Trabzon'da Yamaç Paraşütü - Trabzon'da Yamaç Paraşütü Yarışması - Uzungöl Trabzon'da Yamaç Paraşütü - Trabzon Yamaç Paraşütü Resimleri


Trabzon'da yamaç paraşütü

Şener Bayraktar yamaç paraşütü eğitiminin mutlaka uzman kişiler tarafından verilmesi gerektiğini söyledi.

Trabzon Sportif Havacılık Kulübü Başkanı Şener Bayraktar, yamaç paraşütü eğitiminin mutlaka uzman kişiler tarafından verilmesi gerektiğini söyledi.

Yirmi yıldır yamaç paraşütü yaptığı belirten Bayraktar, başkanı bulunduğu Trabzon Sportif Havacılık Kulübü bünyesinde yaklaşık 30 kişilik bir ekiple yamaç paraşütü yaptıklarını kaydetti.
Bölgenin ilgi odağı durumunda bulunan kulübün, gençlerin sportif etkinliklere ve sosyal aktivitelere katılımını sağlamak ve kötü alışkanlıklara yönelmelerini engellemek üzere kurulduğunu dile getiren Bayraktar, bu şekilde nitelikli ve yetenekli sporcular yetiştirmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Yamaç paraşütünün son derece eğlenceli ve heyecanlı bir spor olduğunu ve eğitiminin mutlaka uzman kişiler tarafından alınması gerektiğini vurgulayan Şener Bayraktar, “Yamaç paraşütü sporu büyük oranda bilgi birikimi ve teknik konularda uzmanlık gerektiren bir spor dalıdır.

Bu uzmanlığın kazanılması pilot adaylarının ciddi bir eğitimden geçmeleriyle ve belirli bir süre gözetim altında bu sporu yapmalarıyla mümkün olabilmektedir. Bu nedenle yamaç paraşütü sporunda eğitim hafife alınmamalı ve kesinlikle uzmanlar tarafından verilmelidir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple, bilgisi ve belgesi olmayan kişilerden eğitim alınmamalıdır” dedi.

Trabzon Sportif Havacılık Kulübü tarafından aynı zamanda bölgedeki birçok tarihi ve turistik yörenin havadan fotoğraflarını çekmek ve görüntülemek gibi hizmetler verildiğini de belirten Bayraktar, bu görüntülerin uluslararası fuar ve sanal ortamlarda ülkenin tanıtımına önemli katkılar sağladığını söyledi.

Yamaç paraşütünü merkez Akyazı beldesinde yaptıklarını anlatan Bayraktar, “Yamaç paraşütü için iniş ve kalkışların yapılacağı bir alana ihtiyacımız var. Bunun için de sahilde bir yer uygun olabilir. Yakın gelecekte hayata geçirilecek olan hava ambulanslarının da kullanımı için kent merkezinde sahile bir helikoport pisti yapılmasını içeren projeyi ilgili mercilere sunduk” diye konuştu.

Yamaç paraşütünün Trabzon ve bölgenin tanıtımına önemli katkılar sağlayacağını savunan Bayraktar, özellikle yabancıların büyük ilgi gösterdiği yamaç paraşütü sporunun bölgede turizmi geliştireceğini ifade etti.

Yamaç paraşütü sporunun içerdiği heyecan ve yüksek adrenalin dolayısıyla bölge insanının yapısına da son derece uygun bir spor olduğunu kaydeden Şener Bayraktar, bu sporla uğraşmak isteyenlerin kendileriyle irtibata geçmesini istedi. Trabzon'da yamaç paraşütü sporu yapanların sayısını artırmayı hedeflediklerini söyleyen Bayraktar, ilgi duyanların 'www.trabzonhavacilikkulubu.com' adresinden gerekli bilgiye ulaşacaklarını sözlerine ekledi.Kaynak:

