28 Ekim 2004 Pilot bilgisayar sistemi ile, otomobildeki bütünleşik bilgisayar sürücünün zorlandığı anlarda kontrolü ele alacak. Sistemde, gaz ve fren pedalına çipler yerleştiriliyor. Komutlar, normal otomobillerin aksine mekanik değil, dijital olarak iletiliyor. Sürücü pedallara bastığında çipler komutları alarak, arayüzden geçiriyor, tekerlek veya motora iletiyor. Çip sürücünün hamlelerini iletirken de bunları bellekte biriktiriyor.


BMW, DaimlerChrysler ve GM pilot-bilgisayar teknolojisini direksiyona entegre etmek istiyor. Prototipleri hazır olan otomobillerde, direksiyon adeta bir video oyunu gibi yönetiliyor. Bu sistem sürücünün yağışlı ve kaygan bir yolda, direksiyonu aşırı çevirerek yoldan çıkmasını engelleyecek ya da uykusuz bir sürücünün şeritten çıkmasını.
Bilgisayarlı direksiyon sistemi gelecekte, şerit takibini sürücü yerine yapacak ve otomobiller virajları Formula 1 yarışçıları gibi alabilecek. Bu sistem de sorunsuz değil. Bilgisayarı işletecek olan yazılım, diğer tüm yazılımlar gibi sorunlar yaşayabilir. Hacker saldırılarına maruz kalabilir, virüs girebilir. Otomotiv üreticileri yazılımlarda çıkabilecek sorunlara karşı, güvenlik güncellemelerinin yapılması sözünü verseler de sürücülerin buna ne kadar güvenecekleri bir soru işareti.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 455
favori
like
share
Sentinus Tarih: 20.03.2005 20:38
paylasımınız icin saolun arkadaslar
MechhuL Tarih: 18.11.2004 15:33
Teşekkürler dostum ama güvenliği konusunda başları ağrıyacağa benziyor
ozturk61 Tarih: 18.11.2004 15:32
süper ßir icaTa ßenziyor... :20: