TEMEL DİNİ BİLGİLER

Her müslumanın mutlaka bilmesi gereken çok çok önemli bazı bilgiler aşağıya çıkarılmıştır.Lütfen hem eski bilgilerimizi tazeleyelim hemde bunları çocuklarımıza mutlaka öğretelim.


Dinimiz İslam
Kitabımız Kuran-ı Kerim
Peygamberimiz Hazreti Muhammet Mustafa'dır.
İslam dininden olanlara Müslüman denir.
Elhamdülillah müslümanım.İSLAMIN ŞARTI BEŞTİR1-Kelimeyi şehadet getirmek (Decleration of Faith)
2-Namaz Kılmak (Praying)
3-Oruç tutmak (Fasting)
4-Zekat vermek (Almsgiving)
5-Hacca gitmek (Pilgrimage)
İMANIN ŞARTLARI ALTIDIR1-Allah'a inanmak (Believe in one God)
2-Meleklere inanmak (Believe in Angels)
3-Kitaplara inanmak (Believe in divinely revealed books of God)
4-Peygamberlere inanmak (Believe in Prophets)
5-Ahiret gününe inanmak (Believe in the Day of Judgement)
6-Kaza ve kadere, hayrın ve şerrin Allah'tan olduğuna inanmak (Believe in divine destiny. Believe that all good and bad is from God, God knows everything and is in charge of everything.)


32 FARZ


2 si Teyemmümün farzı
3 ü Gusül abdestinin farzı
4 üNamaz abdestinin farzı
5 i İslamın şartı
6 si İmanın şartı
12 si Namazın farzı olmak üzere toplam 32.


Yukarıdaki maddeleri kısa kısa biraz izah etmek istiyorum. Önce islamın şartlarından başlayalım. Sizlerinde bildiği gibi islam dininin beş tane temel kuralı vardır ki bütün müslümanlar bunları bilmek, bu kurallara uymak ve bunların gereklerini yerine getirmekten sorumludurlar. Bu 5 şartı sıra ile ele alalım.


1- KELİMEYİ ŞEHADET GETİRMEK


"Eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enne muhammeden abduhu ve rasulüh" demektir.


Türkçe manası :
Ben Allah'a inandım. Allah'ın varlığı ve birliğini kabul ettim. Hz. Muhammed'in Allah'ın kulu ve peygamberi olduğuna inandım, iman ettim.


İngilizce manasi:
I bear witness that there is no god but Allah and I bear witness again Prophet muhammed (peace be upon him) messanger of Allah.


2- NAMAZ KILMAK


Namaz dinimizde çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle dinin direği olarak haber verilmiştir. Buluğ çağından itibaren her müslümanın yerine getirmesi gereken bir görevdir. Günde beş vakit namaz vardir. Bu namazların isimleri ve rekat sayıları aşağıya çıkarılmuştir.


Sabah namazı - Morning prayer - 4 rekat
Öğle namazı - Noon prayer - 10 rekat
İkindi namazı - Afternoon prayer - 8 rekat
Akşam namaz - Evening prayer - 5 rekat
Yatsı namazı - Night praying - 13 rekattır.


Bunlardan başka haftada bir kılınan Cuma namazı ile bayram namazı vardır ki bunlar ramazan ve kurban bayramı namazlarıdır. Ayrıca bir de cenaze namazı vardır. Ramazan ayında kılınan teravih namazı vardır.Bunların dışında Allah rızası için kılınan ve kişiye sevap kazandıran nafile namazlar vardır.


3- ORUÇ TUTMAK


Yine buluğ çağından itibaren sorumluluğun başladığı bir görevdir. Senede bir defa olmak üzere ramazan ayında tutulur. Şartları mğsait olan herkesin yerine getirmesi gereken bir vazifedir. İslam dini kolaylık dinidir. Mazeretleri olan kimselere mazeretlerinin devam ettiği dönemde oruölarını yemelerine mğsade edilmiştir. Ancak mazeretleri ortadan kalktığı zaman yedikleri gğnler sayısınca sonradan tutacaklardır. Mazeretleri meşru kabul edilen ve oruç tutmamaya mğsade edilen kişiler aşağıya sıralanmıştır.

1- Hastalar
2- Yolcular
3- Adet ve lohusalık dönemindeki kadınlar
4- Eğer çocuk zarar görecekse hamile olan veya çocuk emziren kadınlar
5- İhtiyarlıktan dolayı gğç yetiremiyen yaşlılar ile küçük çocuklar
4- ZEKAT VERMEK


İslamin bir diğer önemli bir şartıda zekat vermektir. Zekat zenginlerin yerine getirmesi gereken bir görevdir. Fakirlerin, yoksulların, ihtiyaç sahiplerinin böyle bir sorumluluğu yoktur. Zengin zekat verecek, fakir fukara zekat alacaktır. Böylece toplumda bir denge sağlanacak, huzur ve barış temin edilecektir. Zekat verirken en yakıin akraba ve komşulardan başlamak ğzere çevre genişletilecek, herkes böyle yaptığı zaman da fakir fukara kalmayacaktır.

Kimlere zekat verilemeyeceğine gelince. Anne babalar çocuklarına ve torunlarına zekat veremedikleri gibi, çocuklarda anne babalarına ve büyük anne ile büyük babalarına zekat veremezler. Çünkü anne-baba çocuklarına, çocuklarda anne ve babalarına bakmak zorundadırlar.


5 - HACCA GITMEK


Zengin olup sağlığı da yerinde olan ve hacca gidip gelmeye her bakımdan güç yetirebilen müslümanların ömürlerinde bir defa yerine getirmeleri gereken bir vazifedir. Haccın belirli bir zamanı vardır. O zamanda Mekke'de yer alan Kabe'ye gidip şartlarına uygun olarak hac vazifesini ifa edecektir. Bu sorumluluk da fakirlerden ve maddi bakimdan buna gücü yetmeyenlerden istenmemiştir. Dinimiz kolaylık dinidir. Hiç bir kimseye gücünün üzerinde bir sorumluluk verilmediği gibi hiç bir kimseye tahammül edemiyeceği, güç yetiremiyeceği bir sorumluluk da yüklenmemiştir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1774
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 21.05.2007 12:38
Allah razı olsun