Liken, çeşitli deri iltihaplarına verilen bir addır. "Liken" adı verilen deri rahatsızlığı akut ya da kronik olabilir. Deride üstü düz olan sivilce benzeri döküntüler oluşur ve genellikle şiddetli kaşıntıya neden olur. Liken sık görülen bir durum değildir; ciddi olmaktan çok rahatsız edicidir. Bu hastalığın, kayaların ve ağaçların yüzeylerinde gelişen bitkiler dünyasındaki likenlerle ilgisi yoktur; derideki rahatsızlığa, görüntü olarak ona benzediği için "liken" adı verilmiştir.

Nedenleri
Likenin daha çok gerilime bağlı olarak ortaya çıktığı gözlenmektedir. Bazı vakalarda ise yeni sıyrılmış ya da kesilmiş deri üstünde ortaya çıkar. Bazı ilaçların (sıtma ilacı olan atebirin gibi) arseniğin, bizmutun, altının ve renkli fotoğrafçılıkta kullanılan bazı kimyasal maddelerin, eğer kişi bu maddelere karşı duyarlıysa, liken benzeri döküntüler yaptığı bilinmektedir.

Belirtiler
Likenin çeşitli türleri vardır ve hepsinin belirtisi birbirinden biraz farklıdır. En yaygın tür olan liken planus kaşıntıyla birlikte genellikle kollarda ve yanakların iç kısmında kırmızımsı kahverengi kabartılar oluşturur. Liken simplekste ise, belki de sutyen kopçalarının, metalden yapılmış toka ve fermuarların neden olduğu, kaşıntısız, kırmızı - kahverengi, oval, yama biçiminde lekeler olur. Çok seyrek rastlanan liken striatus çocuklarda görülür. Kollar ya da bacaklar boyunca bir sıra sivilce benzeri döküntü ortaya çıkar. Döküntüler ya kaşıntısızdır ya da pek az kaşınır.

Tedavi
Liken, kaşıntı yapmasına karşılık ne bulaşıcı ne de tehlikelidir ve genellikle tedavi edilmeden kendi kendine iyileşir.

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 526
favori
like
share
CA-CHALLENGE Tarih: 25.03.2008 14:20
ellerine sağlık su-perisi.

arkadaşlar bu hastalıkla ilgili resimler altta:Nerqish Tarih: 25.03.2008 11:26
[COLOR="SlateGray"]Annem gecirmisti bu rahatsizligi yaralari kasidikca kaniyordu gecmeside cok uzun suruyor tesekkurler paylasim icin