1.ilk önce efekti uygulayacağımız resmi ve çatlak resmini açıyoruz.
örnek resimler:

2.bu resme çatlak resmi ile efekt vereceğiz. bunun için uygun bir resim bulmalıyız ve ilk resmimizin boyutunu çatlak resmimize göre yeniden boyutlandırmalıyız.
3. iki resmi de açtıktan sonra yüz resmini layer bölümünden duplicate ile 1 adet çoğaltıyoruz. yeni oluşan layer’a image/adjustments/desaturate (CTRL+SHIFT+U) uyguluyoruz.
4. bu yeni layer’ın blending mod’unu Soft light yapıyoruz.
5. çatlak resmini sürükleyip bırakarak bu resmimize kopyalıyoruz. daha sonra da daha önceki iki yüz layer’ının arasına taşıyoruz.
6. çatlak resmimizi biraz genişletip yüzün tamamını kapsayacak şekilde ayarlıyoruz(döndürme vs size kalmış önemli olan uygun şekilde oturtmak). bunun için çatlak layer’ı seçili iken edit/free transform(ctrl+t) bsıp istediğimiz büyüklüğe getiriyoruz.

bu esnada çatlak resminin tüm resmini kaplamasını sağlamalıyız ama çatlak resmini büyüterek değil,çoğaltarak. bunu yapmak için layer da çatlak resmimiz seçili iken alt+sürükleme ya da duplicate komutu ile bir kopyasını daha çıkarabiliriz . ben bu çalışmada 3 kopya daha çıkardımen son olarak da yeni layer’ın blending modunu "color burn" yapıyoruz. burada "multiply”, "overlay” ve “soft light” da kullanabiliriz.
8.şimdi gerçekçilik katmak için biraz renk ayarı yapmamız gerekiyor. bunun için en alttaki layerı seçip, image/adjustments/hue saturation dan renk ayrlarına giriyoruz, sonra da ölü rengine benzetmeye çalışıyoruz.sonuç:

bu anlatım photoshop cs2 ile yapılmıştır.

(Alıntıdır)

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 985
favori
like
share
Yavuz Akbulut Tarih: 24.02.2010 22:18
gerçekten cok orjinal birşey oldu hemen deneyeceğim
rüzgar54 Tarih: 21.02.2010 05:31
paylaşımın için teşekkürler ellerine sağlık
lusnikam_367 Tarih: 17.04.2008 18:11
slm ya bilader bu programı nasıl indirecez bn bişi anlamadım bu işten?
giga1993 Tarih: 06.04.2008 19:21
teşekkür