Uzmanlar istenmeyen tüylerden kurtulmak için en ideal zamanın ekim-mayıs arası olduğunu belirtti.

Kadınlar koltuk altı, bacak, bikini bölgesi, bıyık, çene, ayak parmakları ve ayağın üst bölgesindeki tüylerden; erkekler ise daha çok sırt, ense, göğüs ve yüzlerindeki tüylerden şikayet ederek lazer epilasyon yaptırıyor. International Hospital Etiler Tıp Merkezi'nden Dr. Emine Aksoy, lazerin sadece siyah ve kalın tüyler üzerinde etkili olduğunu, beyazlayan tüyleri yok edemediğini belirtiyor.

Lazer epilasyon hakkında az ve yanlış bilinenleri anlatan Dr. Emine Aksoy, bunları şöyle sıraladı:
Lazer epilasyon en az altı seans uygulanıyor, her seans sonrasında bir kontrol seansı yapılarak tüylerin tamamen yok edilmesi hedefleniyor.

Günümüzdeki lazer teknolojileri, açık renk ve ince tüyler üzerinde etkili olamıyor.
Lazer uygulamaları konusunda en uygun dönem ekim ve mayıs aylarının arasındaki dönem.

Tek bir seans uygulamasında tüylerde yüzde 15-20 azalma oluyor. Güneşlenip çok koyu bir tene sahip olan kişilerde lazer uygulaması yapılması doğru değil. Çünkü lazer sonrasında ciltte lekelenmeler alıyor.

Lazer uygulamasının ten açıldıktan sonra yapılması gerekiyor. Ekim-mayıs arası dönemde koyu renkteki tüyler dökülüyor, ince olanlar az da olsa çıkıyor. Koyu renkteki tüylerin az da olsa çıkma ihtimaline karşı yılda bir ya da iki defa tekrar atış yapılması gerekiyor.

Yüz ve çene tüylenmelerinde lazer çok iyi sonuç veriyor. İsteyenlerin bikini bölgelerine de uygulanıyor. Kol ve yüzdeki ince tüylerde ise lazer etkisiz oluyor.
Lazerden önce mutlaka lokal anestezi amacıyla krem sürülüp yaklaşık 45 dakika bekleniyor. Seans araları zamanla açılıyor. Yaşa bağlı olarak renk değişikliği olacağı için, rengi değişen ya da beyazlayan tüylerde iğneli epilasyon öneriliyor.

Kilo alımı da tüylenmeyi artırıyor. Erkeklerin sırt bölgesine yapılacaksa tek seans 1,5 saat sürüyor. Tüm sırt için lazer tercih edenlerin sabırlı olmaları gerekiyor. Cihazın ucundaki bölüm ile tüy kökü yakılıyor, tüm tüy köklerine aynı anda etki edemiyor, o yüzden 5-6 seans sürüyor.

LAZERDEN SONRA 50 FAKTÖR KORUYUCU
İşlemden sonra lazer yapılan bölgeye kortizonlu krem ve buz uygulaması yapılıyor. Bu şekilde 5-10 dakika beklemek gerekiyor. Lazer yapıldığı gün, duş alınmaması öneriliyor. Uygulandığı ilk gün hafif kızarıklık oluyor. Lazerin üç farklı fazı ve bu fazların da kendi aralarında dereceleri var. Uygulama da buna göre yapılıyor. Lazer yaptıranlara 50 faktör güneş koruyucu ürün öneriliyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 569
favori
like
share
timsahcelik Tarih: 14.05.2008 23:57
saol saol
fLy Tarih: 26.03.2008 18:48
[COLOR="Pink"]teşekkürler SU-PERİSİ . çok hassas olunması gerek gerçekten epilasyonda çünkü yanlış birşey cildimizin bozulmasına ve çeşitli hastalılara neden olabiliyor.
erenmelek Tarih: 26.03.2008 13:36
paylaşım için teşekkürler
Sindy Tarih: 24.03.2008 09:48
paylasim icin tesekkurler SU-PERISI