BARTIN (İHA) - Kalp ve damar hastalıklarından sonra kanserin ölümcül bir hastalık olarak ikinci sırada yer aldığı belirtildi.


1-7 Nisan Kanser Haftası sebebiyle açıklamalarda bulunan Bartın Sağlık Müdürü Dr. Osman Nacaroğlu, ölümcül etkisi bulunan kanserin tedavi sürecinde ülke ekonomisi ve iş gücüne de zarar verdiğini söyledi. Sigara, alkol ve beslenme faktörlerinin kanser oluşumuna direkt olarak etki yaptığını belirten Dr. Nacaroğlu, "Günümüzde halk sağlığı açısından bakıldığında kanser en çok ölümle sonuçlanan bir sağlık sorunudur. Sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra 2. sırada yer almaktadır. Öldürücü olması, bıraktığı sakatlık ve tedavideki yüksek maliyetler nedeniyle de ülke ekonomisi ve iş gücünde ağır kayıplara neden olmaktadır" dedi.

Kanserin bilinçli olarak yaptırılan sağlık kontrolleri ve erken teşhisle öldürücülüğü önemli ölçüde engellenebilen bir hastalık olduğunu anlatan Nacaroğlu, şöyle konuştu: "Sigara, alkol, beslenme faktörleri, ültraviyole ışınları, iyonize radyasyon, kimyasal karsinojenler, hava kirliliği, genetik faktörler, virüs ve parazitler kanseri tetikleyici unsurlardır. Kanser hastalığının gerçek nedeni tam olarak bilinmemekle beraber fazla alkol ve sigara içenlerde, boya işlerinde çalışanlarda, kimyasal maddelerle
uğraşanlarda, güneş ve röntgen ışınları altında uzun süre kalanlarda daha çok görülmektedir."

RUHİ VE BEDENİ DÜŞKÜNLÜK HALİ KANSERİN HABERCİSİDİR
Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Osman Nacaroğlu, kanserle savaşabilmek için zararlarını ve kanserle savaş yollarını iyi bilmek gerektiğini söyledi. Siğil ve bedende görülen değişmeler ile hızla büyümelerin kanser habercisi olduğunu belirten Dr. Nacaroğlu, şöyle konuştu: "Hızla büyümeler, iyileşmeyen ve kapanmayan yaralar, sürekli hazımsızlık ve yutkunma zorluğu, sürekli ses kısıklığı ve sebepsiz öksürükler, vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen şişlik ve sertlikler, nedeni belli olmayan zayıflama, ruhi veya bedeni düşkünlük hali, sebepsiz yorgunluk, idrar ve dışkılama alışkanlıklarında değişiklik kanserin habercisidir."

Kanserle savaşabilmek, zararlarını azaltabilmek için kanserle savaş yollarını bilmek gerektiğini anlatan Nacaroğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Günümüzde en çok konuşulan konu, kanserden korunabilmek için nasıl yaşamalıyız sorusudur. Sağlıklı yaşamın sırrı hepimizin çok iyi bildiği ama uygulamaya gelince pek de başarılamayan yeterli ve dengeli beslenmek, düzenli ve bilinçli egzersiz yaparak iyi bir yaşam sürmektir."

Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Osman Nacaroğlu, kanserle yapılacak savaşta temel ilkenin, kanser etkenlerinden kaçınmak, hastalığın erken tanısı, kanserle ilgili en küçük kuşkuya düşüldüğünde hemen doktora başvurmak olduğunu söyledi. Nacaroğlu, kanserin erken belirlenmesinin iyileşmeyi kolaylaştırdığını sözlerine ekledi.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 423
favori
like
share