Ani hava değişimini dikkate alın. Baş dönmesi bu mevsimde artıyor. Uzmanlar vatandaşları uyarıyor.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağatay Akçalı, ''çeşitli hastalıkların belirtisi olan vertigonun (baş dönmesi), bahar sendromu ile birleştiğinde kişiyi yatağa mahkum bırakabileceğini'' bildirdi.

Akçalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Latince ''dönmek'' anlamına gelen vertigo hastalığıyla ilgili şikayetlerin, bahar mevsiminin kendini hissettirmeye başladığı bugünlerde artış gösterdiğini, çok sayıda kişinin bu hastalığın belirtileriyle kliniklere başvurduğunu söyledi.

Vertigonun, bahar sendromuna neden olan ani hava değişimleri, göz hastalıkları, ilaç zehirlenmesi, düşük tansiyon, damar sertliği, beyindeki herhangi bir hastalık, araç tutması, bazı kalp rahatsızlıkları, kansızlık ve kan hastalıklarında da görülebileceğini ifade eden Akçalı, ancak, en sık olarak, iç kulak iltihaplanmasının buna yol açtığını bildirdi.

Akçalı, iç kulaktaki enfeksiyona bağlı vertigonun genelde tansiyon düşmesine ya da başka hastalıklara bağlı baş dönmesiyle karıştırıldığına dikkati çekerek, ''vertigo, iç kulaktaki enfeksiyondan kaynaklandığında, kişi, kendini ve çevresindeki her şeyi boşlukta dönüyor hissine kapılır. Bu durumda akla gelen ilk şüphe açlık ya da yorgunluktur. Kişi, karnını doyurduğunda ya da dinlendiğinde baş dönmesinin geçeceğini düşünür. Oysa bu gibi durumlarda vertigoya neden olan hastalık mutlaka uzman hekim kontrolüyle tespit edilmeli'' dedi.

Önemsenmeyen baş dönmesinin kronik hale geleceğini, kişinin yaşam kalitesinin düşeceğini belirten Akçalı, son günlerde baharla birlikte yoğunlaşan bu şikayetlerin dikkate alınması önerisinde bulunarak, şöyle devam etti:

''Bahar aylarında virütik enfeksiyonlar mevsim dönüşümü ve ani hava değişimlerine bağlı olarak daha sık görülür. Doğal olarak bu enfeksiyonlardan iç kulak da etkilenir. Vertigo, çoğu insanda rastlanan bahar sendromuyla birleştiğinde kişiyi yatağa mahkum bırakabilir. Çünkü, bahar yorgunluğunda, kişi kendini halsiz, bitkin, yorgun ve mutsuz hisseder. Bu duruma bir de baş dönmesi eklendiğinde hastalığın şiddeti de o denli fazla olur.''

Akçalı, vertigonun ilaçlı tedavisi mümkünken, belirtilerin bir süre sonra geçeceği düşüncesiyle ihmal edilmesinin yaşam kalitesini olumsuz etkilediğine dikkati çekerek, ''kişi eğer yoğun dikkat gerektiren işlerde çalışıyorsa tedavi edilmeyen vertigo, telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir'' dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 397
favori
like
share
kullar41 Tarih: 24.03.2008 18:01
paylaşım için teşekkürler
prof7780 Tarih: 24.03.2008 14:06
herseyin basi saglik, sagol bilgiler icin
CADIKIZ Tarih: 24.03.2008 13:41
Saglik asla ihmale gelmez,neolursa nereniz agriyosa kendi aklinizdan ilac kullanmak veya geccek hafif birsey dusuncesinden vazgecin
SU-PERISI Tarih: 24.03.2008 08:24
paylaşım için teşekkürler tofişh.