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2441
favori
like
share
MaRaBoGLu61 Tarih: 31.03.2008 17:30
Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla yayılan ve geniş bir kitle tarafından severek yapılan bu sporun yaygınlaştırılması için çeşitli Kuruluşlar, Kulüpler, Dernekler, Üniversiteler ve Özel Şirketler tarafından yürütülen çalışmalarla Yamaç paraşütü eğitimleri verilmektedir. Yamaç paraşütü Sporu havacılık alanında yapılabilirliği en kolay ve ucuz (diğer havacılık dallarına kıyasla) olması sebebiyle hızla yaygınlaşmaya başlamıştır. Yamaç paraşütünde bireyin kendi malzemesini alarak herhangi bir tepeden kalkışını yapıp, serbest uçuşunu gerçekleştirmesi çok kolay görülmektedir. İşte sorunlar tam bu noktada ortaya çıkmaktadır. Görünüşte bu kadar basit bir şekilde icra edilen bu sporun basit olmadığıdır.
Yamaç paraşütü sporu büyük oranda bilgi birikimi ve teknik konularda uzmanlık gerektiren bir spor dalıdır. Bu uzmanlığın kazanılması Pilot adaylarının ciddi bir eğitimden geçmeleriyle ve belirli bir süre gözetim altında bu sporu yapmalarıyla mümkün olabilmektedir. Bu safhada asıl sorumluluk eğitimin verildiği merkezdedir. Bu eğitim merkezlerinde Pilot adaylarının öğreneceği bilgiler temel teşkil edecek ve bu temeller üzerine inşaat yapılacaktır. Temelin kötü atılması yapının tümünü etkileyecektir.
Yamaç paraşütü Sporuna başlamadan önce Pilot adayı tarafından bir karar verilmelidir "Ben bu spora uygun muyum?, Sağlık durumum buna müsait mi?, Birine bir şeyler kanıtlamak mı istiyorum?, Bu sporu bilinçli bir şekilde yapabilecek miyim?, Bu spor benim yaşam tarzıma uygun mu? vb" gibi akla gelebilecek bir çok soruyu cevaplamış olması gerekmektedir. Neden bu sorular sorulmalı
ilk olarak Yamaç paraşütüne başlamak için eğitim ücreti vermeniz gerekmektedir. Eğer Yamaç paraşütüne gerçekten gönül vermemiş biriyseniz sadece birilerine bir şeyleri kanıtlamak için bu sporu yapmak istiyorsanız Yamaç paraşütünü yapmaktan vazgeçip kendiniz için daha faydalı olacağını düşündüğünüz bir şeyler yapmalısınız.
İkincisi tüm havacılık dallarında olduğu gibi Yamaç paraşütü Sporunda da Pilot adaylarının sağlıklı olmaları istenmektedir. Gerçekten havacılığa gönül vermiş olabilirsiniz ama sağlık problemlerinizi göz ardı edip bu spora başlayarak kendinizi riske atmayın ve Yamaç paraşütü Sporunun imajının zedelenmesine sebep olmayın. Unutmayın yaşamak güzeldir ve dünyada yapılacak birçok güzel şey vardır.
Yamaç paraşütü Sporu için tüm şartları yerine getirdiniz ve bu sporu öğrenmeye başladınız. Yeni birşeyleri öğrenmenin verdiği bir hevesle kendinizi çevrenize (aileniz, yakın dostlarınız vb.) kapatmayın. Bu ilk aşamalarda yakın çevrenizin zihninde bu spor hakkında kötü izlenimler olabilir ve bu konuda yoğun baskı içerisinde sizi bu işten vazgeçirmeye çalışa bilirler.
Tüm bu zorlukları aştıktan sonra eğitim aldığınız merkezde danışmanınızla birlikte bir plan hazırlayarak Yamaç paraşütünü aşamalı olarak öğrenmelisiniz. Yamaç paraşütü Sporunun tüm inceliklerinin öğrenilmesi (tüm zamanınızı bu sporu öğrenmek için harcarsanız) 1-2 yıl da tamamlanmaktadır. Yani bu spora yeni başlayan birinin bir ay sonra profesyonel bir pilot olması imkansızdır. Yamaç paraşütü sporunda Profesyonelleşme zaman içerisinde alınan teorik bilgiler ve yapılan antrenman uçuşlarıyla olabilmektedir.
Yukarda belirtilen konular tamamıyla sizleri doğru bir şekilde yönlendirmek amacıyla verildi. Belirtmek isteriz ki Yamaç paraşütü dünyada insanların ruhunu özgür kılan tek spor dalıdır. Serbest uçuş tutkusunu anlatmak kelimelerle mümkün olamamaktadır. İlginize teşekkür ederiz.