olmaktadır.