İLERİ SAAT UYGULAMASI DENGENİZİ BOZMASIN
Yarın bunlara dikkat edin
Uzmanlar uyarıyor. Yaz saati uygulaması biyolojik saatinizi bozabilir. İşte yapmanız gerekenler...

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Uyku Laboratuvarı Direktörü Dr. Kezban Aslan, ileri saat uygulamasına vücut saatinin birkaç haftada alışabileceğini bildirdi.

Aslan, gün ışığından daha fazla istifade etmek amacı ile yapılan yaz saati uygulamasının kişinin biyolojik saatini ve vücut metabolizması bozmaması, sabah uyku sersemliğine yol açmaması ve sürecin rahat atlatılması için önerilerde bulundu.

Bütün canlıların vücutlarının, uyuma, vücut ısısı, üreme zamanı gibi periyodik fonksiyonlarını kontrol eden biyolojik bir iç saatlerinin bulunduğuna dikkati çeken Aslan, bu iç saatin ışık ve sıcaklık gibi dış faktörlerden de etkilendiğini belirtti.

Aslan, kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte vücut saatinin, dış faktörlerden etkilenmemesinin mümkün olmadığını belirterek, şunları söyledi:

''Örneğin, saat farkının 7-8 saati bulduğu iki ülke arasında yapılan bir yolculukta jetlag söz konusu olur. Yani kişi, İstanbul'dan öğlen saat 12.00'de uçağa binip, 8 saatlik farkın bulunduğu bir başka ülkeye gittiğinde vücut saati 20.00'yi gösterir. Oysa, o ülkede saat halen 12.00'dir. Vücudun saati 8 saat ileridedir. Kişi vücut saati gereği akşam olduğunu hissetmesine, yavaş yavaş uykusunun gelmesine rağmen daha akşama 8 saat vardır. İşte bu durum jetlag diye adlandırılır.''

Aslan, ileri saat uygulamasının uykuda sadece bir saatlik sapmaya yol açacağını, ancak jetlag benzeri bir durumun söz konusu olmaması için, bol sıvı tüketilmesi, sabah ılık duş alınması ve kahvaltı yapılması önerisinde bulunarak, şöyle devam etti:

''Kişinin biyolojik saati yeni uygulamaya kişiden kişiye fark göstermekle birlikte ancak, birkaç haftada alışabilir. Bu süreci rahat atlatmak için öncelikle bol sıvı öneriyoruz. Çünkü, uykunun en önemli fonksiyonlarından birisi de vücuttaki antitoksinlerin uyku sırasında atılması. Sıvı bu toksinlerin atılmasını sağlayan bir başka etken..''

Aslan, yeni uygulamayı, ''uyku sersemliği'' diye tabir edilen şekilde karşılamak istemeyenlerin bir saat daha erken uyumaya özen göstermeleri gerektiğine dikkati çekerek, ''ayrıca, sabah alınacak ılık bir duş, hafif de olsa yapılacak bir kahvaltı ileri saat uygulamasına alışmayı kolaylaştırır'' dedi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 395
favori
like
share
remixtr Tarih: 29.03.2008 19:57
bğzar valla
by_KaRizMa Tarih: 29.03.2008 19:45
paylasimin icin tesekurler bence boyle daha iyi
SU-PERISI Tarih: 29.03.2008 15:02
paylaşımın için saol eskitoprak.