KARIN GERME AMELİYATI (ABDOMİNOPLASTİ)


Karın ön duvarının sarkıklığı, gebelik sonrası karın çatlakları, yine bu bölgede yağ ve deri fazlalığı oldukça sık rastlanan bir sorundur. Bu operasyonda orta ve alt karın bölgesindeki deri ve yağ fazlalıkları alındığı gibi, karın kaslarına yapılacak takviye ile daha ince bir görünüm elde etmek mümkündür. Karın duvarındaki aşırı sarkmaya bağlı olarak meydana gelen bel ağrıları da bu ameliyat sonrası büyük oranda düzelmektedir.

Ameliyat Öncesi Değerlendirme:
Karın germe ameliyatı düşünen kişi öncelikle bir Plastik ve Rekonstrüktif cerrahi uzmanına başvurmalıdır. Bu işlem için en uygun adaylar, diyet veya egzersizle karındaki yağ fazlalığı ve sarkıklığı giderilemeyen kadın ya da erkeklerdir. Karın duvarı elastikiyeti birkaç gebelik nedeniyle kaybolmuş kadınlarda özellikle yararlıdır. Bu ameliyatla, alt karın bölgesindeki çatlakların büyük bir kısmını yok etmek mümkün olabilir. Önemli ölçüde kilo vermeyi planlayan kişiler, kilo verdikten sonra bu ameliyati olmalıdır. Bu operasyon, hamileliği engellemez; hatta karın duvarını güçlendireceği için doğumu kolaylaştıracağı düşünülür. Ancak, geçirilecek gebelik, karın duvarında tekrar sarkmaya yol açacağından daha sonra çocuk sahibi olmak isteyenler bu durumu göz önünde bulundurmalıdır. Daha önce karından geçirilmiş ameliyat, yara iyileşmesini etkileyebilir, operasyonu yapacak olan cerrahınız bu durumu değerlendirecektir.

Her yıl ülkemizde ve dünyada binlerce abdominoplasti ameliyatı güvenle yapılmaktadır. Bir Plastik Cerrahi uzmanı tarafından yapıldığında oldukça olumlu sonuçlar vermektedir. Nadiren, enfeksiyon, kan toplanması, anestezi reaksiyonu gibi komplikasyonlar görülebilir ve çoğunlukla kolayca tedavi edilebilir. Ameliyattan 15 gün öncesinden itibaren sigara içilmemesi, aspirin gibi kanamayı arttıracak ilaçların alınmaması, bu kısıtlamalara ameliyattan sonraki üç hafta boyunca da uyulması gerekir. Ameliyat sonrasında hastanın mümkün oldukça erken ayağa kaldırılması riski azaltır.

Cerrahi İşlem :
Ameliyat, hastane şartlarında genel anestezi ile yapılır. Şekil bozukluğunun (deformitenin) büyüklüğüne göre, tam (total) ya da kısmi (mini) abdominoplasti tekniği tercih edilir. Tam abdominoplastide seçilen yönteme bağlı olarak, her iki kalça kemiğinden kasığın hemen üstüne uzanan uzun bir yara izi ve göbek çevresinde göbek çukuruna gizlenmiş bir yara izi meydana gelir. Kısmi abdominoplastide ise göbek çevresindeki bu iz olmaz. Yara izinin bulunduğu yer kilot ve mayo altında kalacak şekilde ayarlanmaktadır. Özellikle sigara içenlerde bazen orta hatta yara iyileşmesi sorunu olabilir. Eğer yara iyileşmesi sorunu olmuşsa, bu durum pansumanlarla tedavi edilir. Yara izleri çok kötü görünmekteyse ve her iki kalça tarafında fazla sarkıklık nedeniyle potlar oluşmuşsa, küçük bir düzeltme işlemi gerekebilir.

Bazı durumlarda daha iyi sonuç elde etmek için abdominoplasti liposuction ile birlikte yapılabilir. Ameliyat 2-5 saat civarında sürer. Kasık bölgesine birikecek kan ve sıvıyı dışarı almak için küçük tüpler yerleştirilir. Bu tüpler 2-3 gün sonra büyük bir rahatsızlık hissedilmeden çıkarılır. Ameliyat sonrası hastanede kalış süresi 1-3 gündür.

Ameliyat Sonrası:
Ameliyattan sonra ağrı kesici ilaçlar kullanmayı gerektiren bir rahatsızlık hissedilebilir. 10-12 saat sonra hastanın ayağa kaldırılması çok yararlıdır. Ertesi günden itibaren ev içinde küçük turlar atmak, hastanın hızlı toparlanmasına katkıda bulunur. İlk bir hafta gerginlik nedeniyle öne doğru eğilerek dolaşmak gerekir. Bir haftadan sonra gerginliğin izin verdiği ölçüde dik durmaya başlanır. 2 haftadan sonra kısıtlı bir günlük aktiviteye izin verilebilir. Aktivite artışı yavaş yavaş yapılır. Hastanın durumuna göre 2-3 haftada normal günlük aktiviteye dönüş mümkün olur. Bir iki hafta süre süreyle korse kullanmak gerekecektir.

İlk aylarda yara iyileşmesi devam ederken yara izlerinde kabarma ve kızarma meydana gelebilir. Bu esnada, nedbe bakımı ile ilgili önerileri titizlikle yerine getirilmelidir. Eğer keloid oluşturan bir bünyeniz yoksa 9-18 ay sonra yara izleri kızarıklığını ve kabarıklığını kaybedecek ve daha az göze çarpar hale gelecektir.

Bu operasyon, uygun adayda uygun teknik kullanılarak yapılmışsa,oldukça güzel sonuç verir ve hastanın vücut kontürlerinin düzelmesini sağlar.Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 561
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 29.03.2008 12:48
Yararlı paylaşımların için teşekkürler cihanasran.