Euro 2008 yerinde nasıl izlenir?
Avrupa Futbol Şampiyonası’nı yerinde izlemek isteyen 22 bin Türk için Euro 2008 rehberi...

Bilet ve vizelerini nasıl ve ne zaman alabilirler? Hangi maç için kaç bilet satıldı, kaç bilet kaldı? Uçak biletleri ne kadar?

Haziran ayındaki Avrupa Futbol Şampiyonası için geri sayım başladı. Avrupa’nın dört bir yanından futbolseverler, nefes kesen maçları seyretmek için Euro 2008’in düzenleneceği İsviçre ve Avusturya’ya gitmeye hazırlanıyor. Türkiye, A Grubu’nda Portekiz, Çek Cumhuriyeti ve İsviçre’yle karşılaşacak. Peki, şampiyonayı yerinde izlemek isteyen taraftarlar vize başvuruları için ne yapmalı? Biletler nereden temin edilebilir? Maçları ülkesinde seyretmenin maliyeti ne kadar? Türkiye için kaç bilet ayrıldı, kaçı satıldı? NTVMSNBC, Euro 2008 hazırlıklarını Türkiye Futbol Federasyonu Genel Sekreter Vekili Metin Kazancıoğlu ve İrem Tur Yurtdışı Turlar Müdürü Ali Şeker ile konuştu. İşte Euro 2008 rehberi...

Metin Kazancıoğlu (TFF Genel Sekreter Vekili):
TÜRKİYE’DEN GİTMEK İSTEYENLERİN YAPMASI GEREKENLER

* Bilet temini
Türkiye’nin oynayacağı üç maç için, yaklaşık 21 bin bilet basıldı. İlk oynanacak Portekiz maçı için basılan 6 bin 600 biletin tamamı tükendi. İkinci İsviçre maçı için basılan 8 bin biletin yaklaşık 7 bini satıldı. Üçüncü Çek Cumhuriyeti maçı için ise 6 bin 600 biletten yaklaşık 1000 adet kaldı.

* Nasıl müracaat edilecek?
Euro 2008 finallerini izleyecek futbolseverler, TFF’nin internet sitesinde bulunan talep formunu doldurarak TFF’ye müracaat ederek biletini satın alacak. Bilet fiyatları şöyle: 1. kategori 110 Euro, 2. kategori 80 Euro, 3. kategori 45 Euro. Başvuru için TFF’nin hesabına 20 YTL ödenecek. Bilet talebi yapan kişi tarafından her iki sayfası da imzalanan bilet talep formu ve hizmet bedelinin dekontu 0 212 279 5043 veya 0 212 280 1044 no’lu faksa gönderilecek.

Bu işlemden sonra, yine TFF’nin internet sitesinde yer alan bilgiler ışığında uçuş, konaklama ve vize işlemleri gerçekleştirilecek.

* Vize işlemleri
İsviçre ve Avusturya’da gerçekleşecek olan Avrupa Futbol Şampiyonası EURO 2008 karşılaşmalarını izlemek için bu ülkelere gidecek futbolseverlere, vize işlemlerinde yardımcı olmak amacıyla İsviçre ve Avusturya konsoloslukları tarafından bir açıklama yapılmıştı.

İsviçre Başkonsolosluğu, internet sitesinde yer alan açıklamada, vizeye tabii olan Türk vatandaşlarının Avrupa Futbol Şampiyonası esnasında İsviçre ve Lichtenstein tarafından da tanılan bir Şengen vizesine ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

Maçlara biletleri olan veya stadyum dışında karşılaşmaları takip etmek isteyen kişiler bu yüzden 1 Haziran ile 5 Temmuz 2008 tarihleri arasında Şengen bölgesine, İsviçre’ye ve Lichtenstein’a giriş yapmaya olanak sağlayan EURO 2008 ibaresi olan özel bir Şengen vizesine başvurmaları gerekiyor. (EURO 2008 Şengen vizesi).

İsviçre ve Avusturya arasında yapılan bir anlaşma gereği, bu vize başvurusu için özel bir prosedür söz konusu ve bu sadece EURO 2008 Şengen vizesi için geçerli. Buna göre, EURO 2008 başvurusu için bir randevu alınması gerekiyor. Randevular bu amaçla özel kurulmuş çağrı merkezinin 0212 340 45 08 no‘lu telefonundan alınabilir.

Normal bir İsviçre vizesi, İsviçre’ye seyahat etme olanağı tanısa da, Avusturya için geçerli değil. Bu yüzden, tüm EURO 2008 ziyaretçilerinin, EURO 2008 Şengen vizesine başvurmaları tavsiye ediliyor.

Euro 2008 başvurusu için Ankara’da İsviçre Büyükelçiliği’ne, İstanbul’da ise Avusturya Başkonsolosluğu’na 29 Şubat 2008 Cuma gününden itibaren başvurular kabul edilmeye başlandı.

