KTÜ'lü Buğra FBI'yı uyardı
27 Mart 2008 / 08:44
Trabzonlu Buğra Ayan, yaptığı çalışmalarla adeta dünya devleriyle yarışır hale geldi.
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Elektrik Elektronik Mühendisliği 1.sınıf öğrencisi Buğra Ayan'ın büyük başarısı.

Trabzonlu Buğra Ayan, yaptığı çalışmalarla adeta dünya devleriyle yarışır hale geldi. Ayan, son zamanlarda yaptığı çalışmalar ile yurt ve dünya çapında bir çok odağın ilgisini çekmeyi başardı.
Buğra Ayan, ilk olarak dünyaca paylaşım sitesi olan facebook'un açıklarını yakaladı. Daha sonra facebook sitesine bunu bildirdi ve onlar da bu konuda değişiklik yapmak zorunda kaldılar.
Ayan'ın , "Tc Kimlik No Yaz Adres Bul” programını bir haftada 100 bin kişi indirdi.

Ayan, Şubat ve Mart ayında Türkiye'nin önde gelen bilişim dergilerinden Chip'te sosyal iletişim devi Facebook'un güvenlik açıklarını ortaya çıkardı. Ardından ise; Amerikan Federal Bürosu FBI'ın güvenlik açıklarını yayınladı. Bunun üzerine FBI sitesini değiştirmek zorunda kaldı.

Geçtiğimiz günlerde Facebook'un tüm üyelerine yaptığı bir açıklamada bu açıkları kapattığını bildirdi. Bunun üzerine bugraayan.com dan yayınlanan “Facebook Photo Encoder” adlı bir program ile Facebooktaki gizli resimlerin de çözülebileceğini ortaya çıktı.

Facebook ile yaptığı görüşmeyi ve kaydeden Ayan'ın, Facebook'un güvenlik açıklarını kabul ettiği belgeye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.([URL]http://www.bugraayan.com/abanker.jpg )

Bugra Ayan'ın yazdığı ve internet sitelerinden ücretsiz dağıttığı programlarda indirilme konusunda dünya devleri ile yarışır hale geldi.

“Tc Kimlik No yazarak” adres bulabileceğiniz, “Tc Kimlik No Yaz Adres Bul” programı bir haftada 100.000 kişi tarafından indirilerek, otoriteler tarafından kabul edilen en büyük Türk Program Sitelerinde ilk 10'da yerini aldı.
Selahattin AYDINLI / haber61.net
Kaynak:

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2235
favori
like
share
dr.taka Tarih: 24.07.2008 17:21
helal olsun.
MaRaBoGLu61 Tarih: 10.04.2008 12:51

Vodafone hata uyarısı
10 Nisan 2008 / 12:40
KTÜ Mühendislik öğrencisi Buğra Ayan Wodafone internet sitesinde programlama hatası bulduğunu iddia etti.
Türkiye'de de kullanıcılara servis sağlayan GSM şirketlerinden Vodafone internet sitesinde yaptığı bir programlama hatasının ile kullanıcıları mağdur edebileceği Karadeniz Teknik Üniversitesi mühendislik öğrencisi Buğra AYAN tarafından tespit edildi.
Buğra Ayan'ın iddiasına göre,
Internet sitesi vodafone.com.tr adresindeki My Vodafone hizmetine kayıt olurken açılan [url]https://www.vodafone.com.tr/MyVodafone/register.php[/url] sayfasında rastgele bir numarayı kayıt yaptırmak istediğinizde bu numaranın Vodafone'a kayıtlı olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz.
Örneğin GSM: kısmına 544 6141477 girer ve diğer bilgileri rastgele doldurup kayıt ol dersek bize
Vodafone'a kayıtlı böyle bir numara bulunmamaktadır. Lütfen, GSM numarınızı kontrol edin
şeklinde bir hata verecektir.Sayfada herhangi bir güvenlik kodu olmadığı için numara aralıkları ile binlerce numara, hazırlanan programlar ile veya manuel olarak hızlıca taranabilir.Vodafone'a kayıtlı olan numaraları tesbit edip bunlara reklam mesajı yollanabilir.
Güvenlik Nasıl Olmalıydı ?
Güvenli bir sistemde ise durum Avea'nın internet sitesinde olduğu gibi şöyle olmalıydı.Sorguda yanlış bir numarada kullanılsa da,önceden kaydı alınmış bir numara da olsa 'Şifreniz cep telefonunuza gönderildi.' şeklinde bir mesaj ile geri dönüş yapılmalı idi.Bu sayede bir numaranın kullanılıp kullanılmadığını internet üzerinden sorgulamamız imkansız olacaktı.
Bugra AYAN site ile ilgili güvenlik durumunu yöneticilere ileteceğini bildirdi.


Kaynak:
Hakan Tarih: 28.03.2008 12:43
harika adam gelecegin en iyi hacker i :72: