Türk futbolunun en fazla tartışılan konularının başında, yabancı oyuncu sayısı geliyor. Bazı takımlar yabancı oyuncu sayısının artmasını savunurken, bazı takımlar ve otoriteler, yabancı oyuncu sayısının artmasının Türk futboluna ve altyapısına sekte vuracağına inanıyorlar. Turkcell Süper Lig’de hâlihazırda 6 yabancı futbolcuya izin veriliyor. Ligde mücadele eden takımlardan bazıları bu kontejanın tamamını kullanırken, bazıları ise, belirlenen sayıdan daha az yabancı futbolcu ile mücadele ediyor.
İstatistikler 2007-2008 sezonunda Türkiye Futbol Federasyonu’nun Turkcell Süper Lig’de mücadele eden takımlara sağlamış olduğu toplam yabancı oyuncu kontenjanı sayısının 126 olduğunu gösteriyor. Zaman gazetesinden Süleyman Karakulluk’un haberine göre, takımlar bu sayının ancak yüzde 45’ini kullanıyorlar. Yani ortalama olarak 57 yabancı futbolcu saha içerisinde kendine yer bulabiliyor.

Avrupa’daki yabancılar
Peki, Avrupa’da durum ne? Hangi ligde, kaç yabancı futbolcu top koşturuyor. World Soccer dergisinin ekim sayısında yaptığı bir araştırma, bize bu konuda yardımcı oluyor. Dünya üzerinde en fazla yabancı oyuncunun top koşturduğu lig, Premier League. Toplam 338 yabancı futbolcunun şans bulduğu İngiltere’de takım başına düşen yabancı oyuncu sayısının ortalaması 16,9. Arsenal ve Birmingham, toplam 23 yabancı futbolcu ile kadrolarında en fazla yabancı oyuncu bulunduran ekipler. En az yabancı futbolcu barındıran Premier League kulüpleri ise Middlesbrough, Derby Country ve West Ham United. Bu kulüplerin sahip oldukları yabancı futbolcu sayısı 12.
Bir sonraki durağımız ise Bundesliga. Almanya’da toplam 237 futbolcu top koşturuyor. Bu rakam, kulüp başına 13,1’lik bir ortalamayı gösteriyor. Ligin en fazla yabancı oyuncuya sahip ekibi ise, 19 futbolcu ile Nürnberg. Hansa Rostock’un kadrosunda ise 5 yabancı futbolcu bulunuyor.
En fazla yabancı futbolcunun bulunduğu ülke sıralamasında üçüncü sırada Fransa yer alıyor. Fransız takımlarında ortalama 10,5 olmak üzere, toplamda 237 yabancı futbolcu bulunuyor. Ligue 1’in sıradan ekiplerinden Metz, 21 yabancı futbolcu ile bu konuda ülkenin en zengin kulübü. Lorient ise Metz’in aksine, sadece 6 yabancı futbolcu ile mücadele ediyor.
En fazla yabancı futbolcu bulunduran ülkeler ya da ligler sıralamasında dördüncü sırada İtalya bulunuyor. Serie A’da toplam 198 yabancı uyruklu futbolcu şans bulmuş. Bu, takım başına 9,9’luk bir sayıyı işaret ediyor. Ligin en fazla yabancı futbolcuya sahip ekibi 23 oyuncu ile Inter Milan. Geçtiğimiz sezonun sürpriz ekibi Empoli’nin kadrosunda ise sadece 3 yabancı futbolcu bulunuyor.
Avrupa’nın en önemli beş liginden biri olarak kabul edilen İspanya ligi, en fazla yabancı futbolcu bulunduran ligler sıralamasında da ilk beşteki yerini koruyor. Toplam 184 yabancı futbolcunun futbol hayatlarını sürdürdüğü La Liga’da, en fazla yabancıya sahip kulüp Sevilla. Ortalama 9,2 yabancı futbolcuya sahip ligde, Endülüs ekibi 19 İspanyol olmayan oyuncuya sahip. Ligin yabancı futbolcu bulundurmayan tek ekibi ise Athletic Bilbao. Bask kulübünün bu kararında, siyasal nedenlerin etkili olduğunu unutmamak lazım.
Avrupa kıtasında ele alacağımız son ülke Rusya. 174 yabancı futbolcunun oynadığı Rusya Birinci Lig’inde en fazla yabancıya, kadrosunda Hasan Kabze’yi de bulunduran Rubin Kazan sahip. Tacikistanlı kulübün kadrosunda 19 yabancı futbolcu bulunuyor. Rus liginin en az yabancı futbolcuya sahip ekibi ise 6 oyuncuyla Luch-Energiya Vladivostok.

Diğer kıtalar
Avrupa kıtasından ayrılıp diğer kıtalardaki duruma baktığımızda, yabancı futbolcuya en fazla ilgiyi Meksikalılar’ın gösterdiği ortaya çıkıyor. Meksika’da toplam 90 yabancı futbolcu forma giyiyor. Bu ülkede de Türkiye’dekine benzer bir kural söz konusu. Bir kulüp en fazla 6 yabancı futbolcuya sahip olabiliyor. Ve bunlardan 5 tanesini aynı anda sahaya sürebiliyor.
Dilerseniz Orta Amerika’dan Güney Amerika’ya geçelim. Brezilya’da yabancı futbolcuya rağbet yok. Ligde toplam 23 yabancı oyuncu top koşturuyor. Bu 23 futbolcudan sadece 2’si (Sırp Petkoviç ve Angolalı Johnson) Güney Amerikalı değil. Parana, Figueirense, Juventude, Atletico Mineiro, Fluminense, Botafogo, Sport Recife ve America kulüplerinin kadrosunda yabancı futbolcu bulunmuyor.
Bu sezon 3. yılını geride bırakacak olan Avustralya futbol ligi Hyunda A-League’de toplam 28 yabancı futbolcu forma giyiyor. Bu oyunculardan en ünlüleri Juninho Paulista ve Mario Jardel.
Yabancı futbolcu sayılarını incelediğimiz ülkeler turunun son konuğu Japonya. Bu Asya ülkesinde Brezilyalılar’a büyük bir sempati besleniyor. Toplam 60 yabancı futbolcudan 43’ü Brezilyalı. J-League kulüplerinden sadece bir tanesi Nagoya Grampus Eight, kadrosunda Brezilyalı futbolcu bulundurmuyor.

fener_1234 fener_1234
Üyenin Populer Konuları Premier League’de transferin gözdeleri
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1823
favori
like
share