İki ülkenin Euro 2008 için özel bir uygulama tasarlamış olması, vize işini kolaylaştırıyor. Örneğin, Türkiye İsviçre’den sonra yarı final ve çeyrek finale kalırsa Avusturya’ya geçişte sorun yaşanmayacak. Taraftarlar bu vizeyle İsviçre’ye de Avusturya’ya da girebilecek. Bu müsabakaların biletleri ise grup maçları bittikten sonra orada satışa çıkarılacak.

* Turizm acenteleri bilet satamayacak
UEFA kuralları gereği, federasyon doğrudan toplu bilet satışı yapamıyor. Bir turizm firması “Ben 300 bilet satın almak istiyorum” derse, bunu ona veremiyoruz. Kişilerin tek tek müracaat etmesi lazım. Çünkü biletler üzerinde kişinin adının yazdığı, kişiye özel biletler. Bu, karaborsayı önlemek ve müsabakalarda güvenliği sağlamayı maksimum seviyede önemseyen UEFA’nın kriterlerini yerine getirmek adına gereği gerekli bir uygulama. Ama, turizm firmaları da, kendileri önce müşterilerini buluyorlar, bize yönlendiriyorlar. Müşteriler bileti satın alıyor ve daha sonra paket program halinde otel ve uçak ayarlamalarını yapıyorlar. Bizden bilet aldıktan sonra, seyahatin diğer detaylarını acenteleriyle takip eden kişiler çok.

AVRUPA’DA YAŞAYAN VATANDAŞLARIN YAPMASI GEREKENLER
TFF’nin İnternet sitesinden bilet satışları 2 aydır devam ediyor. Avrupa’da yaşayan vatandaşlar, bilet almak için sitedeki başvuru formunu dolduruyor.

Formda açıklandığı gibi, her bilet talep formu için Türkiye İş Bankası İstanbul Merkez Şubesi 1299 - 184128 no’ lu hesaba 10 Euro hizmet bedeli yatırılıyor. (IBAN : TR730006400000212990184128 - SWIFT CODE : ISBKTRIS)

Bu işlemlerin ardından federasyon biletleri onaylayacak. Biletler 15 Mayıs’tan sonra yollanmaya başlayacak. Biletler kişiye teslim edilene kadar DHL sigortası altında olacak ve 40 Euro’luk kargo ücretini kişi ödeyecek.

Bilet kaybolursa, sigorta sayesinde parayı geri alabilecek.

Yurtdışındaki vatandaşlar biletlerine bir yolla daha ulaşabilir. TFF’ye yazıyla başvuran kişi, (formdaki faks numarasına ve TFF’nin 0 212 282 70 08 no’lu faksına gönderilebilir) Türkiye’de oturan bir yakınının kendisi adına bileti almasına izin verdiğini belirtirse, federasyon kimlik ibrazıyla vekile bileti teslim eder.

İlgili kişiler, başvuru ile ilgili sorular için 0 212 280 1043 ‘yi arayabilirler.

Ali Şeker (İrem Tur Yurtdışı Turlar Müdürü):
EURO 2008 İÇİN ÇOK TALEP ALMADIK
Piyasada Euro 2008 ile ilgili çok ciddi bir yoğunluk görmedik. Bunun maliyetlerin yüksek olmasından kaynaklandığını düşünüyoruz.

Turizm şirketi olarak sportif faaliyetlerde bilet temin edemiyoruz. Bunu federasyon ya da maç zamanı kulüplerin kendisi temin ediyor. Böyle zamanlarda da futbolseverler bazen bilet sıkıntısı çekebiliyor.

TALEP 15 MAYIS’TAN SONRA ARTARSA
15 Mayıs’tan sonra ciddi bir toplu organizasyon talebi gelirse, charter uçuşlar ya da özel uçaklar kiralanarak talep karşılanabilecek.

Maçların oynanacağı şehirlerdeki otellerin oradaki tur operatörleri tarafından bloke edildiğini ve fiyatların iki üç misline çıktığını duyduk. Bu da orada organizasyon yapmayı zorlaştırıyor.

Türkiye’deki acentelerin oralarda bağlantılı olduğu operatörler var, ama fiyatlar yüksek olduğu için çok fazla bir şey yapma olanağımız yok.

ŞENGEN’İ OLANLARIN İŞİ DAHA KOLAY
15 Mayıs’ta biletini eline aldığında rezervasyon yapıp vize almak isteyecek kişiler için daha önce Şengen vizesi alıp almadıkları önemli bir konu olacak.

Daha öncesinden bu vizeye sahip olanlar, EURO 2008 Şengen vizesini daha kolay alır, olmayanlar ise biraz beklemek zorunda kalabilir. Karşılaşmaların Haziran ayında oynanacağı göz önünde bulundurulursa bu daha önce Şengen’i olmayanları biraz strese sokabilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1259
favori
like
share