îmansız gitmek iki şekilde olur:

1. Ölüm döşeğinde, tam koma halinde iken kişinin, inanması gereken şeyler için gönlüne şek ve şüphe düşer veya inkar durumuna düşer. O halde iken Azrail ruhunu alır. O şüphe ve inkar, bu kul ile ALLAH arasında ebedi bir hicap (perde) olur ve bu perde sebebiyle "ALLAH'tan daimi olarak uzak kalır yeri de ebediyen cehennem olur.

2. Ölüm döşeğinde, koma halinde iken, kişinin kalbini, asi olma düşünce ve duygusu, dünya şehvetleri veya nefsin lezzetleri işgal eder, gönül bu fikir ve duygularla dolar. Bu halde imanın aslı yok olmaz. Fakat o anda zihin ve kalp, bunlarla uğraştığı için Cenab-ı Hakkı düşünmeyi tamamen unutur. Bu hal içinde iken Azrail ruhunu alır

îşte kalp ve zihni dünya şehvet ve lezzetleriyle uğraşan bu kişi ile ALLAH arasında yine bir perde gerilir ve bu perde gerildiği müddetçe azab görür. Fakat imanla gittiği için, günahları derecesinde azab gördükten sonra perde kalkar ve kendisi de kurtulur.

Bu açıklamadan anlaşıldı ki eğer kişi, dünyadaki amellerinin ahiret hayatıyla olan bağlılığını bilse ve dünya yaşayışını buna göre ayarlayıp düzene koysa koma hallerinde başa gelen bu felaket çukuruna düşmekten kolayca kendini kurtarır. Çünkü kişi sağlığında ne üzerinde ise hayatını nelerle geçirmiş, zihin ve kalbinde neler yerleşmişse ölümünde de onlar üzerinde ölür.

Nitekim Hz. Peygamber (aleyhissalatüvesselam) bir hadis-i şerifinde:

"Yaşadığınız şey üzerinde ölürsünüz. Öldüğünüz şey üzerinde haşrolursunuz" buyurmuştur.

Demek ki sağlığında ömrünü ibadet ve taatla ve temiz bir yaşantı içinde geçirip tam bir inanç üzerinde olan kimse koma halinde de bu temiz inanç üzerinde ruhunu teslim eder.

kaynak : abidler yolu imam gazali rahimehullah


alıntıdır

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 657
favori
like
share
körfez-41 Tarih: 30.03.2008 03:53
emegine saglik tesekkürler
by_KaRizMa Tarih: 28.03.2008 20:21
allah razi olsun
Çetin Tarih: 28.03.2008 17:33
ALLAH (c.c.)razı olsun
gazel Tarih: 26.03.2008 22:31
aslında müslümanım değip geçirmişim onca yılı
çoğu şeyden habersiz rüzgar hangi tarafa savurduysa rota orası olmuş
ama hayata ölümler girince birden bir rüyadan uyanmışcasına irkilip bir arayış içine girdim.nede çok şey varmış bu güzel dinimde.araştırdıkça güzellikler çıkıyor.sonsuz bir doyum ve öğrenme istegi.umarım bu heves tüm ülkem insanına bir salğın hastalık gibi bulaşır ve sahabe dönemindedki gibi birbirimize dost ve kardeşçe yaşarız
Nerqish Tarih: 26.03.2008 22:19
[COLOR="SlateGray"]Emegine saglik Asiyancim Allahim dogru olum nasip etsin herkese
kuber Tarih: 26.03.2008 08:28
ALLAH (c.c.)razı olsun emeğine sağlık canım rabbime yakışır kullar oluruz inş.